استدلال اینکه بیت کوین آزادی نیست: پنل بیت کوین اقیانوس آرام

استدلال اینکه بیت کوین آزادی نیست: پنل بیت کوین اقیانوس آرام


آیا بیت کوین واقعاً آزادی را برای جهان به ارمغان می آورد؟ کارشناسان در مورد پیچیدگی استفاده از بیت کوین به عنوان ابزاری برای آزادی در پنلی در بیت کوین اقیانوس آرام بحث کردند.

«بیت کوین (BTC) آزادی است» یکی از بسیاری از صفت های بیت کوین است. این عبارات، مانند «بیت‌کوین طلای دیجیتال است»، «بیت‌کوین دارایی است» یا حتی بیت‌کوین کمبود مطلق دیجیتال است، از دیوارهای فضاهای کنفرانس با موضوع بیت‌کوین بیرون می‌زند. آنها همچنین در رسانه های اجتماعی به ابدیت یاد می شوند.

اما یکی از شعارهای کلی بیت کوین «اعتماد نکن، تأیید کن» است. این عبارت که ریشه در یک ضرب المثل قدیمی روسی دارد، اخلاق بیت کوین را تعریف می کند. این پیشنهاد می کند که قواعد، ایده ها و مفاهیم باید آزمایش، آزمایش و تایید شوند. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، بیت کوین واقعا چقدر آزادی دارد؟ تا کجا می‌توانیم به این نکته برسیم که بیت‌کوین به‌طور قطع وسیله‌ای برای آزادی است؟

آیا بیت کوین می تواند مردم را آزاد کند؟

این بحث در کنفرانس بیت کوین اقیانوس آرام در لس آنجلس که به طور انحصاری توسط صرافی بیت کوین سوان بیت کوین میزبانی شد، احیا شد. در طی یک میزگرد با عنوان مختصر «بیت کوین آزادی است»، سه مبارز و متفکر آزادی راه‌هایی را بررسی کردند که ممکن است بیت‌کوین به اندازه‌ای که در فضای مجازی منتشر می‌شود، آزادکننده نباشد.

بحث پانل روی صحنه در بیت کوین اقیانوس آرام. منبع: یوتیوب

کریگ وارمکه، استاد دانشگاه ایلینوی شمالی، یان پریتزکر، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری سوان، و الکس گلادشتاین، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر، در مورد ماهیت پول اینترنتی جادویی بحث کردند. بیت کوین بدنه مرکزی ندارد و بعید است قوانین یا هارد فورک خود را به این زودی تغییر دهد. مهمتر از همه، بیت کوین با تهدید جدی تغییر در کد منبع خود در طول جنگ اندازه بلاک مبارزه کرد، که به نوعی کد بیت کوین را حداقل در کوتاه مدت متبلور کرد.

اکنون، به طور طبیعی، رابطه بین بیت کوین و آزادی ممکن است متفاوت باشد و ممکن است به تجربیات و دیدگاه شخصی فرد بستگی داشته باشد. با این حال، بیت کوین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و توانایی آن برای ذخیره و انتقال ارزش بدون نیاز به واسطه یا کنترل دولتی، آزادی محسوب می شود.

به عنوان مثال، گلادشتاین از افرادی که در جوامع محروم در سراسر جهان زندگی می کنند، مثال هایی ارائه کرد. او مشاهده کرد که مردمی که تحت دیکتاتوری ها و دولت های بسیار سرکوبگر زندگی می کنند می توانند از بیت کوین برای دستیابی به اهداف و مقاصد خود استفاده کنند، صرف نظر از اینکه دولت آنها چه می خواهد انجام دهد یا دولت آنها چه می گوید.

دلیل آزادی بیت کوین این است که آن را به هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می دهد و ما می توانیم این حقوق مالکیت را دریافت کنیم.

Warmke این ایده را با پیشنهاد اینکه بیت کوین مانند گل قاصدک پخش می شود و زیبا است، توضیح داد، اما “ترجیحات برخی از مردم برای اینکه دنیا چگونه باید باشد آنها را – می دانید – به کشتن آن سوق می دهد.” در این زمینه، این ویژگی های مقاوم در برابر سانسور بیت کوین است که به تبدیل شدن آن به ابزار آزادی کمک می کند.

تا زمانی که به بیت کوین نیاز نداشته باشید، نیازی ندارید

با این حال، برای افرادی که نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بیت‌کوین را بفهمند، این نمی‌تواند آنها را آزاد کند. یان پریتزکر این نکته را پیش روی خود گرفت. او در مورد سرزمین خود اوکراین و واکنشی که بیت کوین در آغاز جنگ اوکراین و روسیه نشان داد صحبت کرد.

او توضیح داد که اوکراینی‌ها هرگز نام بیت‌کوین را نشنیده‌اند، به بیت‌کوین اهمیت نمی‌دهند، به بیت‌کوین نیازی ندارند. بمباران می شدند. بنابراین زمان مناسبی برای آشنایی آنها با بیت کوین نبود. درست است، واقعی.”

اما از آنجایی که این تنها چیزی بود که در نیمه‌شب روز شنبه اجرا می‌شد، بیت کوین راهی عالی برای کسب درآمد از آنجا بود. این راهی بود که پول را به اوکراین فرستاد و سپس آن را به ارز محلی تبدیل کرد و به ارز محلی دریافت کرد.

او همچنین به یک شعار دیگر بیت کوین اشاره کرد: «تا زمانی که به بیت کوین نیاز نداشته باشید، به آن نیاز ندارید». در این مثال، افرادی که بیت‌کوین را نمی‌فهمند یا به آن اهمیت نمی‌دهند، در زمانی که بیشتر به بیت‌کوین نیاز داشتند، ناگهان کمک شدند. و در نتیجه، سطح آزادی به لطف بیت کوین افزایش یافته است.

Warmke به اشتراک گذاشت که در حالی که بیت کوین دارای ویژگی های عالی پول است، اما در جامعه مدرن نفوذ کمی دارد، و این واقعیت که “به خصوص استفاده از آن آسان نیست” به این معنی است که بیت کوین گاهی اوقات در شرایط دنیای واقعی کوتاه می آید. به اعتراضات راننده کامیون کانادایی توجه کنید که در آن پول با موفقیت با استفاده از بیت کوین جمع آوری شد، اما همه آنها تحویل داده نشدند:

«برخی از آنها مصادره شدند. و یکی از دلایل این است که حتی اگر بخواهید این را به تقصیر افرادی که بیت کوین داده یا دارند نسبت دهید، کاربر را مقصر می دانید.

می توان حدس زد که برای اینکه بیت کوین به عنوان ابزاری مستقیم برای آزادی اقتصادی عمل کند، باید به صورت خصوصی از آن استفاده کرد. علاوه بر این، باید با احتیاط و احتیاط از آن استفاده کرد.

همچنین، «هنوز اقتصادهای دایره ای زیادی وجود ندارد. بنابراین، اگر واقعاً می‌خواهید بیت‌کوینی را که دریافت کرده‌اید برگردانید، کار بسیار دشواری است.» اقتصادهای بخش بیت کوین مناطقی مانند ال زونته یا ساحل بیت کوین، السالوادور را توصیف می‌کنند، جایی که بیت کوین تقریباً به طور کامل استفاده می‌شود و نیازی به تبدیل آن نیست. می تواند آزادی اقتصادی را تضعیف کند، زیرا ضعف در تصرف دولت را آشکار می کند.

سواد

سه طرفدار بیت کوین مورد استفاده در بازارهای نوظهور را برجسته کردند که در آن پذیرش بیت کوین مسلماً سریعتر از کشورهای توسعه یافته رشد می کند. با این حال، بازارهای نوظهور گرفتار سطح سواد ضعیف و اتصالات اینترنتی غیرقابل اعتماد هستند. برای استفاده از سکه آزادی باید بر این موانع غلبه کرد، زیرا بیت کوین به اینترنت و درک ابتدایی ریاضیات و معمولاً انگلیسی نیاز دارد.

ارسال بیت کوین بدون دسترسی به اینترنت اکنون یک واقعیت است. منبع: توییتر

گلادشتاین گفت: «بیت‌کوین، همانطور که می‌بینید، بر اساس دیگر سفرهای سوادآموزی و دسترسی به اینترنت است. سازمان غیردولتی بنیاد حقوق بشر توضیح داد که سفر سوادآموزی و دسترسی به اینترنت در یک روند رشد مثبت است:

اما خبر خوب این است که تا پایان این دهه، حتی در کشورهایی مانند سودان و سنگال، بیش از نیمی از مردم این کشورها قادر به خواندن و دسترسی به اینترنت خواهند بود. بنابراین فکر می‌کنم این پتانسیل بسیار گسترده است یک تفاوت ایجاد کن.”

همچنین، برای کسانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند، پیشرفت های فنی در بیت کوین کاربران بیشتری را بدون استفاده از اینترنت آنلاین می کند. برای افراد بی سواد، راه حل در توسعه دهندگان کیف پول است که اطمینان حاصل کنند که کاربران می توانند به استفاده از بیت کوین ادامه دهند.

قیمت چطور؟ قیمت هر بیت کوین نسبت به بالاترین میزان خود 70 درصد کاهش یافته است. چنین از دست دادن اغراق آمیز فلج کننده است، نه رهایی بخش. فیلسوف Warmke از بینندگان خواست ترجیحات زمانی خود را کاهش دهند و از تمرکز بر دستاوردهای کوتاه مدت خودداری کنند.

“در دراز مدت این [Bitcoin] این یک چیز بسیار بسیار رهایی بخش است زیرا در واقع به مردم این امکان را می دهد که چیزی از خودشان داشته باشند.

در نهایت، وارمکه به شوخی گفت که سطح آزادی شخصی او از زمانی که طرفدار بیت کوین شده است به شدت کاهش یافته است، زیرا او قیمت را بیش از حد کنترل می کند!

گلادشتاین و پرتیزکر پانل را با یک یادداشت هوشیارانه به پایان رساندند. گلادشتاین توضیح داد که برای برخی از افرادی که در رژیم های اقتدارگرا زندگی می کنند، بیت کوین “به معنای واقعی کلمه به معنای زندگی و مرگ است. در برخی موارد، این تنها راهی است که می توانند دقیقاً همان کاری را که می توانند انجام دهند.” در این زمینه، پریتزکر پیشنهاد کرد: “او پیشنهاد کرد که زمان بیشتری را صرف بررسی سایر کشورها و آنچه در آنجا می‌گذرد صرف کنیم. و فکر می‌کنم متوجه خواهید شد که بیت‌کوین آزادی زیادی را ایجاد می‌کند.”


نویسنده: Joseph Hall

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉