چگونه با استفاده از نظریه انباشت Wyckoff ارز دیجیتال معامله کنیم؟


وقتی صحبت از بازارهای بیت کوین و ارزهای دیجیتال به میان می آید، همه تنظیمات پس انداز Wyckoff منجر به افزایش قیمت بسیار زیاد نمی شود.

در 2 دسامبر، تحلیلگر مستقل بازار Stockmoney Lizards فوق الذکر بیت کوین (BTC) با استناد به Wyckoff Accumulation وارد روند کاهش قیمت در محدوده قیمت فعلی 15500 تا 18000 دلار شده بود.

Wyckoff Accumulation یک مجموعه تحلیل تکنیکال کلاسیک است که به افتخار ریچارد ویکوف، پیشگام تحلیل تکنیکال در نیمه اول قرن بیستم، که چرخه بازار را به چهار مرحله مجزا تقسیم کرد، نامگذاری شده است.

اما آیا Wyckoff یک مدل قابل اعتماد به خصوص برای معاملات ارزهای دیجیتال است؟ بیا پیداش کنیم

انباشت Wyckoff چیست؟

انباشت Wyckoff یکی از چهار مرحله ذکر شده در نظریه چرخه بازار Wyckoff است و سه مرحله دیگر نشانه گذاری، توزیع و نشانه گذاری است. برای افراد غیرمستقیم، هر مرحله تعیین می کند که دارایی های اصلی چه زمانی جهت بازار را هدایت می کنند.

مرحله احتکار زمانی به درستی توسعه می یابد که جیب های بزرگ خرید خود را افزایش دهند و تقاضا را افزایش دهند.

در نتیجه افزایش بهره، با بالا رفتن قیمت، پایین‌ترین سطح را ایجاد می‌کند. با انجام این کار، قیمت از خط روند بالایی محدوده معاملاتی بالا می رود و وارد فاز شکل گیری چرخه Wyckoff می شود.

به عبارت دیگر، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، یک روند صعودی ثابت است.

مراحل چرخه بازار Wyckoff. منبع: TradingCoach.co.in

رویدادها و مراحل تجمع

در طول مرحله انباشت، بازیگران اصلی دارایی ها را در یک محدوده معاملاتی خاص (TR) جمع می کنند تا برای استراتژی صعودی بعدی خود آماده شوند. همانطور که اتفاق می افتد، دارایی های خریداری شده بیشتر از دارایی های فروخته شده است، که منجر به کاهش عرضه موجود می شود، که به افزایش قیمت از TR کمک می کند.

مطالب مرتبط: الگوی شمعدان دوجی چیست و چگونه می توان با آن معامله کرد؟

بنابراین، سرمایه گذاران کوچکی که استراتژی انباشت Wyckoff را انجام می دهند باید جهت و سرعت خروج از TR را دقیقاً تعیین کنند.

خوشبختانه، همانطور که در زیر نشان داده شده است، آنها می توانند از یک طرح انباشتگی که به طور گسترده دنبال می شود، کمک بگیرند.

نمودار انباشت Wyckoff که رویدادها و مراحل آن را نشان می دهد. منبع: StockCharts.com

فاز A نشان دهنده خستگی روند نزولی قبلی است. شروع می شود با پشتیبانی از جلو (PS) – دوره ای که در آن خرید قابل توجه با افزایش حجم آغاز شد – که نشان می دهد روند نزولی غالب در حال پایان است.

سوگیری نزولی پس از کاهش قیمت فروکش می کند. اوج فروش (SC)نقطه ای که در آن سرمایه گذاران حرفه ای بزرگ شروع به جذب فشار فروش از سمت خرده فروشی می کنند و معامله گران شروع به بستن موقعیت های باز خود می کنند.

در نتیجه، قیمت به شدت بهبود یافت. رالی اتومبیل (AR) سطحی که حد بالایی محدوده معاملاتی Wyckoff را تعیین می کند. سپس قیمت به سطوح آزمایشی در اطراف SC باز می گردد، حتی گاهی اوقات به اصطلاح به زیر آن می رسد. آزمون ثانویه (ST) حمایت شما

نمودار قیمت 12 ساعته بیت کوین/دلار آمریکا که تنظیم بالقوه انباشت Wyckoff را نشان می دهد. منبع: Stock Lizards

وجود بیش از یک ST در بک لاگ Wyckoff معمول است که قیمت را به منطقه تثبیت در فاز B هدایت می کند. در تئوری، این بدان معنی است که سرمایه گذاران نهادی در انتظار یک رویداد افزایش قیمت، دارایی ها را جمع می کنند.

بنابراین، از سطوح SC-ST بازگشت می کند مرحله B معمولا با حجم های بالاتر همراه است. برعکس، عقب نشینی از سطوح AR شاهد کاهش حجم است که نشان می دهد نقدینگی در حرکت های نزولی تمام می شود. به عبارت دیگر، آماده شدن برای دارایی مرحله C.

فاز C با ” شروع می شودمقیاسدر اینجا، “سرمایه گذاران بزرگ بازار را برای رونق عرضه بالقوه بررسی می کنند. به عبارت دیگر، ورود ناگهانی فروشندگانی که خطر بی اعتبار کردن تمام منطق Wyckoff را دارند. در نتیجه، قیمت در طول دوره آزمایشی با احتیاط افزایش می یابد.

زمانی که قیمت از سطح AR بالاتر می رود، دوره آزمایش تمام می شود، بنابراین به اصطلاح علامت قدرت (SOS). این با یک اصلاح کوتاه مدت دیگر به سمت پایین ادامه می یابد. آخرین نقطه پشتیبانی (LPS).

این همه اقدام قیمت فاز D نظریه انباشت Wyckoff که برتری تقاضا را بر عرضه نشان می دهد. در نتیجه، تحلیلگران سنتی LPS را مکان مناسبی برای سرمایه گذاران و معامله گران برای ورود به بازار می دانند.

داخل فاز Eدارایی به طور کامل از محدوده معاملات خارج می شود تا وارد مرحله شکل گیری چرخه بازار Wyckoff شود.

چگونه با استفاده از پس انداز Wyckoff ارز دیجیتال معامله کنیم؟

وقتی صحبت از بازار ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، همه تنظیمات پس‌انداز Wyckoff منجر به افزایش قیمت‌های عظیم نمی‌شوند.

به عنوان مثال، قیمت بیت کوین در اوایل مارس 2020، زمانی که در حدود 9000 دلار معامله می شد، وارد مرحله SOS راه اندازی انباشت Wyckoff شد. با این حال، BTC/USD تا اواسط مارس به زیر 5000 دلار سقوط کرد و سیگنال‌های صعودی Wyckoff را پس از فروپاشی بازار جهانی ناشی از COVID-19 مسدود کرد.

راه اندازی ناموفق Wyckoff بیت کوین در سال 2020. منبع: TradingView

معامله گران می توانند از یک استراتژی محدود به محدوده استفاده کنند تا از نوسانات در محدوده معاملاتی انباشت Wyckoff سود ببرند. آنها می توانند این کار را با باز کردن یک موقعیت طولانی در یک پرش از محدوده ST، با در نظر گرفتن سطح AR به عنوان هدف صعودی اولیه خود انجام دهند.

به طور همزمان، معامله‌گران می‌توانند ضرر زیر سطح ST را متوقف کنند تا در صورت بروز شکست کاذب از ضررهای عمیق‌تر جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط: معاملات مارجین و معاملات آتی: چه تفاوت هایی با هم دارند؟

از سوی دیگر، معامله‌گرانی که به دنبال قرار دادن موقعیت‌های خرید تهاجمی هستند، ممکن است نیاز به تایید اضافی از سوی کاتالیزورهای کلیدی مرتبط با دارایی کریپتو داشته باشند.

به عنوان مثال، راه اندازی بک لاگ Wyckoff بیت کوین بین ماه می 2021 و نوامبر 2021 منجر به افزایش قیمت از حدود 37000 دلار به حدود 69000 دلار (پس از شکست در فاز E) شد. دستاوردهای انفجاری با دوره ای از سیاست های پولی سست و افزایش پذیرش جریان اصلی همراه شد.

راه اندازی بک لاگ Wyckoff بیت کوین از سال 2021. منبع: TradingView

با این حال، معامله گران محتاط می توانند منتظر بمانند تا راه اندازی Wyckoff به مرحله D برسد. آنها ممکن است پس از افزایش قیمت به بالای نقطه SOS با حجم متقاعد کننده وارد یک موقعیت خرید شوند. البته توصیه می‌شود در صورت معکوس شدن روند، یک توقف ضرر زیر SOS قرار دهید تا با زیان‌های کمتر از معامله خارج شوید.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید