جک دورسی به دنبال جایگزین غیرمتمرکز توییتر است


جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر تاکید کرد که یکی از راه‌حل‌های مشکلات سانسور توییتر، مقاوم کردن پلتفرم در برابر نظارت شرکت‌ها یا دولت است.

جک دورسی، مدیر عامل سابق این پلتفرم اجتماعی، با تحقیقات داخلی به رهبری ایلان ماسک که مسائل مربوط به سانسور توییتر را شناسایی کرد، از ایده “پروتکل آزاد و باز” برای رسانه های اجتماعی حمایت کرد.

دورسی در پستی راه حل های ممکن برای مشکلات فعلی پلتفرم توییتر را برجسته کرد. به گفته مدیر عامل سابق توییتر، این شامل مقاومت در برابر نظارت شرکتی یا دولتی، دادن حق حذف محتوا به نویسنده اصلی و تعدیل از طریق انتخاب الگوریتمی است. او توضیح داد:

“من از صمیم قلب معتقدم که هر محتوایی که توسط شخصی برای اینترنت تولید می شود باید دائمی باشد تا زمانی که نویسنده اصلی آن را حذف کند. باید همیشه قابل دسترسی و آدرس دهی باشد. حذف و تعلیق محتوا نباید امکان پذیر باشد.”

دورسی معتقد است پلتفرم توییتر که او رهبری می‌کرد و توییتر فعلی سه اصل را که او از آن صحبت می‌کرد مطابقت نداشتند و خود را به خاطر عدم مبارزه برای این پلتفرم سرزنش می‌کرد. او نوشت:

«وقتی یک فعال در سال 2020 وارد انبار ما می‌شود، این به تنهایی تقصیر من است که به طور کامل از فشار برای آنها صرف نظر می‌کنم. […] چون می دانستم دیگر فرد مناسبی برای شرکت نیستم، فوراً برای رفتنم برنامه ریزی کردم.»

دورسی همچنین خاطرنشان کرد که بزرگ‌ترین اشتباه این بود که به جای ایجاد ابزارهایی که به کاربران توییتر اجازه می‌داد آن‌ها را به تنهایی مدیریت کنند، روی ساخت ابزارهایی برای مدیریت چت عمومی تمرکز کردیم. او افزود: «این قدرت زیادی را به شرکت وارد کرد. با این حال، به گفته مدیرعامل سابق، این شرکت با فشار خارجی نیز مواجه شده است.

دورسی در توییتی به اشتراک گذاشته شده است پیوند Github به یک پروتکل باز مقاوم در برابر سانسور که در حال حاضر ساخته می شود. این پروژه با نام “یادداشت ها و چیزهای دیگر منتقل شده” با هدف ایجاد امکان ایجاد شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز بر اساس کلیدها و امضاهای رمزنگاری شده است.

مربوط: توییتر دفاتر خود را می بندد، کاربران با استعفای کارکنان به گزینه های غیرمتمرکز نگاه می کنند

در 18 اکتبر، دورسی همچنین تحولات جدیدی را در مورد “Bluesky Social”، یک پروژه رسانه اجتماعی غیرمتمرکز که در سال 2019 راه اندازی شد، اعلام کرد. هیچ شرکتی وجود نخواهد داشت که بتواند تصمیم بگیرد چه چیزی را با این پلتفرم منتشر کند. در عوض، این بازاری از شرکت‌ها خواهد بود که تصمیم می‌گیرند «چه چیزی را برای مخاطبان خود بیاورند».
نویسنده: Ezra Reguerra

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید