از FTX بیاموزید و سرمایه گذاری در حدس و گمان را متوقف کنید


سرمایه گذاری سوداگرانه مردم را به سمت FTX سوق داد. اکنون که نتایج را دیدیم، امیدواریم آنها شروع به جستجوی پیشنهادهای مبتنی بر ارزش کنند.

سقوط FTX بیش از شکست هر صرافی رمزنگاری دیگری است. این نشان می دهد که زمان رشد و پذیرش این صنعت فرا رسیده است. تفکیک ارزش اینجاست.

FTX دومین صرافی بزرگ کریپتو در جهان بود. اکنون این یک الگوی رفتاری است برای سر و صداهای مرگبار مبالغ مضحک پولی که به مدل‌های تجاری متمرکز بازسازی‌شده سرازیر شده با تمرکززدایی جعلی سفید شده است.

همانطور که وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای می‌گوید، «فقط زمانی متوجه می‌شوید که چه کسی برهنه شنا می‌کند. به نظر می رسد در این دوره گذشته بیش از چند نفر برهنه حمام کرده اند. اما ما قبلاً این را دیده بودیم، اینطور نیست؟ در واقع نه دقیقا.

بیت کوین (BTC) در آغاز طولانی ترین روند صعودی بازار مالی در تاریخ ظهور کرد. صنعتی که او ایجاد کرد به معنای واقعی کلمه در بهترین زمان ها تکثیر شده است. اما همه چیزهای خوب باید پایان یابد. کریپتوکارنسی اکنون با ترکیب ناخوشایندی از بدتر شدن شرایط اقتصاد کلان و تنظیم کننده های تشنه کنترل مواجه است.

مربوط: شکست FTX به معنای عواقب آتی برای ارزهای دیجیتال در واشنگتن دی سی است

در همین حال، بازارهای سنتی شاهد بازگشت سرمایه گذاری محتاطانه و مبتنی بر ارزش هستند. دلیل آن ساده است: زمانی که نرخ ها به پایین ترین حد خود رسید، پول رایگان بود. الان نه. ظهور سرگیجه‌آور Ubers، Airbnb و DoorDash امکان‌پذیر بود زیرا در حالی که پول نقد رایگان است، کسب‌وکارهایی که آن را تولید می‌کنند کمتر از ارزش‌گذاری شده‌اند. اما وعده ها دیگر آن را قطع نمی کند. سرمایه‌گذاران قبل از اینکه سرمایه گران‌تر خود را به نمایش بگذارند، اثبات ارزش را مطالبه خواهند کرد.

با پایان FTX، بازارهای کریپتو نیز برای اولین بار مشمول سرمایه گذاری ارزش محور خواهند شد. Tokenomics هرگز واقعی نبوده است – رجوع کنید به. توکن FTX (FTT). و مهم نیست که چقدر درس‌های آن را در دوران رونق نادیده می‌گیریم، اقتصاد قطعاً این کار را می‌کند. عرضه هست، تقاضا هست. وقتی در تعادل است، بازارها کار می کنند. اگر نباشند، بازاری وجود نخواهد داشت.

اکنون می دانیم که تمرکز در بازارهای رمزنگاری کار نمی کند. فرصت کافی برای شارلاتان‌های سودجو وجود دارد تا کسانی را که درک ضعیفی از فناوری‌های غیرشفاف دارند، شکار کنند. نتیجه؟ توهمات درهم شکسته کسانی که به دیگ طلا در انتهای رنگین کمان کریپتو ایمان دارند.

اما بارقه‌ای از امید در میان زباله‌ها وجود دارد: تقسیم ارزش.

تفکیک ارزش چیست؟

Crypto در وسط یک “هارد فورک” قرار دارد، همانطور که صنعت آن را می نامد. پس از فرونشست شدن گرد و غبار FTX، کسانی که باقی مانده اند می توانند ارزشی را که می تواند به کاربران ارائه شود جمع آوری کرده و تعقیب کنند، یا می توانند بر اساس یافتن یک “احمق بزرگتر” بر شرط بندی های خالی اصرار کنند.

مربوط: از نیویورک تایمز گرفته تا WaPo، رسانه‌ها بر سر بنکمن-فرید می‌چرخند

برخی به راه دوم پایبند خواهند بود. ترک عادت های قدیمی آسان نیست. اما با تقاضای سرمایه گذاران بیشتر سقوط خواهند کرد. در همین حال، شاهد ظهور پروژه های Web3 خواهیم بود که با بازگشت به کسب و کار اصلی، ارزش واقعی را افزایش می دهند.

پاداش برای کسانی که موفق می شوند بسیار زیاد خواهد بود. این روزه آخر برای کسانی خواهد بود که فقط تشویق های خالی گذشته را ارائه می دهند.

پیمایش یک پارادایم جدید

دو ستون راهنما وجود دارد که باید در تفکیک ارزش در نظر گرفته شود. اولین مورد به ارز دیجیتال به عنوان یک طبقه دارایی مالی اشاره دارد. دوم، بلاک چین به عنوان داربست فناوری.

مانع در نظر گرفتن کریپتو به عنوان یک طبقه دارایی مالی، فقدان یک مدل کارآمد برای ارزش گذاری پروتکل ها است – که در یک صنعت در حال ظهور غیرمنتظره نیست. در مراحل اولیه هیچ معیاری برای ارزیابی این شبکه ها وجود نداشت. انواع تقویت شده برای بازارهای بالغ ساخته شده اند.

کریپتو از آن زمان به بعد تکامل یافته است. ما اکنون بینشی در مورد نحوه استفاده از پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به روش های مختلف داریم که به ما امکان می دهد شبکه ها را دسته بندی کنیم.

مربوط: وقت آن رسیده است که طرفداران کریپتو از فرقه های شخصیتی حمایت نکنند

بیت کوین، یک زنجیره اثبات کار، بسیار توزیع شده است – کند اما ایمن. ما می توانیم ببینیم که چند کیف پول بیت کوین را نگه می دارند و چگونه این کیف پول ها با زنجیره تعامل دارند. مقدار در حال حرکت از طریق شبکه لایتنینگ که لایه پردازش ثانویه است، قابل محاسبه است.

اتریوم یک زنجیره اثبات سهام است. اگرچه متمرکزتر از بیت کوین است، اما قلب تپنده DeFi است. با DeFi ابزاری برای کمک به ارزیابی ارزش ارائه شد: محاسبات با ارزش کل قفل شده است. اگرچه محدودیت های خود را دارد، ظهور شاخص های مالی پیشرفته خارج از موسسات سنتی بسیار مورد توجه است. بدیهی است که امور مالی سنتی اینگونه فکر می کند – از این رو تمرکز نظارتی افزایش یافته است.

موضوع این است که تجارت اتر (ETH) یا بیت کوین در سال 2016 مشابه بود. با افزایش تمایز، اکنون مجموعه ای از معیارهای داده محور برای ارزیابی این شبکه ها داریم. ارزهای دیجیتال در حال تبدیل شدن به یک طبقه دارایی واقعی و قابل اندازه گیری است.

افزایش توابع

عناصر عملکردی دارایی های غیر مالی Web3 هستند: محصولات و خدمات ارائه شده از طریق زنجیره بلوکی.

اثبات دانش صفر (ZK) را دریافت کنید. یک خریدار خانه می خواهد به مشاور املاک نشان دهد که پول کافی برای پوشش خرید خود دارد، بدون اینکه محتویات حساب خود را فاش کند. آنها می توانند هزینه اجرای این سرویس را از طریق ZK پرداخت کنند. در این مورد، آنها فقط برای یک سرویس حفظ حریم خصوصی پول می پردازند، نه حدس و گمان در مورد یک دارایی – آنها آن را نگهداری یا معامله نمی کنند.

بسیاری از پروژه های پردازش داده از این دست در حال ظهور هستند و خدماتی مانند ابزارهای هویت، ذخیره سازی ابری و جستجو و نمایه سازی را ارائه می دهند. زیرساخت غیرمتمرکز آنها به این معنی است که قیمت آنها نسبت به همتایان متمرکز خود بسیار رقابتی است.

سقوط FTX منحصر به فرد نیست و تمام نشده است. سرایت در داخل سیستم در حال پیشرفت است که به دلیل فشارهای نزولی اعمال شده توسط نیروهای اقتصاد کلان پیچیده شده است. اما وقتی همه چیز گفته شود و انجام شود، FTX یک حلقه رشد در روایت ارزهای دیجیتال خواهد داشت – اثبات این که آتش سوزی گذشته است و سیستم های سخت شده ای را باقی می گذارد که ارزش را افزایش می دهند.

واگرایی ارزش، اکوسیستم های بلاک چین را مجبور می کند یکی از این دو مسیر را انتخاب کنند: به استفاده از چرخه های اغراق آمیز برای ایجاد سودهای سوداگرانه ادامه دهید، یا مدل هایی بسازید که ارزش واقعی کاربر را نشان دهد.

همانطور که رایانه های شخصی از گاراژهای علاقه مندان به میزها و جیب های جهان می روند، سیستم های مبتنی بر بلاک چین بالاخره در حال رشد هستند.

جوزف بردلی او رئیس توسعه کسب و کار در Heirloom، یک استارت آپ نرم افزار به عنوان سرویس است. او به عنوان یک محقق مستقل در صنعت ارزهای دیجیتال در سال 2014 کار خود را آغاز کرد و سپس در Gem (که بعداً توسط Blockdaemon خریداری شد) کار کرد و سپس وارد صنعت صندوق های تامینی شد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با تمرکز بر پورتفولیو سازی و مدیریت دارایی های جایگزین دریافت کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Joseph Bradley

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید