ارسال و دریافت پرداخت در شبکه لایتنینگ


با راه اندازی کیف پول، واریز پول به آن و استفاده از آن برای انجام و دریافت پرداخت، استفاده از شبکه لایتنینگ را بیاموزید.

برای ارسال و دریافت پرداخت ها از طریق شبکه لایتنینگ، کاربران ابتدا باید یک کیف پول لایتنینگ ایجاد کرده و با بیت کوین سپرده گذاری کنند. از آنجا، آنها می توانند کانال های پرداخت ایجاد کنند و تجارت را شروع کنند. این مقاله کاربران را در این فرآیند راهنمایی می کند، از تنظیم کیف پول لایتنینگ تا انجام اولین پرداخت لایتنینگ.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ (به اختصار LN، یا به اختصار «لایتنینگ») یک سیستم غیرمتمرکز برای پرداخت‌های خرد فوری و با حجم بالا است که کاربران را از انتقال ضمانت وجوه به اشخاص ثالث قابل اعتماد جلوگیری می‌کند. این یک پروتکل لایه 2 است – یک شبکه کامپیوتری که بر روی لایه پایه بیت کوین (لایه 1) ساخته شده است، که بلاک چین واقعی است. شبکه لایتنینگ از استانداردهای بالای حفاظتی لایه پایه بیت کوین برای ایمن سازی شبکه استفاده می کند.

بیت کوین یک سیستم پرداخت است که به آرامی کار می کند و تراکنش ها در مدت یک ساعت انجام می شوند. این به این دلیل است که بیت کوین تراکنش ها را در بلاک هایی با فاصله متوسط ​​10 دقیقه جمع می کند و پرداخت ها پس از تایید شش بلاک، که حدود یک ساعت است، ایمن در نظر گرفته می شوند. این برای پرداخت‌های خرد و نقل و انتقالات کوچک‌تر، که اغلب به دلیل کارمزدهای بالای پایه ناکارآمد هستند، ایده‌آل نیست.

تصور کنید مردم وقتی گوشی خود را از درب ایستگاه اسکن می کنند، یک ساعت منتظر یک قهوه یا بلیط قطار هستند. کارمزدهای بالا کل فرآیند پرداخت را برای تراکنش های روزانه شبکه بیت کوین سخت، ناکارآمد و بسیار پرهزینه می کند.

شبکه لایتنینگ این مشکلات را با یکی از اولین پیاده سازی های یک قرارداد هوشمند چندجانبه که از اسکریپت داخلی بیت کوین استفاده می کند، حل می کند. در شبکه لایتنینگ، پرداخت‌ها فوری، اتمی هستند و در بلاک چین ثبت نمی‌شوند. بنابراین، آنها برای خاتمه نیازی به تایید بلوک ندارند. Lightning می تواند توسط خرده فروشان برای پایانه های نقطه فروش، توسط افراد برای تراکنش های دستگاه به دستگاه مانند پرداخت حواله یا زمانی که نیاز به پرداخت فوری بدون تأیید شخص ثالث است، استفاده شود.

شبکه لایتنینگ به کاربران اجازه می دهد تا بیت کوین (BTC) را با کارمزد تقریباً صفر یا بسیار کم به سرعت ارسال و دریافت کنند و در عین حال به توان عملیاتی (نرخ تحویل پیام) در حدود 1 میلیون تراکنش در ثانیه (TPS) دست یابند. در مقایسه با Solana با 65000 TPS و حتی Visa با زیرساخت پردازش حدود 24000 TPS، لایتنینگ شبکه به مراتب سریعترین روش پرداخت است.

برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برای پرداخت‌های بیت‌کوین و پرداخت‌های خرد، شبکه باید از توان عملیاتی بسیار بالاتری پشتیبانی کند، که مقیاس‌پذیری آن در زنجیره لایه 1 غیرممکن است. به همین دلیل است که بسیاری از شبکه لایتنینگ را راه حلی برای مقیاس بیت کوین بدون تأثیر بر تمرکززدایی و بدون اعتماد و تفویض مالکیت می دانند.

مرتبط با: بیت کوین و ساتوشی: تفاوت های کلیدی توضیح داده شده است

چگونه در شبکه لایتنینگ پرداخت کنیم؟

برای انجام پرداخت‌های شبکه لایتنینگ بیت‌کوین، کاربران باید یک کیف پول بیت‌کوین با قابلیت شبکه لایتنینگ دریافت کنند که در آن پول در یک آدرس بیت‌کوین «کانال» دو طرفه و چند امضایی قرار می‌گیرد. قابل درک است که گیرنده یا کسب و کار یک کیف پول بیت کوین با دسترسی به لایتنینگ نیز خواهد داشت.

اکثر کیف پول ها به دلیل سهولت و فراوانی پرداخت های فوری روی تلفن همراه هستند. نمونه‌هایی از برنامه‌های کیف پول بیت کوین لایتنینگ Muun، Wallet of Satoshi، Phoenix و Cash App هستند که می‌توان آن‌ها را هم در دستگاه‌های iOS و هم اندروید دانلود کرد. Muun مبادلات زیردریایی را تسهیل می‌کند، یک تجارت سریع بین دارایی‌های دیجیتال درون زنجیره و خارج از زنجیره.

سوآپ زیردریایی نوعی تراکنش ارز دیجیتال خارج از زنجیره است که امکان مبادله یک ارز دیجیتال با ارز دیگر را فراهم می کند. از شبکه لایتنینگ برای تسهیل تراکنش های سریع و کم هزینه استفاده می کند. فینیکس (یک کیف پول غیر حضانت) و کیف پول ساتوشی، پرداخت‌های امن تقریباً فوری را با حداقل کارمزد ارائه می‌کنند.

اکثر کیف‌پول‌ها نگهبانی نیستند، به این معنی که وجوه بیت‌کوین صرفاً در اختیار صاحبان آن‌ها است و دارای امضای چندگانه به‌عنوان لایه حفاظتی اضافی برای کلید خصوصی است.

با واریز بیت کوین به کیف پول لایتنینگ، کاربران کانالی را باز می کنند و این ورود آنها به شبکه است. حتی اگر دیدن آن غیرممکن باشد، هر بار که یک کاربر با استفاده از شبکه لایتنینگ به یک فرد جدید یا یک تجارت جدید پرداخت می کند، کاربر کانالی را با آن طرف دیگر باز می کند.

این کانال می تواند به طور مستقیم و عمدی ایجاد شود تا به راحتی بین دو طرف معامله شود. روش دیگر، ممکن است یک پرداخت مسیریابی از طریق لایتنینگ وجود داشته باشد که به تراکنش های لایتنینگ بین دو طرف غیرمرتبط اجازه می دهد تا از مجموعه ای از کانال های از قبل موجود استفاده کنند.

هنگامی که کاربران کانالی را ایجاد کردند، به کانال‌های عمومی کل شبکه دسترسی خواهند داشت که همگی بسته‌بندی شده و آماده پرداخت‌ها هستند و گره‌های رعد و برق به دنبال بهترین راه برای اجرای تراکنش هستند. بنابراین، هنگامی که کاربران پرداختی را به یک خرده‌فروش جدید انجام می‌دهند، می‌توانند با اسکن کردن کد QR، بدون نیاز به باز کردن مستقیم کانال، فوراً پرداخت کنند.

پرداخت ها از طریق یک کانال فوری با کارمزد تقریباً صفر انجام می شود، بدون اینکه همیشه از لایه اصلی بیت کوین عبور کنید.

پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ مانند سایر روش‌های پرداخت دیجیتال ساده است و با دنبال کردن مراحل زیر قابل انجام است:

 1. کیف پول پرداخت کننده را در صفحه لایتنینگ باز کنید.
 2. روی “ارسال” کلیک کنید.
 3. دکمه کد QR فروشنده یا شخص را اسکن کنید یا آدرس را به صورت دستی وارد کنید.
 4. تأیید کنید که همه چیز درست است و به پرداخت ادامه دهید.

به طور مشابه، مراحل زیر می تواند به خرید بیت کوین با لایتنینگ کمک کند:

 1. کیف پول خود را در صفحه لایتنینگ باز کنید.
 2. روی “دریافت” کلیک کنید.
 3. دکمه کد QR خود را در دستگاه پرداخت کننده اسکن کنید یا از شخص بخواهید به صورت دستی آدرس را وارد کند.
 4. تأیید کنید که همه چیز درست است و به پرداخت ادامه دهید.

کیف پول های شبکه لایتنینگ ممکن است برای نگهداری مقادیر کمی بیت کوین برای هزینه های روزانه مناسب باشند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که وارد کردن دستی یک آدرس پرداخت در شبکه لایتنینگ ممکن است مستعد خطا و زمان‌بر باشد. در مقابل، اسکن یک کد QR راه دقیق‌تر و سریع‌تری را برای وارد کردن آدرس پرداخت و در نتیجه تکمیل تراکنش فراهم می‌کند.

چگونه می توانید کیف پول Lightning Network خود را با BTC تامین کنید؟

برای باز کردن یک کانال یا پردازش پرداخت، کاربر به مقداری وجوه بیت کوین در کیف پول خود نیاز دارد. در اینجا مراحل کلی برای بارگذاری بیت کوین در کیف پول وجود دارد:

 1. باید کیف پول خود را طوری تنظیم کنید که از زنجیره پایه بیت کوین (کیف پول بیت کوین) یا شبکه لایتنینگ (کیف پول لایتنینگ) استفاده کند. شبکه کیف پولی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.
 2. به “دریافت” بروید و روی آن کلیک کنید.
 3. بررسی کنید که آیا جزئیات تراکنش صحیح است یا خیر.
 4. کد QR را اسکن کنید یا آدرس دریافت کننده را کپی کنید و آن را در کیف پولی که وجوه خود را دریافت کرده اید قرار دهید.
 5. شما می توانید یک فاکتور برای پرداخت اضافه کنید. برای ادامه روی دکمه “فاکتور” کلیک کنید.

پس از دریافت بیت کوین و باز کردن کانال، می توانید بیت کوین را بدون محدودیت زمانی یا مقداری ارسال و دریافت کنید. شبکه لایتنینگ هنوز آزمایشی در نظر گرفته می شود و نیاز به اصلاح دارد، بنابراین توصیه می شود مقادیر قابل توجهی از BTC را در کیف پول لایتنینگ ذخیره نکنید.

چه کسی شبکه لایتنینگ را اداره می کند؟

شبکه لایتنینگ یک پروژه متن باز است که توسط دانشمندان محقق جوزف پون و تج درایجا در سال 2015 طراحی شده است. این پروژه که به عنوان راهی برای رسیدگی به افزایش قابل توجه کارمزد تراکنش های بیت کوین آغاز شد، یک سیستم پرداخت جدید بر روی بیت کوین ایجاد کرده است. بلاک چین در ژانویه 2016، این دو کتاب سفید را منتشر کردند و این پروژه شروع به جلب توجه بیشتر و بیشتر در بین توسعه دهندگان و سرمایه گذاران کرد.

در همان سال، لایتنینگ لبز، شرکتی که شبکه لایتنینگ را توسعه و نگهداری می‌کند، توسط الیزابت استارک تأسیس شد. این سازمان یک نسخه بتا از اکوسیستم را برای توسعه دهندگان منتشر کرده است تا آن ها را آزمایش کنند و ارزشی را که راه حل های سطح 2 می توانند برای اکوسیستم بزرگتر به ارمغان بیاورند برجسته می کند.

با افزایش میزان بودجه و علاقه در اطراف شبکه لایتنینگ، چنین اکوسیستمی در بین علاقه مندان به بیت کوین علاقه فزاینده ای پیدا می کند، به ویژه با توجه به راه اندازی قرارداد هوشمند شبکه لایتنینگ که می تواند فرصت هایی را در امور مالی غیرمتمرکز و سایر برنامه ها باز کند.

چگونه بیت کوین را در اپلیکیشن نقدی بخریم؟

برای واریز بیت کوین به برنامه نقدی، برداشت و سپرده بیت کوین باید با دنبال کردن مراحل زیر در برنامه فعال شود:

 1. روی برگه “پول” در صفحه اصلی برنامه Cash خود کلیک کنید.
 2. “Bitcoin” را انتخاب کنید.
 3. برای شروع روی “سپرده بیت کوین” کلیک کنید.
 4. آدرس کیف پول بیت کوین خود را در کادر مربوطه فرستنده کپی کنید.

آدرس منحصر به فرد یک کیف پول می تواند برای دریافت بیت کوین به حساب شما از شخص ثالث استفاده شود و پس از هر واریز موفقیت آمیز برای حفظ حریم خصوصی بیشتر تغییر می کند. کاربران می توانند تا 10000 دلار بیت کوین در هر دوره هفت روزه سپرده گذاری کنند. از آنجا که انتقال بیت کوین در زنجیره لایه زیرین اتفاق می افتد، ممکن است ساعت ها طول بکشد تا انتقال ها تایید شوند.

چگونه از Cash App Lightning Network استفاده کنیم؟

در اکتبر 2022، Cash App شبکه لایتنینگ را به کیف پول بیت کوین خود اضافه کرد تا امکان تراکنش سریعتر بیت کوین را با کارمزد کم یا بدون کارمزد فراهم کند. در اینجا نحوه ارسال BTC با استفاده از Cash App Lightning Network آورده شده است:

 1. برای نمایش صفحه اصلی، روی تب «$» در برنامه Cash کلیک کنید.
 2. اسکنر QR را در گوشه سمت چپ بالای صفحه انتخاب کنید.
 3. دوربین خود را روی کد QR لایتنینگ بیل نگه دارید تا آن را اسکن کنید.
 4. برای تایید درخواست و پرداخت، دستورالعمل ها را دنبال کنید.

به طور مشابه، مراحل زیر نحوه خرید بیت کوین را با استفاده از Cash App Lightning Network نشان می دهد:

 1. Cash App را باز کنید و روی تب Money کلیک کنید.
 2. “Bitcoin” را انتخاب کنید.
 3. بر روی گزینه “دریافت بیت کوین” کلیک کنید.
 4. کد QR یا پیوند را با فرستنده به اشتراک بگذارید و اسکن کنید.

برای دریافت بیت کوین با شبکه لایتنینگ، فرستنده نیازی به یک حساب Cash App برای پرداخت درخواست کاربر ندارد، اما فرستنده به یک کیف پول بیت کوین مجهز به لایتنینگ نیاز دارد.

مرتبط با: فراتر از شبکه لایتنینگ بیت کوین: آلت کوین ها با پشتیبانی از شبکه لایتنینگ

جابجایی پول با آدرس های Lightning (LNURL)

شبکه لایتنینگ به تدریج در میان جامعه کریپتو و ارائه دهندگان خدمات از جمله صرافی ها پذیرفته می شود. Kraken یکی از اولین کسانی بود که Lightning را در مارس 2022 پیاده سازی کرد. همچنین، در آوریل 2023، برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین‌بیس، همکاری شبکه کوین‌بیس و لایتنینگ را اعلام کرد، به این معنی که یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های جهان به زودی شبکه پرداخت فوری بیت‌کوین را اتخاذ خواهد کرد.

آدرس های لایتنینگ در دسامبر 2022 به شبکه لایتنینگ اضافه شد. آدرس لایتنینگ مانند یک آدرس ایمیل است، اما برای بیت‌کوین، راهی ساده برای هر کسی است که می‌تواند بی‌درنگ بیت‌کوین را از طریق شبکه لایتنینگ ارسال کند و استاندارد جدیدی را برای نحوه حرکت ارزش در سراسر جهان آغاز کند.

LNURL ها اخیراً پس از اینکه آرمسترانگ نتوانست آدرس لایتنینگ جو هال گزارشگر کوین تلگراف را تشخیص دهد، پرداختی به دلیل نویسنده را از دست داده و باعث ایجاد جنجال هایی در توییتر شده است، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. آدرس‌های لایتنینگ افزوده‌ای حیاتی به خدمات پرداخت لایتنینگ هستند، اگرچه پذیرش کامل آنها زمان می‌برد.


نویسنده: Emi Lacapra

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید