چگونه می توانید ارز دیجیتال خود را پس از سقوط FTX ایمن نگه دارید؟


کلاهبرداری Sam Bankman-Fried در مورد سوء استفاده از وجوه کاربران، سرمایه گذاران را بر آن داشته تا گزینه هایی را بررسی کنند که می تواند به محافظت از سرمایه گذاری آنها کمک کند.

افول صرافی ارزهای دیجیتال FTX بسیاری را وادار کرده است که در رویکرد کلی خود نسبت به سرمایه گذاری تجدید نظر کنند – از حضانت شخصی گرفته تا تأیید وجود زنجیره ای وجوه. این تغییر در رویکرد در درجه اول ناشی از عدم اعتماد سرمایه گذاران رمزارز به کارآفرینان پس از کلاهبرداری توسط مدیر عامل FTX و یکی از بنیانگذاران سام بانکمن-فرید (SBF) بود.

FTX پس از اینکه SBF و همدستانش در حال سرمایه گذاری مخفیانه وجوه کاربران دستگیر شدند، سقوط کرد که منجر به جابجایی حداقل 1 میلیارد دلار از وجوه مشتری شد. تلاش‌ها برای بازیابی اعتماد سرمایه‌گذاران باعث شده است که صرافی‌های ارزهای دیجیتال رقیب شواهدی از ذخیره را برای تأیید وجود وجوه کاربران نشان دهند. با این حال، اعضای جامعه از آن زمان خواستند که صرافی ها تعهد خود را برای محافظت از ذخایر نشان دهند.

با این که SBF خود را “سخاوتمندترین میلیاردر” در روز روشن و بدون عواقب قانونی آشکار کلاهبرداری می کند، سرمایه گذاران باید در هنگام محافظت از سرمایه گذاری های تجاری خود موضع دفاعی بگیرند. برای محافظت از دارایی ها در برابر کلاهبرداری، هک و سوء استفاده، سرمایه گذاران باید اقدامات خاصی را برای حفظ کنترل کامل بر دارایی های خود انجام دهند – که اغلب بهترین روش های سرمایه گذاری رمزنگاری تلقی می شود.

پول خود را از صرافی های رمزنگاری دریافت کنید

صرافی های رمزنگاری به طور گسترده ای برای خرید، فروش و تجارت ارزهای رمزنگاری شده با هزینه اندک استفاده می شوند. در حالی که روش‌های دیگر، از جمله فروش همتا به همتا و مستقیم، همیشه یک گزینه هستند، نقدینگی ارزی بالاتر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا سفارش‌ها را مطابقت دهند و تضمین می‌کند که در طول معامله، وجهی از دست نرود.

مشکل زمانی به وجود می آید که سرمایه گذاران تصمیم می گیرند وجوه خود را در کیف پول های ارائه شده و متعلق به صرافی ها نگهداری کنند. متأسفانه، اینجا جایی است که بیشتر سرمایه‌گذاران درس «نه کلیدهای شما، نه سکه‌هایتان» را به سختی یاد می‌گیرند. ارزهای رمزنگاری شده ذخیره شده در کیف پول های ارائه شده توسط صرافی در نهایت متعلق به مالک است که توسط SBF و شرکای آن در مورد کاربران FTX مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

اجتناب از این خطر به سادگی انتقال وجوه از صرافی به کیف پول بدون کلید خصوصی مشترک است. کلیدهای خصوصی رمزگذاری‌های امنی هستند که امکان دسترسی به وجوه ذخیره‌شده در کیف پول‌های رمزنگاری را فراهم می‌کنند و می‌توان آن‌ها را با استفاده از عبارت پشتیبان در صورت عدم جایابی بازیابی کرد.

کیف پول سخت افزاری: امن ترین شرط برای ذخیره ارزهای دیجیتال

کیف پول‌های سخت‌افزاری مالکیت کامل بر کلیدهای خصوصی کیف پول رمزنگاری شده را ارائه می‌دهند، بنابراین دسترسی به وجوه را فقط برای صاحب کیف پول سخت‌افزاری محدود می‌کنند. پس از تهیه ارزهای رمزنگاری شده از یک صرافی، کاربران باید به طور داوطلبانه دارایی های خود را به یک کیف پول سخت افزاری منتقل کنند.

پس از تکمیل تراکنش، صاحبان صرافی رمزنگاری دیگر به وجوه دسترسی نخواهند داشت. در نتیجه، سرمایه‌گذارانی که کیف پول سخت‌افزاری را انتخاب می‌کنند، دیگر خطر از دست دادن پول به دلیل کلاهبرداری یا هک در صرافی‌ها را نخواهند داشت.

مربوط: کیف پول بیت کوین چیست؟ راهنمای ذخیره سازی بیت کوین برای مبتدیان

با این حال، در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری امنیت کلی وجوه را افزایش می‌دهند، زمانی که ارزش یک توکن به طور غیرقابل برگشتی کاهش می‌یابد، ارزهای دیجیتال خطر ضرر دائمی دارند. ارائه دهندگان کیف پول سخت افزاری با دور شدن تدریجی سرمایه گذاران از ذخیره دارایی های خود در صرافی ها، شاهد افزایش شدید فروش بوده اند.

اعتماد نکنید، تأیید کنید

در تمام سقوط‌های کریپتو که امسال رخ داده‌اند، از جمله 3AC، Terraform Labs، Celsius، Voyager و FTX، بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران یک موضوع رایج و آشکار بود. در نتیجه، شعار «اعتماد نکن، تأیید کن» سرانجام در بین سرمایه گذاران جدید و با تجربه طنین انداز شد.

صرافی های رایج ارزهای رمزنگاری شده مانند Bitfinex، Binance، OKX، Bybit، Huobi و Gate.io رویکردهای فعالانه ای را برای نمایش اثبات ذخیره خود در پیش گرفته اند. صرافی ها اطلاعات کیف پولی را ارائه کرده اند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا وجود وجوه خود را در بورس بررسی کنند.

در حالی که اثبات ذخیره نگاهی به ذخایر بورس دارد، تصویر کاملی از وضعیت مالی آن ارائه نمی دهد، زیرا اطلاعات مربوط به بدهی ها اغلب عمومی نمی شود. در 26 نوامبر، جسی پاول، مدیر عامل کراکن، اثبات ذخیره بایننس را به عنوان “جهل یا ارائه نادرست عمدی” توصیف کرد زیرا داده ها شامل ترازهای منفی نمی شدند.

با این حال، Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس، ادعاهای پاول را رد کرد و اظهار داشت که هیچ تراز منفی در بورس وجود ندارد و در حسابرسی آتی تایید خواهد شد.

سه نکته بالا نقطه شروع خوبی برای محافظت از دارایی های رمزنگاری در برابر بازیگران بد هستند. برخی از روش‌های محبوب دیگر که برای کنترل کارآفرینان ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، کیف‌پول‌های خود ذخیره‌سازی (غیر نگهبانی) و انجام تحقیقات گسترده در مورد پروژه‌های ظاهراً قابل سرمایه‌گذاری (DYOR) است.


نویسنده: Arijit Sarkar

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید