دادگاه ایران دستور آزادی تجهیزات استخراج رمزارز مصادره شده را صادر کرد

دادگاه ایران دستور آزادی تجهیزات استخراج رمزارز مصادره شده را صادر کرد


دستورات قضایی مقامات ایرانی را ملزم می کند که برخی از 150000 تجهیزات رمزنگاری را که قبلاً به دلیل نگرانی های انرژی توقیف شده بود، آزاد کنند.

مقامات ایرانی طی دو سال گذشته تعداد زیادی تجهیزات ماینینگ کریپتو را مصادره کرده اند و دلیل آن فشار بر شبکه های انرژی در ماه های زمستان است. اکنون، یک دادگاه دستور آزادسازی تجهیزات ماینینگ کریپتو را صادر کرده است که قبلاً به عنوان یک اقدام صرفه جویی در انرژی توقیف شده بود.

از سال 2021، سازمان جمع آوری و فروش کالاهای دولتی ایران (OCSSOP) تجهیزات معدنی مجاز و غیرمجاز را به دلیل نگرانی های فزاینده قطع برق مصادره کرده است. اما او در اواسط زمستان زمانی که مقامات دستور آزادی نگهبان را صادر کردند، نظر خود را تغییر داد. به گفته عبدالمجید اشتهادی، سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی:

در حال حاضر، حدود 150000 تجهیزات ماینینگ کریپتو در اختیار OCSSOP است و اکثریت آنها پس از تصمیمات قضایی آزاد خواهند شد. ماشین‌ها قبلاً بازگردانده شده‌اند.»

با این حال اشتهادی معتقد بود که تجهیزات معدنی که اخیراً راه اندازی شده اند می توانند به شبکه های انرژی کشور فشار بیاورند. وی پیشنهاد کرد که شرکت تولید و انتقال ایران (توانیر) برای جلوگیری از فشارهای بی مورد بر سیستم شبکه کشور، برنامه هایی را برای استفاده از تجهیزات پیشنهاد کند.

سهم نرخ هش بیت کوین بر اساس کشور منبع: مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج

در ژوئن 2022، ایران مجبور شد برق شرکت‌های معدنی قانونی را قطع کند، زیرا مصرف برق این کشور در زمان پیک مصرف به بالاترین حد خود یعنی 62500 مگاوات (MW) رسیده است. در آن زمان، ایران 0.12 درصد از نرخ هش جهانی بیت کوین (BTC) را به خود اختصاص می داد که در حال حاضر به 0.2 درصد افزایش یافته است، همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است.

نگرانی‌های انرژی ایران با توجه به قوانین اخیری که جریمه‌هایی را برای استفاده غیرقانونی از انرژی یارانه‌ای در استخراج کریپتو اعمال می‌کنند، به وجود آمده است.

مربوط: انجمن واردات ایران به دنبال شفافیت قانونی برای استفاده از رمزنگاری در تجارت خارجی است

از سوی دیگر، Crusoe Energy مستقر در دنور قصد دارد به عمان، یک کشور غنی از گاز خاورمیانه کمک کند تا شعله ور شدن گاز، احتراق گاز طبیعی مرتبط با استخراج نفت را کاهش دهد.

Crusoe Energy اعلام کرده است که قصد دارد یک پروژه آزمایشی را در مسقط عمان راه اندازی کند تا از انرژی حاصل از احتراق گاز برای تامین انرژی کامپیوترهای ماینینگ استفاده کند. این ابتکار به هدف عمان برای سوزاندن گاز صفر تا سال 2030 کمک خواهد کرد.


نویسنده: Arijit Sarkar

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉