داده های اقتصاد کلان نشان دهنده درد فزاینده سرمایه گذاران رمزارز در سال 2023 است

داده های اقتصاد کلان نشان دهنده درد فزاینده سرمایه گذاران رمزارز در سال 2023 است


با توجه به اینکه فدرال رزرو موضع جنگ طلبانه خود را حفظ می کند و تهدیدهای رکود اقتصادی همچنان در اقتصاد ایالات متحده ظهور می کند، شانس یک بازار گاوی کریپتو در سال 2023 کاهش می یابد.

بدون شک، سال 2022 یکی از بدترین سال ها برای خریداران بیت کوین (BTC) بود، در درجه اول به این دلیل که قیمت دارایی 65 درصد کاهش یافت. در حالی که دلایل واضحی برای کاهش وجود داشت، مانند سقوط LUNA-UST در ماه مه و رونق FTX در نوامبر، مهم ترین دلیل، سیاست فدرال رزرو ایالات متحده برای کاهش و افزایش نرخ بهره بود.

قیمت بیت کوین قبل از سقوط LUNA-UST به لطف افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، 50 درصد از اوج خود به 33100 دلار کاهش یافته بود. اولین کاهش قابل توجه قیمت بیت کوین ناشی از افزایش عدم اطمینان بازار در مورد شایعات افزایش احتمالی نرخ در نوامبر 2021 بود. تا ژانویه 2022، بازار سهام به دلیل کاهش فشار قریب الوقوع، که بر قیمت کریپتوها نیز تأثیر منفی گذاشته، شروع به نشان دادن ترک کرده است.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView

سالی که به سرعت رو به جلو است و بازار کریپتو همچنان با همان مشکل مواجه است که بادهای مخالف افزایش نرخ بهره فدرال رزرو حرکت های صعودی قابل توجهی را محدود می کند. بدترین بخش این است که این رژیم می تواند بسیار بیشتر از انتظار فعالان بازار دوام بیاورد.

سرنخ هایی از حباب دات کام دهه 1990 پدیدار می شوند

حباب دات‌کام 1999-2000 می‌تواند به سرمایه‌گذاران چیزهای زیادی در مورد زمستان فعلی ارزهای دیجیتال بیاموزد و همچنان تصویری تاریک را برای سال 2023 ترسیم می‌کند.

Nasdaq Composite در اوایل دهه 2000 به سطوح بسیار بالایی رسید و زمانی که فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ بهره در سال‌های 1999 و 2000 کرد، این حباب ترکید. 77 درصد از اوج خود.

نمودار شاخص ترکیبی نزدک. منبع: روندهای کلان

بازار کریپتو در حال حاضر با همین سناریو مواجه است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو متعهد به مهار تورم است و این به معنای افزایش نرخ‌ها برای مدتی آینده است. نیل کشکاری، رئیس بانک مرکزی مینیاپولیس اخیراً در یک پست وبلاگی نوشت که انتظار دارد نرخ ترمینال تا ژوئن 2023 به 5.4٪ افزایش یابد – در حال حاضر در محدوده 4.25٪ تا 4.50٪.

قابل ذکر است، در زمان حباب دات کام، فدرال رزرو در ماه می 2000 افزایش نرخ بهره را متوقف کرد، اما کاهش نزدک تا دو سال آینده ادامه یافت. بنابراین، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازار کریپتو، حداقل تا زمانی که فدرال رزرو بازگردد، کاهش بیشتری پیدا کند. اگر اقتصاد ایالات متحده رکودی مشابه رکود سال 2001 را تجربه کند، این خطر وجود دارد که بازار نزولی کنونی بیش از این طولانی شود.

افزایش علائم رکود

بر اساس گزارش رایان مک ماکن، تحلیلگر موسسه میزس، عرضه پول M2 دلار آمریکا در نوامبر 2022 برای اولین بار در 28 سال گذشته منفی شد. این اغلب نشانه‌ای از رکود بالقوه است که “پیش از کاهش نرخ رشد عرضه پول انجام شده است.”

در حالی که مک‌مکن این احتمال را پذیرفت که یک شاخص رشد عرضه پول منفی می‌تواند به یک سیگنال نادرست تبدیل شود، او افزود که “معمولاً یک پرچم قرمز برای رشد اقتصادی و مشاغل است.” این همچنین نشانه دیگری است که به اصطلاح فرود نرم وعده داده شده توسط فدرال رزرو هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

یک شاخص رکود بالقوه با استفاده از عرضه پول M2 USD. منبع: موسسه میزس

آخرین گزارش موسسه مدیریت عرضه نشان می‌دهد که فعالیت‌های اقتصادی آمریکا برای دومین ماه متوالی در دسامبر کاهش یافته است. شاخص مدیران خرید (PMI) برای دسامبر 48.3 درصد و مقادیر زیر 50 درصد نشان دهنده انقباض است. این نشان می دهد که تقاضا برای کالاهای تولیدی در حال کاهش است، احتمالاً به دلیل افزایش نرخ بهره.

متوسط ​​رکود اقتصادی ایالات متحده از سال 1857 تا کنون 17 ماه طول کشیده است، در حالی که شش رکود از سال 1980 کمتر از ده ماه به طول انجامیده است. این رکود از نظر فنی در آگوست 2022 با رشد منفی دو چهارم تولید ناخالص داخلی آغاز شد. میانگین های تاریخی نشان می دهد که رکود فعلی می تواند از ژوئن 2023 تا ژانویه 2024 ادامه یابد.

آیا شرایط مطلوب قبل از سال 2024 ممکن است رخ دهد؟

بازار کریپتو به فضای پولی آسان نیاز دارد تا بتواند یک روند صعودی پایدار ایجاد کند. با این حال، بر اساس برنامه فعلی فدرال رزرو، این شرایط به آینده بسیار نزدیک است.

تنها یک رویداد قو سیاه که دولت ایالات متحده را مجبور می‌کند به تسهیل کمی با نرخ‌های بهره پایین و محرک‌های اقتصادی متوسل شود، همانطور که در طول همه‌گیری کووید-19 انجام داد، می‌تواند جرقه‌ای دیگر را ایجاد کند.

به گفته بن لیلی، تحلیلگر مستقل بازار، ممکن است حباب در صنعت وام مصرفی در حال شکل گیری باشد که طی دهه گذشته به طور تصاعدی به حدود 1 تریلیون دلار افزایش یافته است.

این افزایش به ویژه در دو سال گذشته از زمانی که دولت ایالات متحده نوشتن چک های محرک را متوقف کرد، بالا بوده است. لیلی نتیجه می گیرد که اگر بسیاری از وام گیرندگان به دلیل افزایش فشار اقتصادی، وام های خود را نپذیرند، صنعت ممکن است سقوط کند. وی همچنین خاطرنشان کرد که “دولت برای حل آن باید مشوق هایی دریافت کند”.

جدول زمانی انفجار بالون یکی از سخت ترین چیزها برای پیش بینی است. احتمالاً ممکن است با پایان رکود در اواخر سال 2023 یا 2024 همزمان باشد. با این حال، تا زمانی که تایید یک محور فدرال رزرو یا تسهیل کمی برسد، بیشتر سرمایه گذاران انتظار دارند که بازارهای ارزهای دیجیتال نزولی باقی بمانند.

تا به امروز، کل سرمایه بازار کریپتو از اوج 3 تریلیون دلاری 75 درصد کاهش یافته است. اوج سال 2017 حدود 750 میلیارد دلار یک سطح حمایتی و مقاومتی حیاتی برای بازار است. اگر این سطح شکسته شود، کل سرمایه بازار صنعت می تواند به زیر 500 میلیارد دلار کاهش یابد.

نمودار کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال. منبع: TradingView

در حالی که ممکن است افزایش موقتی در بازار نزولی وجود داشته باشد، فشارهای اقتصاد کلان احتمالاً تمام حرکت های مثبت را تضعیف می کند.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉