توسعه‌دهنده بیت‌کوین: توسعه‌دهندگان لایتنینگ باید «بیدار شوند» و باگ‌های امنیتی را برطرف کنند، نه اینکه از VC‌ها خوشحال شوند: توسعه‌دهنده بیت‌کوین


آنتوان ریارد، که در ماه اکتبر شبکه لایتنینگ را ترک کرد، استدلال می‌کند که شبکه لایتنینگ نیز در معرض خطر متمرکز شدن فزاینده است و مستعد خطای یک نقطه‌ای و خطرات سانسور است.

یکی از توسعه‌دهندگان سابق شبکه لایتنینگ استدلال می‌کند که توسعه‌دهندگانی که روی شبکه لایتنینگ لایه ۲ بیت‌کوین کار می‌کنند، تمرکز کمتری بر امنیت دارند و بیشتر بر روی ایجاد جریان نقدی برای سرمایه‌گذاران خود تمرکز می‌کنند.

Antoine Riard، توسعه‌دهنده هسته بیت‌کوین و محقق امنیتی، پس از خروج از اکوسیستم لایتنینگ در ماه گذشته به دلیل نگرانی‌ها در مورد یک بردار حمله جدید به نام «حلقه پشتیبان» که بهره‌برداران به طور بالقوه می‌توانند از آن برای سرقت وجوه با هدف قرار دادن کانال‌های پرداخت استفاده کنند، خبرساز شد.

در آن زمان، ریارد گفت که کلاس جدید حملات Lighting را در “وضعیت خطرناک” قرار می دهد، اما برخی از ناظران استدلال می کنند:

ریارد به کوین تلگراف گفت که او در حال حاضر روی لایه پایه بیت کوین کار می کند تا این مشکل را حل کند و از توسعه دهندگان لایتنینگ خواست همین کار را انجام دهند:

“[They need to] بیدار شوید، راه رفتن در خواب را متوقف کنید، و به روی تخته سفید بروید تا با سایر توسعه دهندگان در لایه پایه، راه حلی قوی و پایدار طراحی کنید، که تمرکززدایی و باز بودن طولانی مدت لایتنینگ را حفظ می کند.

ریارد همچنین ادعا کرد که بسیاری از شرکت‌های متمرکز بر لایتنینگ، ماموریت و انگیزه‌های امنیتی لایتنینگ را به خطر می‌اندازند تا سرمایه‌گذاران خطرپذیر را خشنود کنند:

حقیقت غم انگیز این است که بیشتر آنها، چه برای سازمان های دارای سرمایه VC یا سازمان های تجاری با اولویت زمانی کم، در دراز مدت به ضرر کاربران نهایی کار می کنند.

ریارد گفت این یک نمونه کلاسیک از “تراژدی عوام” است، که در آن افراد و سازمان هایی که به منابع عمومی دسترسی دارند به نفع شخصی خود عمل می کنند و آن منبع را تخلیه می کنند.

به نظر می رسد تمرکززدایی مصالحه ای باشد که شرکت های لایتنینگ با سرمایه VC مایل به انجام آن هستند، که نگرانی اصلی ریارد است.

سیستم‌های متمرکز برای کارایی عالی هستند، اما دارای جنبه‌های منفی مانند خرابی سیستمیک تک نقطه‌ای و هزینه کمتر سانسور کاربر هستند. “اینها خطرات اصلی هستند که شما می خواهید به عنوان یک کاربر بیت کوین در برابر آنها محافظت کنید.”

ریارد گفت: “من مطمئن نیستم که این آینده جالبی برای لایتنینگ باشد.” در واقع، این چیزی است که او پس از خروج از اکوسیستم لایتنینگ در 20 اکتبر هیچ بخشی از آن را نمی خواهد:

من نمی‌خواهم مسئول یا مسئول امنیت شبکه لایتنینگ و 5300 بیت کوین افشا شده در آن باشم. خیلی کم هستند [I and others] برای جلوگیری از خونریزی بدون به خطر انداختن ارزش‌های اصلی مانند مقاومت در برابر سانسور و غیرمجاز بودن شبکه لایتنینگ چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

مرتبط با: رشد شبکه لایتنینگ بیت کوین طی 2 سال 1200 درصد افزایش یافت

شبکه لایتنینگ یک راه حل لایه دو است که بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است. طراحی شده برای افزایش مقیاس پذیری و کارایی بیت کوین

کاربران می توانند کانال های پرداخت را از طریق شبکه لایتنینگ باز کنند، چندین تراکنش را خارج از زنجیره انجام دهند و نتیجه نهایی را در بلاک چین بیت کوین تسویه کنند. حمله حلقه مبادله نوع جدیدی از حمله است که به مهاجم اجازه می دهد تا با سوء استفاده از ناهماهنگی بین استخرهای حافظه فردی، پول یک شرکت کننده کانال را بدزدد.

کوین تلگراف با لایتنینگ لبز و سایر شرکت های فعال در اکوسیستم روشنایی تماس گرفت اما پاسخی دریافت نکرد.

با این حال، علی‌رغم نگرانی‌های امنیتی و حرکت‌های احتمالی به سمت تمرکز، ریارد توضیح داد که لایتنینگ به اندازه لایه ۲ اتریوم حملات زیادی را مشاهده نمی‌کند، زیرا کاربران لایتنینگ معمولاً در هر زمان معین مقادیر کمی وجوه را در کیف پول خود ذخیره می‌کنند.

طبق گفته DeFiLlama، مجموعا 194.1 میلیون دلار بیت کوین در شبکه لایتنینگ قفل شده است.

مجله: آیا باید به کودکان «قرص نارنجی» داد؟ وضعیت کتاب های کودکان بیت کوین
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید