آیا می توان با بیت کوین به آزادی مالی دست یافت؟


بیت کوین قصد دارد قدرت را به مردم بازگرداند. فراتر از آن، یک سرمایه گذاری حساب شده در بیت کوین به طور بالقوه می تواند فرد را به آزادی مالی نزدیک کند. اما چگونه این کار را انجام می دهید؟

در طول ۱۴ سال گذشته، سرمایه‌گذاران به دلایل زیادی به بیت‌کوین (BTC) علاقه نشان داده‌اند، از اصلاح یک اقتصاد معیوب فیات گرفته تا دسترسی به افراد غیربانکی و تنوع بخشیدن به پرتفوی‌ها. با این حال، بسیاری از عموم مردم بیت کوین را به عنوان دروازه ای برای آزادی مالی در میان افزایش تورم فیات و عدم قطعیت های ژئوپلیتیکی می دانند.

سیستم‌های بانکداری سنتی بارها به عنوان ابزاری برای دولت‌های مرکزی برای دیکته کردن دسترسی مالی، به‌ویژه در شرایط دشوار، عمل کرده‌اند. اخیراً، جنگ اوکراین و روسیه به عنوان یک مطالعه موردی در مورد چگونگی دسترسی ارزهای دیجیتال به منابع مالی برای نیازهای اولیه افراد آواره و بدون بانک عمل کرده است.

همانطور که خالق ساتوشی ناکاموتو در نظر داشت، بیت کوین قصد دارد قدرت را به مردم بازگرداند. این بدان معنی است که هیچ مقررات، تحریم یا ممنوعیتی نمی تواند مانع استفاده آنها از بیت کوین به عنوان پول شود. فراتر از آن، یک سرمایه گذاری حساب شده در بیت کوین می تواند فرد را به تحقق رویاهای آزادی مالی نزدیک تر کند. اما چگونه این کار را انجام می دهید؟

Hodl

نوسانات بسیار زیاد ارزهای رمزنگاری شده همراه با ناراحتی یک سرمایه گذار، دستورالعملی برای ضرر ناگهانی است. چیزی که بسیاری نمی دانند این است که بیت کوین – بر خلاف ارزهای دیجیتال – یک سرمایه گذاری بلندمدت است. بنابراین، کهنه‌کاران بیت‌کوین توصیه می‌کنند که دارایی را در بازارهای صعودی نگه دارید و نزول‌ها را در بازارهای نزولی خریداری کنید.

طبق داده‌های UpMyInterest، دارندگان بیت‌کوین شاهد بازدهی متوسط ​​سالانه 93.8 درصدی بوده‌اند که در بهترین عملکرد خود به 302.8 درصد رسیده است، چه برسد به چند سال.

خلاصه تاریخی بازده سالانه بیت کوین منبع: UpMyInterest

به همان اندازه که ساده به نظر می رسد، hodling (زبان رمزنگاری برای نگهداری دارایی ها) موفقیت سختی برای سرمایه گذاران ثابت کرده است. برخی از عواملی که باعث فروش ناگهانی بیت کوین می شوند عبارتند از FUD مداوم (ترس، عدم اطمینان و شک) و حرکت قیمت.

در حالی که سود بردن از نوسانات بیت کوین در کوتاه مدت منطقی است، حذف نمودار قیمت انگیزه بیشتری برای حفظ در بلندمدت نشان می دهد. همچنین، سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین دارند، همیشه این امکان را خواهند داشت که از این هزینه‌ها در سراسر مرزهای جغرافیایی استفاده کنند، بدون اینکه ارزش خود را از دست بدهند.

میانگین هزینه دلار (DCA)

بسیاری از سرمایه گذارانی که بیت کوین را به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری بلندمدت بادوام می بینند، تمایل دارند از استراتژی میانگین هزینه دلار (DCA) استفاده کنند. این شامل کنار گذاشتن مقدار از پیش تعیین شده دلار از درآمد معمولی برای سرمایه گذاری مجدد در بیت کوین در هر ماه است.

در حالی که السالوادور در ابتدا به دلیل پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی در میان تورم فلج کننده مورد انتقاد قرار گرفت، این کشور می تواند از دستاوردهای تحقق نیافته ناشی از آن برای تامین مالی پروژه های اجتماعی مانند ساخت بیمارستان ها و مدارس و غیره استفاده مجدد کند.

همانطور که روند صعودی بیت کوین در سال 2022 به پایان رسید، نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، استراتژی مشابه DCA را دنبال کرد، جایی که این کشور هر روز 1 بیت کوین خریداری می کرد.

طبق داده های Cointelegraph Markets Pro و TradingView، زمانی که Bukele برنامه خود را برای نسخه بیت کوین اعلام کرد، قیمت بیت کوین تقریباً 16600 دلار بود.

اقدام قیمت بیت کوین از زمانی که Nayib Bukele اعلام کرد که قصد دارد هر روز 1 BTC بخرد. منبع: TradingView

از آن زمان، قیمت بیت کوین 40.46 درصد افزایش یافته است که به مردم سالوادور کمک زیادی کرده است. سرمایه گذارانی که به دنبال آزادی مالی هستند، باید استراتژی مشابهی را هنگام واکنش به تغییرات بازار و احساسات عمومی دنبال کنند.

خود حضانت

وقتی صحبت از نگهداری طولانی مدت بیت کوین می شود، نکته کلیدی این است که به هیچ نهاد شخص ثالث دیگری برای کلیدهای خصوصی دارایی ها اعتماد نکنید. سرمایه گذارانی که بیت کوین را در صرافی های رمزنگاری ذخیره می کنند، ناخواسته کنترل کامل دارایی های خود را در دست می گیرند.

از زمانی که کلاهبرداری FTX آشکار شد، پرونده خودسرپرستی قوی‌تر شده است. سرمایه گذارانی که به دلیل ادعای اختلاس وجوه متحمل ضرر شده بودند، اهمیت خودسرپرستی را درک کردند. حفظ مالکیت کلید خصوصی از طریق کیف پول (سخت‌افزار/نرم‌افزار/فیزیکی) برای کسانی که به دنبال آزادی مالی واقعی هستند بسیار مهم است.

پیامدهای FTX همچنین صرافی‌های رمزنگاری را مجبور کرده است که وجود و امنیت وجوه کاربران را برای جلوگیری از نقدینگی کم اثبات کنند.

در حالی که جایگزین‌های سخت‌افزاری برای خود ذخیره‌سازی کریپتو نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارند، این بر عهده کاربران است که یک روش ایده‌آل برای ذخیره کلیدهای خصوصی انتخاب کنند، حتی اگر به معنای نوشتن کلیدهای خصوصی روی یک تکه کاغذ باشد.

سه روش ذکر شده در بالا – hodl، DCA و خود نگهبانی – ستون های آزادی مالی را تشکیل می دهند. با این حال، کاربران به امتحان استراتژی های دیگری که ممکن است با نیازهای منحصر به فرد آنها مطابقت داشته باشد محدود نمی شوند.

در نهایت، برای پاسخ به این سوال – بله، دستیابی به آزادی مالی با بیت کوین امکان پذیر است. با توجه به تولد اکوسیستم کریپتو، به سرمایه گذاران توصیه می شود که بر روی مزایای بلندمدت بیت کوین تمرکز کنند و در عین حال سودهای کوتاه مدت را در این فرآیند کسب کنند.
نویسنده: Arijit Sarkar

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید