درس های آموخته شده از انفجار Terraform-FTX


بحران ارزهای دیجیتال در سال 2022 ما را به یاد برخی از خرد سرمایه گذاری کلاسیک انداخت.

در ماه می 2022، ارز دیجیتال LUNA و استیبل کوین TerraUSD (UST) شرکت Terraform Labs سقوط کرد و شوک بزرگی را به صنعت کریپتو وارد کرد. شش ماه بعد، زمانی که FTX، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، درخواست حمایت از ورشکستگی داد و میلیاردها دلار از دارایی‌های کاربران از دست رفت، صنعت آسیب دیده ضربه دیگری خورد. امپراتوری FTX که زمانی بیش از 30 میلیارد دلار ارزش داشت، در کمتر از 10 روز به صفر سقوط کرد.

طبق گزارشات، FTX بیش از 1 میلیون طلبکار دارد که بیشتر آنها سرمایه گذاران فردی هستند که معتقدند FTX سقوط نمی کند و دارایی های آنها را در بازار سهام نگه می دارد. در سال 2014 – که طلبکاران آن هنوز نمی توانند مطالبه غرامت کنند – Mt.

می توان گفت FTX به لطف Alameda Research موفق شد و به لطف Alameda شکست خورد. یک گزارش تحقیقی باعث شد تا کاربران مراقب مسائل جدی ترازنامه Alameda را کشف کنند و سپس عمیق تر به معاملات مالی مبهم و غیرقابل توضیح آن با FTX بپردازند.

بسیاری از سرمایه گذاران خطرپذیر و شرکت های رمزنگاری معروف نیز با مشکل مواجه شده اند. Sequoia Capital، Temasek و دیگران اعلام کردند که سرمایه گذاری خود را در FTX به صفر رسانده اند. BlockFi، یک پلتفرم وام دهی رمزنگاری، به دلیل قرار گرفتن در معرض FTX ورشکستگی کرده است. و کارگزار کریپتو جنسیس، یکی از زیرمجموعه‌های گروه ارز دیجیتال، در آستانه ورشکستگی است و ممکن است به دلیل بحران نقدینگی نتواند وجوه سرمایه‌گذاران را بازپرداخت کند.

وقتی موج کریپتو بلند شد، می‌دانستیم چه کسی برهنه شنا می‌کند. پس از جنون، بازار از هم می پاشد.

فروپاشی FTX فرصت ارزشمندی را برای همه کاربران، متخصصان و قانونگذاران فراهم می کند تا در مورد مسائل فکر کنند و صنعت کریپتو را دوباره اختراع کنند.

مربوط: پل کروگمن در مورد کریپتو چه اشتباهی می کند؟

به نظر من نباید شکست FTX را به خود ارز دیجیتال نسبت دهیم. این بدان معنا نیست که ظهور بیت کوین (BTC) و صنعت کریپتو اشتباه بوده است. ما در مورد مدل‌های کسب‌وکار که صرافی‌های ارزهای دیجیتال اجرا می‌کنند و چگونگی تمرکززدایی مؤثر حاکمیت و غیره بحث خواهیم کرد. باید فکر کنیم

واژگونی خودروی جلویی هشداری است برای پشت سر. رونق بازار سهام عمدتاً به افشای غیرشفاف منابع مالی نسبت داده می شود. ما شاهد بودیم که صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال، از جمله بایننس، OKX و Huobi Global، ذخایر صندوق خود را برای اثبات امنیت خود برای تضمین منافع کاربران فاش کردند.

شوک ناشی از ورشکستگی FTX هنوز به زمان زیادی برای جذب نیاز دارد و بحران به همین جا متوقف نخواهد شد، اما من به شتاب رونق غیرقابل توقف صنعت کریپتو اعتقاد دارم.

صنعت کریپتو در حین تکامل، پیچ و تاب هایی دارد، اما آینده آن امیدوارکننده است. در حالی که سال 2022 سال سختی برای فضای کریپتو خواهد بود، اما در میان شک و تردید به رشد، تکامل و جستجوی راهی برای خروج از آن ادامه خواهد داد.

مربوط: از نیویورک تایمز تا WaPo، رسانه‌ها در مورد سام بنکمن-فرید حنایی می‌کنند

با همه‌گیری شدید کووید-۱۹ و «موج افزایش نرخ‌ها» جهانی، زمستان کریپتو می‌تواند سخت‌تر و طولانی‌تر از حد انتظار باشد. اگرچه نمی‌توانیم دقیقاً پیش‌بینی کنیم که چقدر طول می‌کشد، اما می‌توانیم با هم بر مشکلات غلبه کنیم.

به‌عنوان روزنامه‌نگاری که سال‌ها در خط مقدم این صنعت کار کرده‌ام، درس‌های عمیقی از سقوط LUNA تا فروپاشی FTX آموخته‌ام:

  1. اگر شایعه ای مبنی بر ورشکستگی یک صرافی یا پروژه شنیدید، حتما دارایی های خود را در اسرع وقت انتقال دهید. همانطور که یک ضرب المثل قدیمی چینی می گوید، یک مرد واقعی در کنار دیوار در حال سقوط نمی ایستد.
  1. نه کلید شما، نه سکه های شما. این یک کلیشه است، اما یک واقعیت نیز هست. تنها راهی که می توانیم از دارایی های رمزنگاری خود محافظت کنیم، نگه داشتن کلیدهای خصوصی خودمان است.
  1. پول نقد در زمان وقوع بحران پادشاه است. نگه داشتن پول نقد با ترکیدن حباب ها و سقوط قیمت دارایی ها می تواند به ما کمک کند تا با خیال راحت از دوران سخت خارج شویم.
  1. پول قرض نکنید و از اهرم برای سرمایه گذاری استفاده کنید. برای اکثر مردم، وام گرفتن و استفاده از اهرم تنها ورشکستگی را تسریع می کند. FTX از آن مصون نبود.
  1. با یادگیری چیزهای جدید در مورد امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز، توکنومیک، فعالیت های زنجیره ای، نحوه استفاده از کیف پول سرد، با صنعت همراه باشید.

من شخصاً یک مشتاق و حامی ارزهای دیجیتال با چشم انداز بلندمدت برای فناوری بلاک چین هستم. صنعت کریپتو تاریک ترین ساعت خود را بیش از یک بار تجربه کرده است. هیچ برنده ای بدون خراب شدن وجود ندارد و امیدوارم بتوانیم اعتماد و اطمینان خود را به صنعت بازیابی کنیم.

پس از سقوط FTX، کوین تلگراف چینی او اولین کسی بود که چندین چت فضایی توییتر را میزبانی کرد و از کهنه‌کاران کریپتو دعوت کرد تا در مورد تأثیر و درس‌های سقوط بحث کنند.

به عنوان یک پلت فرم، کوین تلگراف چینی امیدوار است به‌روزترین و باکیفیت‌ترین اخبار رمزنگاری را به کاربران چینی زبان ارائه دهد تا به رشد آنها کمک کند.

علاوه بر این، کوین تلگراف چینی او همیشه به کمک و راهنمایی کاربران کریپتو برای ایجاد ارزش واقعی و علمی و در عین حال ترویج توسعه بیشتر فضای کریپتو و Web3 اختصاص دارد.

در نهایت، برای کسانی که به ساختن ادامه می دهند، یک نقل قول کلاسیک از فیلسوف بزرگ فردریش ویلهلم نیچه: “آنچه مرا نکشد، قوی ترم می کند.”

تریسی ژانگ مدیر عامل کوین تلگراف چینی. او از دانشگاه ژنگژو فارغ التحصیل شد و سپس به تحصیلات فرانسه در دانشگاه پاریس-سوربن ادامه داد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Tracy Zhang

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید