صندوق بین المللی پول در ارزیابی سال اول فضایی را برای بهبود eNaira می بیند


طبق ارزیابی صندوق بین المللی پول، دومین CBDC جهان هنوز به 1٪ از جمعیت نیجریه نرسیده است.

ارز دیجیتال بانک مرکزی eNaira نیجریه (CBDC) بیش از یک سال از عمر آن می گذرد و صندوق بین المللی پول (IMF) در قالب گزارشی کاری که اولین سال عملکرد آن را ارزیابی می کند، یک هدیه تولد دیرهنگام برای آن در نظر گرفته است. محققان صندوق بین المللی پول گفتند: «این قابل ستایش است»، اما چند پیشنهاد نیز وجود داشت.

eNaira دومین CBDC جهان بود که در اکتبر 2021 پس از دلار شنی باهامیا به نمایش درآمد. این مقاله دریافت که بخش خرده فروشی واسطه شده است، اما هیچ مشکلی با تأخیر نداشته است زیرا هنوز نتوانسته است فراتر از پذیرندگان اولیه پیشرفت کند. بانک مرکزی نیجریه (CBNs) دو مورد از بزرگترین اهداف CBDC را معرفی کرده است – گسترش شمول مالی به حساب‌های غیربانکی و تسهیل حواله‌ها، همانطور که توسط مقامات صندوق بین‌المللی پول شناسایی شده است.

مطالب مرتبط: eNaira “فلج”: نیجریه با شرکت مستقر در نیویورک برای نوسازی صحبت می کند

تنها حدود 1.5 درصد از کیف پول‌ها در هر هفته فعال هستند و در بازه زمانی مورد بررسی تنها 802000 تراکنش انجام شده است. این ارقام کمتر از یک کیف پول در هر کیف پول را نشان می دهد و کمتر از 1 درصد از حساب های بانکی در کشور دارای کیف پول هستند. مقاله مشاهده کرد:

مانند هر محصول شبکه ای با ویژگی های مشابه (مثلاً کارت اعتباری)، شکستن تعادل پایین پذیرش اولیه به ترکیبی از استراتژی های هوشمندانه و شانس نیاز دارد.

اپراتورهای پول سیار (MMOs) یک شبکه بزرگ در نیجریه دارند و ارتباط eNaira با این شبکه سوال مهمی است که در مقاله به آن پرداخته شده است. CBDC می تواند با MMO ها در بازار خرده فروشی رقابت کند یا با ایجاد پل ارتباطی بین آنها، عملیات MMO را تسهیل کند. این روزنامه جایگزینی خدمات همه MMO ها توسط eNaira را “سخت تصور” توصیف کرد، اما همچنین اشاره کرد که یک عملکرد پل می تواند آغازگر یک “تغییر صنعت” بزرگ باشد.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید eNaira به‌عنوان یک سیستم ارز واحد نمی‌تواند مستقیماً حواله‌ها را مدیریت کند، اما خاطرنشان می‌کند که می‌توان با اجازه دادن به اپراتورهای بین‌المللی انتقال پول (IMTO) برای دریافت کیف پول‌های eNaira یا از طریق واسطه گری بر این مشکل غلبه کرد. محققان اولین مورد را توصیه کردند. در حالی که هر دو گزینه گران باقی خواهند ماند، صندوق بین المللی پول با توجه به بازار موازی زیرزمینی که همان هدف را دنبال می کند، این را یک مشکل جدی می داند.

این مقاله چندین مرحله را برای افزایش استفاده از eNaira توصیه می‌کند، مانند استفاده از آن برای پرداخت‌های اجتماعی همراه با MMO که سیستم انتقال پول اجتماعی را بهبود می‌بخشد و پذیرش را افزایش می‌دهد. همچنین می توان بازرگانان را به استفاده از eNaira تشویق کرد. بر اساس یادداشت های این مقاله، CBN کار بر روی فراگیری از طریق eNaira را آغاز کرده است، اما حواله ها همچنان مشکل ساز هستند.

مجله: حمایت از آموزش بلاک چین در آفریقا: زنان پیشرو در مورد بیت کوین
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید