آیا دیفای بازگشته است؟ GMX به بالاترین حد خود رسید و قیمت LOOKS 30% جهش کرد


قیمت GMX و LOOKS هفته گذشته با اعلام پایان نامه سرمایه گذاری خود برای هر دو پروژه، مدیرعامل سابق BitMEX، آرتور هیز، دو رقمی شد.

در یک پست وبلاگ اخیر، اسطوره ارزهای دیجیتال و مدیر عامل سابق BitMEX آرتور هیز در مورد نگهداری مقادیر زیادی توکن GMX و LOOKS صحبت کرد. به گفته هیز، دلیل اصلی او برای سرمایه گذاری در هر دو توکن، درآمدهای پلتفرم و پتانسیل عملکرد هر دو دارایی نسبت به اسناد خزانه استاندارد بود.

بیایید نگاهی گذرا به داده‌های زنجیره‌ای بیندازیم و GMX و LOOKS را با رقبا مقایسه کنیم تا مشخص کنیم آیا فرض آرتور جواب می‌دهد یا خیر.

GMX پس از یک نوامبر قوی از خنک کننده استفاده می کند

هفته قبل از 16 نوامبر جریان قابل توجهی از کارمزدها را به فاینانس غیرمتمرکز (DeFi) به دنبال خروج صرافی متمرکز (CEX) ناشی از ورشکستگی FTX وارد کرد. ورودی‌های موقتی زیاد به DeFi باعث شد GMX از Uniswap در هزینه‌های پروتکل پیشی بگیرد.

در 28 نوامبر، GMX تقریبا 1.15 میلیون دلار کارمزد تراکنش روزانه به دست آورد که از 1.06 میلیون دلار کارمزد تراکنش Uniswap در همان روز پیشی گرفت.

هزینه های GMX و کاربران فعال روزانه. منبع: Token Terminal

اگرچه استفاده از GMX رو به کاهش است، اما این توکن از صنعت بهتر است. توکن GMX پس از کسب 59 درصد در 30 روز گذشته، تنها 8 درصد با بالاترین رکورد خود فاصله دارد.

عملکرد سکه GMX منبع: دلفی دیجیتال

از آنجایی که Uniswap نزدیک ترین رقیب GMX است، مقایسه این دو پروتکل می تواند نشان دهد که کدام کاربران ترجیح می دهند از آن برای تجارت استفاده کنند. Uniswap همچنان از نظر درآمد کارمزد و کاربران فعال روزانه از GMX بهتر عمل می کند، به استثنای 28 نوامبر که تغییر کارمزد مشاهده شد. برخلاف Uniswap، GMX هزینه‌ها را بین سهامداران توکن‌های مختلف GMX و GLP توزیع می‌کند.

اوج 90 روز کارمزد Uniswap 5.9 میلیون دلار است، در حالی که بالاترین کارمزد روزانه GMX فقط 1.4 میلیون دلار است. تفاوت زیاد در هزینه های اوج ممکن است نشان دهد که GMX در حال رسیدن به ظرفیت در استفاده از پلت فرم است.

هزینه هایی که GMX تعلق می گیرد 30٪ به دارندگان توکن GMX و 70٪ به دارندگان GLP تقسیم می شود. صفحه اصلی فعلی برای GMX بیان می کند که APY تخمینی در توکن های GMX حدود 10٪ و برای توکن های GLP 20٪ است. در حالی که GLP با بازده سالانه 20 درصد هیز مطابقت دارد، ارائه دهندگان نقدینگی مستعد زیان های کاهش ارزش و کاهش قیمت هستند که موفقیت در برابر استراتژی محافظه کارانه اوراق خزانه را دشوار می کند.

هزینه های کسب شده توسط Uniswap و GMX. منبع: TokenTerminal

استفاده از OpenSea همچنان بر LookRare تسلط دارد

LooksRare، که خانه توکن LOOKS نیز هست، به دلیل هزینه‌هایی که پروتکل NFT دریافت می‌کند، توسط Hayes ذکر شد. تا به امروز، بازارهای NFT، از جمله Coinbase، برای از بین بردن سلطه بازار OpenSea تلاش کرده اند.

به نظر می رسد OpenSea دارای جریان طبیعی روزانه کاربران فعال بین 35000 تا 50000 است، در حالی که LookRare محدوده کمی بین 350 تا 500 کاربر دارد. با استفاده از این معیار، OpenSea 100 برابر بزرگتر از LookRare است و به نظر نمی رسد روند در یک بازه زمانی 90 روزه تغییر کند.

تفاوت دیگر بین این دو پروتکل این است که OpenSea توکنی ندارد که از طریق سرمایه گذاری و ضربات تورمی پاداش دهد. انتشار Bounty می تواند هدف 20 درصد هیز را برآورده کند، اما باید توجه داشت که LookRare در تجارت شستشو بدنام است. هدف اصلی این تریدر شستشو، به دست آوردن سکه های LOOKS بیشتر است، اما این می تواند تأثیری بر قیمت داشته باشد.

کاربران فعال روزانه LookRare و OpenSea. منبع: TokenTerminal

جمع‌آوری UniSwap NFT اخیراً اعلام‌شده می‌تواند به LookRare کمک کند تا تراکنش‌های «واقعی» بیشتری کسب کند، زیرا کاربران می‌توانند بدون بازدید از سایت، LookRare NFT را خریداری کنند.

توزیع هزینه فعلی به شدت بر روی OpenSea متمرکز شده است. طی 90 روز گذشته، OpenSea به اوج 2.5 میلیون دلار کارمزد روزانه رسیده است، در حالی که LookRare تنها یک بار در همان دوره بیش از 200000 دلار کارمزد روزانه به دست آورده است.

هزینه های دریافت شده توسط LookRare و OpenSea. منبع: TokenTerminal

تحقیق در مورد اصول پروتکلی که هیز به آنها اشاره کرد اولین قدم مهم در هنگام سرمایه گذاری در DeFi و آلت کوین ها است. با توجه به چشم انداز رقابتی برای LookRare و GMX، هر دو پروتکل برای پیشی گرفتن از رهبران فعلی به پذیرش بسیار بیشتری نیاز دارند. همچنین، هدف 20 درصدی تعیین‌شده توسط هیز می‌تواند هنگام تجزیه و تحلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای متورم و قیمت‌های نشانه چالش‌برانگیز باشد.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Kyle White

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید