چگونه میانگین وزنی قیمت می تواند تاثیر بازار معاملات بزرگ را کاهش دهد؟

چگونه میانگین وزنی قیمت می تواند تاثیر بازار معاملات بزرگ را کاهش دهد؟


قیمت میانگین وزن شده زمانی یک استراتژی معاملاتی الگوریتمی است که هدف آن کاهش نوسان قیمت و بهبود نقدینگی در فرآیند معاملات است.

قیمت میانگین وزن‌دار زمانی یک استراتژی اجرای معاملات الگوریتمی است که معمولاً در ابزارهای مالی سنتی استفاده می‌شود. هدف استراتژی تولید میانگین قیمت اجرائی است که نسبتاً نزدیک به قیمت میانگین وزن شده با زمان (TWAP) برای دوره مشخص شده توسط کاربر باشد.

TWAP عمدتاً برای کاهش تأثیر یک سفارش بزرگ در بازار با تقسیم آن به سفارشات کوچکتر و اجرای هر یک در فواصل زمانی معین در یک دوره زمانی معین استفاده می شود.

چگونه TWAP می تواند تاثیر قیمت یک سفارش بزرگ را کاهش دهد؟

پیشنهادها می توانند بر قیمت یک دارایی در دفتر سفارش یا نقدینگی در استخرهای نقدینگی تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، کتاب های سفارش دارای چندین سفارش خرید و فروش با قیمت های مختلف هستند. هنگامی که یک سفارش خرید بزرگ انجام می شود، قیمت یک دارایی افزایش می یابد زیرا همه ارزان ترین سفارشات خرید اجرا می شوند.

به عنوان مثال، کوین A در حال حاضر 10 دلار قیمت دارد و دارای:

  • 50 سفارش خرید به قیمت 10 دلار
  • 50 سفارش خرید با قیمت 11 دلار
  • 50 سفارش خرید به قیمت 13 دلار
  • 100 سفارش خرید با قیمت 15 دلار
  • 500 سفارش خرید با قیمت 17 دلار

معامله گر A سفارش خرید 300 سکه Coin A را با قیمت 17 دلار می دهد. از آنجایی که مقدار سفارش بزرگ‌تر از سفارش‌های ارزان‌تر است، پروتکل امتیاز قیمت 10، 11، 13 دلار و 15 دلار را برای انجام سفارش اعمال می‌کند.

با این حال، قیمت کوین A در این سطح متوقف می شود زیرا کل سفارش خرید برای پر کردن تمام پیشنهادات در 17 دلار کافی نیست. این افزایش قیمت 70 درصدی است که بیشتر در سکه‌های با نقدینگی پایین مشاهده می‌شود. در بیشتر موارد، افزایش قیمت کمتر چشمگیر خواهد بود.

در حالی که اکثر صرافی های غیرمتمرکز (DEX) دفترچه سفارش ندارند، آنها دارای بازارسازان خودکار (AMM) هستند که قیمت یک توکن را بر اساس اندازه سفارش و اندازه استخر نقدینگی تنظیم می کنند. نقدینگی توسط ارائه دهندگان نقدینگی (LPs) ارائه می شود که در ازای کسر کارمزد، مقدار معینی از جفت توکن ها را به استخر کمک می کنند.

در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مشکل تأثیرگذاری بیش از حد بر بازار ممکن است مهم‌تر باشد، زیرا نقدینگی بیشتر از بازارهای مالی معتبرتر پخش می‌شود. استراتژی‌های TWAP می‌توانند به طور بالقوه مشکل تأثیر قیمت را حل کنند، برای مثال، با قرار دادن معاملات در فواصل 4-5 دقیقه‌ای در طول یک ساعت.

تقسیم سفارش بزرگتر می تواند با دادن زمان به DEX برای حل اختلاف قیمت در استخرهای نقدینگی مربوطه، به بازگشت دارایی به قیمت لحظه ای خود کمک کند. این استراتژی می تواند برای DEX ها مفید باشد زیرا اثرات قیمت بزرگتر می تواند بر جفت توکن ها در استخر نقدینگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، سکه ارزان‌تر در جفت ممکن است منجر به نقدینگی کمتری شود که منجر به لغزش بیشتر می‌شود (تفاوت بین قیمت مورد انتظار معامله و قیمت واقعی که انجام می‌شود). افزایش نقدینگی می تواند حجم معاملات بزرگتر را برای یک DEX تسهیل کند و تجربه بهتری را برای معامله گران فراهم کند.

اخیرا: پروژه های Web3 با هدف ایجاد تعامل بین طرفداران و لیگ های ورزشی است

لغزش معمولاً به دلیل نرسیدن نقدینگی کم به تقاضا رخ می دهد و قیمت دارایی را افزایش می دهد. ران هامر، معاون توسعه کسب و کار در Orbs، یک بلاک چین لایه عمومی غیرمتمرکز، نظرات خود را در مورد اینکه آیا TWAP می‌تواند حرکت در DEX را بهبود بخشد، به اشتراک گذاشت.

هامر به کوین تلگراف گفت: “وقتی TWAP به درستی استفاده شود، مطمئناً می تواند لغزش و ناسازگاری قیمت را بهبود بخشد. هر دوی این مشکلات در مورد DEX ها زمانی به وجود می آیند که یک معامله نسبت به نقدینگی کلی در استخر بیش از حد بزرگ باشد و تأثیر نامتناسبی داشته باشد.

استراتژی‌های TWAP می‌توانند این مشکل را با ایجاد سفارش‌های کوچک‌تر و دادن یک پنجره کوتاه به آربیتراژورها برای بستن هرگونه اختلاف قیمت و بازگرداندن ذخایر به تعادل کاهش دهند.

Deg3ntrades، بخشی از تیم توسعه‌دهی نشده در SpiritSwap، یک صرافی غیرمتمرکز و پلتفرم DeFi در Phantom، نیز افکار خود را در مورد TWAP غیرمتمرکز (dTWAP)، نسخه TWAP که در SpiritSwap پیاده‌سازی شده است، به اشتراک گذاشت.

Deg3ntrades به Cointelegraph گفت: “با طراحی، dTWAP معاملات جداگانه را به مجموعه های کوچکتری از معاملات سفارش می دهد، که به کاربر اجازه می دهد تعیین کند که این معاملات در فواصل زمانی منظم در یک دوره زمانی از پیش تعریف شده انجام شوند. این به این معنی است که بازار از جفت های معاملاتی با نقدینگی پایین استفاده خواهد کرد. این منجر به جذب و به حداقل رساندن تأثیر قیمت سفارش‌های بزرگ در سراسر کشور می‌شود.»

با توجه به رویدادهای اخیر در بازار که خارج از کنترل جامعه DeFi هستند، تنگنای نقدینگی یک موضوع برجسته در حال حاضر است، بنابراین Orbs که dTWAP را با SpiritSwap ادغام می‌کنند نمی‌توانند در زمان بهتری بیایند.

بر اساس نظرات بالا، سفارش‌های کوچک‌تر می‌توانند نقدینگی را با کاهش تعداد سکه‌های معامله شده افزایش دهند و امکان ذخیره مجدد استخرهای نقدینگی بین محدوده‌های معاملاتی را فراهم کنند.

چگونه TWAP می تواند فرآیند میانگین گیری هزینه دلار را خودکار کند؟

عبارت میانگین هزینه دلار (DCA) به یک استراتژی سرمایه گذاری اشاره دارد که در آن یک سرمایه گذار دارایی یا مجموعه ای از دارایی ها را به مبلغ ثابت دلاری (یعنی 100 دلار در هفته) خریداری می کند. استراتژی DCA زمانی استفاده می شود که نوسانات بازار بالا باشد یا زمانی که معامله گر مقداری جزئی دارد که در آن زمان مایل به سرمایه گذاری است.

به عنوان مثال، اگر قیمت کوین B یک روز در میان به مدت یک ماه در نوسان باشد، یک سرمایه گذار ممکن است به جای تلاش برای خرید آن در زمان مناسب، هر هفته 250 دلار سکه B بخرد. این به این دلیل است که با وجود نوسان قیمت دارایی، هزینه در طول زمان به یک نقطه قیمت متوسط ​​می رسد.

TWAP می تواند توسط یک معامله گر برای میانگین خودکار هزینه دلاری سفارشات خود اعمال شود. این استراتژی با قرار دادن فواصل طولانی‌تر بین سفارش‌ها و زمان کلی بیشتر برای معاملات کار می‌کند. به عنوان مثال، معاملات را می توان هر دو هفته، در فواصل هفتگی یا ماهانه برای چندین ماه، یک سال یا به طور نامحدود انجام داد.

قیمت میانگین وزن شده با زمان غیرمتمرکز

قیمت متوسط ​​وزن‌دار زمانی غیرمتمرکز نسخه‌ای از TWAP است که توسط Orbs برای DEX و AMM توسعه یافته است. این پروتکل پلتفرم های تجاری غیرمتمرکز را قادر می سازد تا معاملات را در طول زمان گسترش دهند و قبلاً در SpiritSwap DEX پیاده سازی شده است.

قرارداد هوشمند dTWAP از یک سیستم “سازنده” و “گیرنده” استفاده می کند. سازنده، کاربری است که سفارش را در یک DEX قرار می دهد و می تواند محدودیت قیمت، محدوده سفارش و تاریخ انقضای سفارش را پیکربندی کند.

اصطلاح “خریدار” به یک حزب مستقل اشاره دارد که سفارش های ارسال شده توسط کاربران (سازندگان) در DEX را کنترل می کند. هدف خریدار یافتن بهترین راه برای اجرای گروه سفارش است و در صورت یافتن، برای همان سفارشات پیشنهاد می دهد. خریداران برای مناقصه سفارشات هزینه ای دریافت می کنند و با سایر خریدارانی که بر روی همان سفارشات مناقصه می دهند رقابت می کنند.

خریداران کارمزدی را تعیین می کنند که حداقل مبلغ برای پوشش کارمزد تراکنش برای معاملات کافی باشد. اعتبار سنجی ها که در شبکه Orbs به عنوان “گارد” شناخته می شوند، به عنوان خریداران در پروتکل عمل می کنند و به طور خودکار چندین سفارش را برای سازنده محاسبه و پیشنهاد می دهند.

تجربه کاربری dTWAP

پروتکل غیرمتمرکز قیمت میانگین وزن شده با زمان دارای یک رابط کاربری قابل حمل است که می تواند در DEX ها ادغام شود. معاملات با استفاده از پروتکل را می توان به سفارشات بازار (اجرا شده با قیمت های فعلی بازار) یا سفارشات محدود (اجرا با قیمت معین یا بهتر) تقسیم کرد.

هنگام تنظیم معاملات برای انجام با قیمت فعلی بازار، قرارداد هوشمند dTWAP این کار را در فواصل زمانی کاربر انجام می دهد. در مورد سفارشات محدود، هنگامی که کاربر یک قیمت حد را تعیین می کند، معاملات فقط در صورتی انجام می شود که آن قیمت در محدوده های انتخاب شده موجود باشد. در صورت عدم وجود قیمت حد مجاز، اقدامی انجام نخواهد شد. بنابراین، یک سفارش تنها زمانی می تواند بخشی از معاملات خود را انجام دهد که به قیمت های حد درخواستی نرسیده باشد.

به عنوان مثال، یک کاربر در هفت بازه زمانی چهار هفته ای (مجموعاً 28 تراکنش) قیمت محدود 50 دلار یا کمتر را برای کوین C تعیین می کند. در هفته دوم، قیمت به مدت سه روز به 50 دلار نرسید، بنابراین چهار معامله (از هفت معامله آن هفته) انجام شد. در مجموع، 25 معامله از 28 معامله برای این سفارش انجام شد.

چه کسی سود می برد

TWAP می تواند برای معامله گرانی که به دنبال خرید توکن های نقدینگی کمتر یا خودکار کردن فرآیند معاملات هستند مفید باشد.

پایان: کاربران باید تحت موتور Web3 قرار گیرند – مدیر عامل HashEx

TWAP دو کاربرد اصلی دارد که به سود معامله گران است. اولین مورد، توانایی انجام معاملات بزرگ یا معاملات بر روی جفت های دم بلند و با نقدینگی پایین بدون شکستن قیمت است. دوم، میانگین‌گیری هزینه‌های دلاری را می‌توان برای خودکارسازی استراتژی‌ها مورد استفاده قرار داد (معامله‌گر دارایی یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها را بر اساس یک برنامه زمان‌بندی مشخص می‌خرد)،” همر ادامه داد.

از TWAP می توان برای ایجاد چنین استراتژی هایی استفاده کرد که نیازی به اقدام اضافی از طرف معامله گر ندارند، به جز اطمینان از اینکه سرمایه کافی برای تکمیل تمام معاملات در دسترس است.

Deg3ntrades می‌گوید: «قابلیت استفاده از سفارش‌های TWAP نه تنها خطر قرار گرفتن معامله‌گران در معرض لغزش/قیمت بالا را هنگام معامله بر روی سفارش‌های بزرگ یا جفت‌های نقدینگی کم کاهش می‌دهد، بلکه انبوهی از استراتژی‌های معاملاتی جدید را برای جفت‌های آگاه‌تر و پیشرفته‌تر ارائه می‌کند. میانگین هزینه دلاری کاربران سطح DeFi.

استراتژی‌های قیمت متوسط ​​زمان‌دار غیرمتمرکز می‌تواند تجربه معامله‌گران و صرافی‌های غیرمتمرکز را بهبود بخشد. علاوه بر این، افزایش نقدینگی dTWAP، تاثیر قیمت کمتر و اتوماسیون تجارت نیز می تواند تعامل بین کاربران و DEX ها را افزایش دهد.


نویسنده: Anthony Clarke

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉