بانک مرکزی قزاقستان عرضه مرحله‌ای CBDC را بین سال‌های 2023-25 ​​توصیه می‌کند

بانک مرکزی قزاقستان عرضه مرحله‌ای CBDC را بین سال‌های 2023-25 ​​توصیه می‌کند


بانک مرکزی قزاقستان توصیه کرد که CBDC داخلی در اوایل سال 2023 با گسترش تدریجی عملکرد و عملیات تجاری تا پایان سال 2025 معرفی شود.

قزاقستان، سومین مرکز استخراج بیت کوین (BTC) جهان پس از ایالات متحده و چین، امکان راه اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) را پیدا کرده است. بانک ملی قزاقستان (NBK) این یافته را پس از تکمیل مرحله دوم آزمایش اعلام کرد.

در اواخر اکتبر، Changpeng ‘CZ’ Zhao، مدیر عامل بایننس اعلام کرد که CBDC قزاقستان با BNB Chain، یک بلاک چین ایجاد شده توسط صرافی ارز دیجیتال، یکپارچه خواهد شد. انگیزه اصلی کشور برای انجام مطالعات بر روی CBDC، آزمایش پتانسیل CBDC برای بهبود شمول مالی، تقویت رقابت و نوآوری در صنعت پرداخت و افزایش رقابت پذیری جهانی کشور بود.

این مطالعه آزمایشی با تمرکز بر پرداخت‌های آفلاین و قابلیت برنامه‌ریزی، مشارکت فعالان بازار و بازیگران زیرساخت را برای سناریوهای مختلف توصیه کرد و یک زبان توصیفی را برای استفاده توسط تنظیم‌کننده‌های کشور پیشنهاد کرد. آخرین مقاله تحقیقاتی قصد قزاقستان برای گسترش تنگه دیجیتال را تقویت می کند. در اینجا ترجمه تقریبی این گزارش آمده است:

با در نظر گرفتن نیاز به پیشرفت های تکنولوژیکی، آماده سازی زیرساخت ها، توسعه یک مدل عملیاتی و یک چارچوب نظارتی، توصیه می شود از اجرای مرحله ای طی سه سال اطمینان حاصل شود.

بانک مرکزی قزاقستان توصیه کرد که CBDC داخلی در اوایل سال 2023 با گسترش تدریجی عملکرد و عملیات تجاری تا پایان سال 2025 معرفی شود.

مربوط: بایننس یادداشت تفاهم با قزاقستان برای مبارزه با جرایم مالی امضا کرد

در میان ابهامات مربوط به جنگ، از آنجایی که بسیاری از روس‌ها از مرز به مرزهای همسایه عبور می‌کنند، قزاقستان اعلام کرده است که مکانیزمی را برای تبدیل ارزهای دیجیتال به پول نقد قانونی خواهد کرد.

رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف که در مجمع بین المللی پل دیجیتال 2022 صحبت می کرد، گفت: “ما آماده هستیم تا بیشتر پیش برویم. اگر این ابزار مالی ارتباط و امنیت بیشتری نشان دهد، مطمئناً به طور کامل از نظر قانونی به رسمیت شناخته می شود.”

همانطور که کوین تلگراف گزارش داد، کشور همسایه گرجستان نیز در حال حرکت به سمت وضع مقررات جدید کریپتو برای تبدیل شدن به هاب کریپتو جهانی است.


نویسنده: Arijit Sarkar

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉