“هرگز کد FTX را باز نکرد”: SBF گفتگوی طولانی و صریح با وبلاگ نویس داشت


رئیس سابق بدنام دومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال در مصاحبه‌های صریح اما گهگاهی غیرقابل درک داستان خود را بیان می‌کند.

سام بانکمن-فرید (SBF) رئیس سابق FTX، تیفانی فونگ، وبلاگ نویس ارزهای دیجیتال را برای یک سری مکالمات تلفنی طولانی و صریح انتخاب کرد. SBF در دو مصاحبه ای که در یوتیوب در زمان مطبوعات ارسال شد، در مورد بسیاری از سوالات مهم مرتبط با فروپاشی FTX صحبت می کند.

اولین مصاحبه در 6 نوامبر برگزار شد و در 29 نوامبر در یوتیوب منتشر شد. SBF با توضیح اینکه چرا شخص نسبتاً ناشناخته ای را برای صحبت با او انتخاب کرد، گفت: “من شروع کردم به اعتماد به غریزه خود در مورد چیزهایی مانند این.” کانال فونگ کمتر از 10000 مشترک دارد. او درباره او گفت: “اینجا کسی است که حداقل از یک نقطه نظر بی طرفانه و دلسوزانه به این موضوع برخورد می کند.” او ادامه داد:

ما به عنوان یک جامعه، به نظر حقیر من، زمان کافی را صرف تلاش کرده ایم تا بفهمیم آیا کسی در این هفته زنده است یا خیر. [the FTX residential facility in] آلبانی [Bahamas] چند همسری بود […] و پاسخ آنقدر خسته کننده است که مردم نمی توانند آن را باور کنند.

ضبط با گفتن SBF شروع شد: “اگر تصمیمات درستی بگیرید، به وضعیتی که ما در آن هستیم دچار نخواهید شد.” از اینجا، فونگ مصاحبه خود را با پرسیدن سوالاتی در مورد “درپشتی” آغاز کرد، که به SBF اجازه می دهد تا دستوراتی را اجرا کند که می تواند “درپشتی” را تغییر دهد. [FTX] بدون اطلاع دیگران از سوابق مالی شرکت.

SBF از این ایده ابراز تعجب کرد. “و آیا این کاری است که من انجام خواهم داد؟” او درخواست کرد. “آنچه می توانم به شما بگویم مطلقاً درست نیست. من حتی نمی دانم چگونه کدنویسی کنم. […] من به معنای واقعی کلمه حتی هیچ کد FTX را باز نکردم.”

این لحن را برای بقیه مکالمه تنظیم کرد، که فونگ مودبانه سوالات سختی را مطرح کرد و SBF ظاهراً با صراحت پاسخ داد.

SBF به اظهار نظر در مورد سکه FTT FTX ادامه داد. “من فکر می کنم ارزش واقعی دارد. با این حال، چند مشکل وجود دارد. […] این با توجه به سابقه من بسیار شرم آور بود. […] از برخی جهات فکر می‌کنم اساساً قانونی‌تر از بسیاری از توکن‌ها است. بیش از حد متوسط ​​از نظر اقتصادی حمایت شد.»

SBF ادامه داد: “فروپاشی ناشی از کمبود نقدینگی نیست.” بلکه “همبستگی بزرگ چیزها در طول تحرکات بازار بود، به ویژه زمانی که آنها با ترس از خود موقعیت ایجاد می شدند.”

در حالی که SBF با Fong موافقت کرد که “بازیابی بسیار ضعیف به نظر می رسد” برای مشتریان بین المللی، “ایالات متحده 100 درصد است. اگر حساب آمازون بسته نمی شد، آنها “می توانستند قبلا پول برداشت کرده باشند.”

موارد مرتبط: طبق داده های گوگل، سقوط FTX باعث کنجکاوی در مورد سام بنکمن-فرید شده است.

SBF در مورد فعالیت های سیاسی خود گفت: “من تقریباً به همان میزان به هر دو حزب کمک کردم. […] تمام کمک های جمهوری خواه من تاریک بود. او به شایعات مبنی بر پولشویی کمک های مالی اوکراینی اشاره کرد:

“اوکراین؟ کاش میتونستم اینو حذف کنم اگر فقط. هدفش را کامل متوجه نشدم. آیا من به اوکراین برای پولشویی برای حزب دمکرات کمک می کردم؟ من نمی دانم چرا اوکراین برای حزب دمکرات پولشویی می کند. نمی دانم چگونه این کار را انجام خواهند داد یا چرا این کار را خواهند کرد.

در دومین تماس تلفنی بدون تاریخ، SBF به استفاده از سرمایه مشتری FTX توسط Alameda Research پرداخت. SBF در تقلا برای کلمات گفت که باید بیشتر در مورد “چگونگی سناریوی متقاطع ابرهمبسته به نظر می رسد” فکر کند. این قدیمی ترین بازی در کتاب مالی است. […] حتی یک نفر مسئول نظارت بر موقعیت‌های ریسک در FTX نبود.» فونگ برای جزئیات وضعیت با موفقیت کمی تلاش کرد.

SBF در مورد نقش Changpeng Zhao (CZ) مدیر عامل بایننس در افت FTX موضع متوسطی گرفت. قطعاً اوضاع بسیار باثبات تر خواهد بود و توانایی بسیار بیشتری برای ایجاد نقدینگی وجود خواهد داشت. […] و من مطمئناً نمی دانم.”

وقتی از SBF در مورد تأثیر فروپاشی FTX و رسوایی اطرافش بر او پرسیدند، SBF پاسخ داد: «هر روز از خواب بیدار می‌شوم و به اتفاقی که افتاده فکر می‌کنم و هر روز ساعت‌ها فرصت دارم تا در مورد آن فکر کنم. […] این با آن چیزی که برای دیگران به نظر می رسد متفاوت است.”
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید