Into the Storm: دنیای تاریک میکسرهای ارزهای دیجیتال


تعداد انگشت شماری از پروتکل های مبهم سازی برای پایگاه کاربری Tornado Cash مورد تایید OFAC رقابت می کنند.

خدمات اختلاط ارزهای دیجیتال یک موضوع بحث برانگیز در صنعت است. در حالی که برخی از ویژگی‌های افزایش حریم خصوصی این پروتکل‌ها حمایت می‌کنند، برخی دیگر استدلال می‌کنند که آنها عمدتاً برای اهداف غیرقانونی استفاده می‌شوند.

برای پلتفرم هایی مانند تورنادو کش، حکم اصلی “مجرایی به عنوان اتهام” است. پروتکل بدنام درهم‌سازی غیرمتمرکز توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده (OFAC) در آگوست 2022 تأیید شد و اساساً استفاده از این سرویس را برای هر کسی غیرقانونی می‌کند.

Tornado Cash همچنان یک موضوع بحث برانگیز است و یکی از توسعه دهندگان آن، Alexey Pertsev، به طور جنجالی در هلند بازداشت می شود، در حالی که بازرسان در تلاش هستند علیه توسعه دهنده روسی و نقش ادعایی او در عملیات میکسر شکایت کنند.

بر اساس گزارشی از شرکت تحلیلی بلاک چین Elliptic، به تعبیری معروف، ضرر یک نفر سود مرد دیگری است و به نظر می رسد این موضوع در مورد میکسرهای ارزهای دیجیتال صدق می کند.

تاثیر بر عملیات پولشویی

همانطور که در تحلیل خود مشخص شد، Elliptic نشان می‌دهد که بیش از ۷ میلیارد دلار ارز دیجیتال توسط Tornado Cash پردازش شده است. گروه لازاروس کره شمالی، با پایگاه کاربری که شامل افرادی مانند هکرهای دولتی است، حدود 1.54 میلیارد دلار ارزهای دیجیتال غیرقانونی را از طریق این پلتفرم پولشویی کرده است.

پس از تحریم های OFAC، استخرهای نقدینگی Tornado Cash 60 درصد کاهش یافت که گفته می شود پتانسیل ناشناس سازی پلتفرم برای عملیات پولشویی در مقیاس بزرگ را به شدت کاهش می دهد.

هنگامی که Tornado Cash ظاهراً تعطیل شد، تعدادی از سرویس‌های اختلاط جایگزین به عنوان تهدیدات بالقوه برای ارائه‌دهندگان خدمات ارزهای دیجیتال و بازرسان جنایی شناسایی شدند. Elliptic شش پروتکل مختلف را که پس از ممنوعیت Tornado Cash به عنوان میکسر مورد استفاده قرار گرفتند، برجسته می کند.

همه میکسرها برای مقاصد غیرقانونی استفاده نمی شوند

گزارش Elliptic نشان می دهد که چگونه این پروتکل های مخدوش کننده به روش های مختلف کار می کنند و نتایج مختلفی را برای کاربران بالقوه ارائه می دهند. یک نمای بالا به پایین نشان می دهد که این پروتکل های مبهم سازی بیش از 41 میلیون دلار در ارزهای رمزنگاری شده به هم ریخته اند که در مقایسه با کل مبلغ پردازش شده توسط Tornado Cash کم رنگ است.

اتر (ETH)، BNB (BNB)، اتر پیچیده (wETH) و تتر (USDT) با توجه به در دسترس بودن آنها در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) پرکاربردترین توکن‌ها هستند. ارقام بیضوی به طور خاص نشانگرهای مبتنی بر چند ضلعی را حذف می کنند.

دو پروتکل اختصاصی بالاترین ظرفیت هش ابزارهای تجزیه و تحلیل شده را به خود اختصاص می‌دهند که منجر به سه چهارم ارز رمزنگاری شده مخلوط شده می‌شود.

به گفته Elliptic، اولین پروتکل Railgun است، یک پروتکل غیرمتمرکز که به معامله‌گران حرفه‌ای و کاربران DeFi که می‌خواهند استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود را پنهان کنند، پاسخ می‌دهد. سیستم حریم خصوصی Railgun با استفاده از فناوری اثبات دانش صفر، آدرس های کیف پول را از تراکنش های روی بلاک چین های عمومی حذف می کند. ادعا می کند که با توکن ERC-20 سازگار است و هیچ محدودیتی برای اختلاط ندارد.

Cyclone Protocol دومین پروتکل است، یک انشعاب از تورنادو Cash که دارای تعدادی پیشرفت است که به مشارکت کنندگان استخرهای ناشناس گفته می شود، از جمله کشاورزی محصول. Elliptic گزارش می دهد که Cyclone می تواند 100 ETH/100000 USDT را در یک نمونه ترکیب کند و در IoTEX، Ethereum، BNB Smart Chain و Polygon در دسترس است.

به استثنای Cyclone، که Elliptic در گزارش خود به عنوان پروتکل با بالاترین ریسک در میان شش پروتکل برجسته کرده است، وجوه مخلوط شده توسط این سرویس ها “تا حد زیادی منعکس کننده فعالیت تجاری DeFi قانونی است.”

دزدی های دیفای، که در آن تنها 40000 دلار از وجوه هش ردیابی شده بود، نشان می دهد که فعالیت های فعلی نشان دهنده عدم پذیرش این پروتکل های تقلب جایگزین توسط بازیگران و مجرمان شرور است.

نگه داشتن زبانه ها

علیرغم این واقعیت که تعداد نسبتا کمی از ارزهای دیجیتال توسط بازیگران شرور درهم ریخته شده است، Elliptic همچنان در مورد برخی از خدماتی که برجسته می کند، احتیاط می کند.

Cyclone Protocol به عنوان پرخطرترین سرویس پس از تحریم های تورنادو Cash توصیف شده است. طبق گفته Elliptic، محدودیت بالای تراکنش این سرویس، نقدینگی زیاد در استخرهای ترکیبی، و توانایی پردازش توکن حاکمیتی همنام Tornado Cash (TORN) دلیلی برای نگرانی است:

درآمد حاصل از آسیب‌پذیری‌های DeFi تأیید شده است که حداقل برای شستشوی برخی از درآمدها استفاده شده است، مبالغ هنگفتی که از آن زمان پردازش کرده است و غیبت آشکار تیم توسعه‌دهنده برای رسیدگی به نگرانی‌ها تنها این خطرات را تشدید می‌کند.

Buccaneer V3 (BV3) به عنوان یک ابزار خطر “متوسط-بالا” رتبه بندی شد. توکن مبتنی بر اتریوم (BUCC) به کاربران این امکان را می‌دهد تا وجوه خود را برای مدت نامحدودی بدون نیاز به بهم ریختن، جمع کردن یا حلقه کردن تراکنش‌ها دفن کنند. حالت تله توازن های ساختگی BUCC را در رابط های کاربری به عنوان یک تکنیک مخدوش کننده نمایش می دهد.

این می تواند برای موارد استفاده غیرقانونی وسوسه انگیز باشد زیرا این سرویس از شبکه پمپ بنزین برای پرداخت هزینه تراکنش با شارژ بخش کوچکی از BUCC منتقل شده استفاده می کند. این ممکن است به کاربران اجازه دهد از استفاده از صرافی‌ها و سرویس‌های ارزهای دیجیتال قانونی خودداری کنند:

“به همین دلیل است که BV3 ادعا می کند “مسئله تامین مالی” را حل کرده است – مشکلی که به آن پرداخته شده است معمولاً برای پرداخت هزینه تراکنش به منبع ETH از یک صرافی مرکزی KYC نیاز دارد.”

یکی از اخطارهای ارائه شده توسط Elliptic این است که BV3 از فناوری استفاده می کند که هنوز در حال آزمایش است و ویژگی ها و قابلیت های آن در انتظار تحقق کامل است. هر چهار پروتکل باقیمانده دارای عواملی هستند که Elliptic معتقد است از استفاده غیرقانونی در مقیاس بزرگ جلوگیری می کند.


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید