مالزی برای پایان دادن به اتکا به دلار آمریکا در تجارت از چین کمک می خواهد


با افزایش تلاش‌های آسیا برای فاصله گرفتن از هژمونی دلار آمریکا، پیشنهادات و مفاهیم ارزی بیشتری ظاهر می‌شوند.

از آنجایی که دور شدن از هژمونی دلار آمریکا به اولویت بالاتری در منطقه تبدیل شده است، چین و مالزی در حال بررسی گفتگوهای بیشتر درباره صندوق پول آسیا هستند.

در 4 آوریل، انور ابراهیم، ​​نخست وزیر مالزی، گزارش داد که چین برای ایجاد یک صندوق پول آسیایی آماده است.

به گزارش بلومبرگ، مفهوم صندوق متمرکز بر آسیا هفته گذشته در یک مجمع در استان جزیره چینی هاینان مطرح شد.

به گفته ابراهیم، ​​رئیس جمهور چین شی جین پینگ از بحث در مورد پیشنهاد آژانسی برای کمک به دو کشور – و سایر کشورهای منطقه – از دلار و صندوق بین المللی پول (IMF) فاصله گرفته است.

مالزی از معدود کشورهای آسیایی است که تلاش می کند خود را از وابستگی به دلار رها کند. بانک مرکزی با بانک خلق چین برای تجارت با ارزهای خود همکاری می کند.

در اواخر ماه مارس، چین و برزیل توافق کردند که دلار را به طور کامل کاهش دهند و فقط با ارزهای خود معامله کنند.

صندوق پول آسیایی برای اولین بار در دهه 1990 مورد توجه و بررسی قرار گرفت، اما ابراهیم فکر می کند زمان آن فرا رسیده است و می گوید:

اکنون با قدرت چین، ژاپن و سایر اقتصادها، فکر می‌کنم باید در این مورد بحث کنیم – حداقل یک صندوق پول آسیایی و دوم، استفاده از ارزهای مرتبط را در نظر بگیریم.

همچنین در اواخر ماه مارس، همانطور که توسط کوین تلگراف گزارش شده است، یک مقام دولتی روسیه در مورد ارز جدیدی برای اتحاد بریکس صحبت کرد. تلاش دیگری برای دور شدن از دلار با مشارکت اقتصادهای نوظهور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی وجود خواهد داشت.

در اکتبر 2022، محققان دولت چین ارز دیجیتالی را بر اساس سبدی از ارزهای آسیایی پیشنهاد کردند.

در 4 آوریل، الکس لو، ستون نویس ساوت چاینا مورنینگ پست اظهار داشت که ممکن است دلایل دیگری برای فاصله گرفتن از دلار وجود داشته باشد.

مرتبط با: مفسران می گویند «حذف جراحی» ارز دیجیتال تنها تسلط USD را تضعیف می کند

لو گفت که کشورهای بیشتری به دنبال دور شدن از دلار آمریکا هستند، نه فقط به دلایل اقتصادی، بلکه همچنین برای “فرار از چنگال گانگستریسم سیاست خارجی ایالات متحده که سلطه جهانی دلار را در دو دهه گذشته به سلاح تبدیل کرده است”.

پایان دلار به عنوان ارز ذخیره جهان می تواند تأثیر جدی بر ارزش آن در مقایسه با سایر ارزها و دارایی های کریپتو داشته باشد. این می‌تواند اثر ضربه‌ای در بازار 133 میلیارد دلاری استیبل‌کوین که تحت سلطه استیبل کوین‌های وابسته به دلار است، داشته باشد.

مجله: سکه‌های ناپایدار: خطرات کاذب، بانکی و سایر خطرات ظاهر می‌شوند
نویسنده: Martin Young

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید