استیبل کوین ها در سرایت بازار کریپتو FTX چقدر پایدار هستند؟


فروپاشی صرافی کریپتو FTX مانند یک طوفان استوایی به دنیای کریپتو ضربه زده است. ارزش این را دارد که یک بار دیگر بپرسیم: استیبل کوین ها چقدر پایدار هستند؟

اگر سقوط FTX در اوایل نوامبر “لحظه Lehman” کریپتو باشد، همانطور که چندین متخصص پیشنهاد کرده اند، آیا سرایت FTX اکنون به استیبل کوین ها سرایت می کند؟ به هر حال، تتر (USDT) رهبر بازار در 10 نوامبر برای مدت کوتاهی ارزش دلار آمریکا را از دست داد. در مواقع عادی، این امر زنگ خطر را به صدا در می آورد.

اما این زمان های عادی نیست.

در واقع، در روزهای پس از اعلام ورشکستگی FTX در 11 نوامبر، “تسلط استیبل کوین”، سهم صنعت از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال، به بالاترین سطح تاریخ 18 درصد رسید. در حالی که به نظر می رسد بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و اکثر آلت کوین ها ضربه انفجار صرافی FTX را احساس می کنند، استیبل کوین ها اینطور نیستند.

با این حال، در بلندمدت چه چیزی در انتظار استیبل کوین ها است؟ آیا آنها واقعاً بدون آسیب از بحران FTX خارج خواهند شد یا صنعت دچار تکان خواهد شد؟ همانطور که بسیاری اصرار دارند، آیا استیبل کوین‌ها (هنوز) برای سرمایه‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها بسیار مبهم، کم وثیقه و غیرقانونی هستند؟

فروپاشی صرافی رمزارز FTX مستقر در باهاما مانند یک طوفان استوایی به دنیای ارزهای دیجیتال ضربه زده است، بنابراین ارزش این را دارد که یک بار دیگر بپرسیم: استیبل کوین ها چقدر پایدار هستند؟

آیا اپیدمی در حال گسترش است؟

آروین آبراهام، شریک مستقر در بریتانیا در شرکت حقوقی مک درموت ویل و امری به کوین تلگراف گفت: «شکاف‌ها در اکوسیستم کریپتو در حال افزایش هستند و دیدن یک رویداد عمیق‌زدایی قابل توجه در آینده تعجب‌آور نخواهد بود. . به ویژه در معرض خطر استیبل کوین هایی هستند که از ارزهای دیجیتال دیگر برای ذخایر دارایی خود به جای ارزهای فیات مانند یورو یا دلار آمریکا استفاده می کنند.

رایان کلمنتز، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه کلگری، با اشاره به رویداد کوتاه‌سازی USDT، به کوین تلگراف گفت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آلودگی FTX به استیبل کوین‌ها سرایت کرده است. این نشان می‌دهد که بازار کریپتو چقدر با آن مرتبط است.»

در 10 نوامبر، تتر در Bitstamp و چندین صرافی دیگر به 0.97 دلار و برای چند دقیقه در Kraken به 0.93 دلار کاهش یافت. استیبل کوین USDD ترون نیز دچار تزلزل شد. استیبل کوین ها هرگز نباید زیر 1.00 دلار سقوط کنند.

تتر به نوبه خود کمبود نقدینگی صرافی رمزارز را مقصر دانست. تعداد نسبتا کمی از پلتفرم‌های معاملاتی کریپتو سرمایه‌گذاری خوبی دارند، و گاهی اوقات «تقاضای نقدینگی بیشتر از آنچه در دفترهای سفارش این صرافی وجود دارد وجود دارد، و این ربطی به توانایی تتر برای نگه‌داشتن لنگر یا ارزش یا ساختار ذخایر آن ندارد.» او گفت. .

این شرکت در پست وبلاگ خود در 9 نوامبر اضافه کرد که “Tether مطلقاً هیچ تماسی با Alameda Research یا FTX ندارد” و اضافه کرد که توکن های آن “100٪ توسط ذخایر ما پشتیبانی می شوند و دارایی های پشتوانه ذخایر بیش از بدهی ها هستند.”

آخرین: اوراق قرضه دولتی توکن شده نقدینگی را در سیستم های مالی سنتی آزاد می کند

Buvaneshwaran Venugopal، استادیار امور مالی در دانشگاه مرکزی فلوریدا، گفت: «تنها چیزی که تا کنون تتر را نجات داده است این است که مردم اغلب تتر خود را به دیگران فروخته‌اند و اکثر کاربران واقعاً از آن خارج نشده‌اند». تتر اخیراً مجبور شد حدود 700 میلیون دلار بپردازد و توانست این کار را انجام دهد.

با این حال، Venugopal به کوین تلگراف گفت: «فقدان اشتیاق عمومی برای ارزهای دیجیتال و گزینه‌های کوچک‌تر برای استیبل کوین‌ها می‌تواند آن را تغییر دهد. به گفته CoinGecko، تتر تقریباً 65 میلیارد دلار در گردش است و اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بیش از 58 درصد از ذخایر آن را تشکیل می دهد. این یک شرکت بزرگ است که اگر Tether مجبور به فروش تحت طناب محکم شود، به ویژه در محیط افزایش نرخ بهره، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

چشم انداز تاریک برای Algos؟

در مورد استیبل کوین های الگوریتمی که گاهی اوقات الگوریتم نامیده می شوند، چطور؟ هنگامی که TerraUSD Classic (USTC)، یک استیبل کوین الگوریتمی، در ماه مه سقوط کرد، برخی حدس زدند که algos به عنوان یک زیر کلاس محکوم به فنا هستند. آیا شکست FTX انتظارات الگوها را کاهش می دهد؟

آبراهام گفت: “آنها نمرده اند و هنوز نکات برجسته ای وجود دارد، از جمله توکن DAI، که برای کار MakerDAO ضروری است.”

با این حال، شک و تردید وجود دارد که استیبل کوین های الگوریتمی به راحتی قابل درک نیستند، و نگرانی وجود دارد که “ذخایر را می توان بر مبنای پویا تنظیم کرد، که به طور بالقوه منجر به دستکاری و تسهیل کلاهبرداری می شود.”

کلمنتز اضافه می کند که استیبل کوین های بدون امنیت یا تا حد زیادی تحت وثیقه قرار نگرفته اند، ذاتاً شکننده هستند. او به کوین تلگراف گفت: تلاش ناموفق Terra برای وثیقه بخشیدن به USTC در ماه می برای دفاع از لنگر خود با BTC نمونه دیگری از شکنندگی یک مدل استیبل کوین بدون وثیقه یا تحت وثیقه است.

به نظر می رسد صنعت این واقعیت را تصدیق کرده و از مدل های استیبل کوین الگوریتمی ناامن فاصله می گیرد.

روهان گری، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه ویلامت، به کوین تلگراف گفت: «من فکر می‌کنم استیبل کوین‌های الگوریتمی بره قربانی در فضای انتشار استیبل کوین خواهند بود. در ایالات متحده، آنها “کسانی هستند که سر بریده خواهند شد” تا از تنظیم کننده ها و دیگر مخالفان دلجویی کنند. با این حال، او پیشنهاد کرد که Algos می تواند در صحنه جهانی زنده بماند.

به جلو نگاه کن

با این حال، برای استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزنگاری (یعنی غیر فیات) می‌تواند بسیار دشوار باشد که از میخ‌های خود در صورت سقوط عمده دیگری از ارزهای دیجیتال دفاع کنند. او گفت که از نظر آبراهام، این منجر به “انفجاری مشابه آنچه در سقوط استیبل کوین Terra در روزهای ابتدایی زمستان کریپتو بودیم.”

در مورد سقوط Tether و/یا Circle، رهبران صنعتی که سکه‌هایشان عمدتاً توسط ابزارهای مرتبط مانند دلار آمریکا یا خزانه‌داری پشتیبانی می‌شود، چطور؟ آبراهام گفت چنین رویدادی برای صنعت کریپتو فاجعه بار خواهد بود، زیرا بخش بزرگی از صنعت به استفاده از یکی از این توکن ها به عنوان واسطه بستگی دارد. بسیاری از تراکنش‌های کریپتو با انتقال دلار به USDT یا Circle’s USD Coin (USDC) آغاز می‌شوند تا از «نوسان‌پذیری نرخ ارز بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال جلوگیری شود».

گری با اشاره به اینکه بایننس نقش ناجی صنعت را ایفا کرده است، نقشی که سم بانکمن-فرید و FTX تا همین اواخر بازی می‌کردند، گری گفت: «در حال حاضر تماشای تتر واقعاً بزرگ است زیرا تتر ذاتاً به بایننس مرتبط است.» برخی معتقدند که ثروت تتر و بایننس به هم مرتبط هستند.

با این حال، هنگام مقایسه سقوط FTX با ورشکستگی Lehman Brothers در سال 2008، که منادی رکود بزرگ 2008-2009 بود، باید مراقب بود. گری گفت: «تفاوت‌های آشکاری وجود دارد، در این مرحله، اکوسیستم کریپتو هنوز نسبتاً از بقیه بخش‌های مالی جدا است. هر گونه آسیب باید نسبتاً در طرح کلی چیزها باشد، به این معنی که «مردم متوسط» این کار را نخواهند کرد. مانند بحران مالی 2007-2008 ایالات متحده رنج می برند.

شفافیت بیشتر

برای صادرکنندگان استیبل کوین پس از FTX، به نظر می رسد که شفافیت بیشتری به خصوص در مورد ذخایر مورد نیاز باشد. Venugopal گفت: “ارزش پیشنهادی استیبل کوین “ثبات” است. بنابراین هر چیزی که یک شرکت برای ایجاد ثبات استفاده می کند باید توسط کاربران به خوبی درک شود.

در صورت عدم وجود قانون، ممکن است از صادرکنندگان استیبل کوین خواسته شود که مسئولیت افشای بیشتر ذخایر خود را بر عهده بگیرند. برای مثال، گری حرکتی را که Paxos انجام داد وقتی در ماه جولای اعلام کرد که صورت‌حساب‌های ذخیره ماهانه حاوی اعداد CUSIP («بارکدی» که وال استریت برای شناسایی اوراق بهادار استفاده می‌کند) برای همه ابزارهای پشتیبان دلار Paxos (USDP) و BinanceUSD ارائه می‌کند، تحسین کرد. استیبل کوین (BUSD). Paxos گفت: این سکه‌ها اکنون توسط «فقط پول نقد، وام‌های یک شبه تضمین شده توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، و اوراق خزانه‌داری ایالات متحده با سررسید کمتر از 90 روز» پشتیبانی می‌شوند.

استیبل کوین‌ها مدت‌هاست که به دلیل وثیقه‌گذاری کمتر مورد انتقاد قرار گرفته‌اند و این موضوع در ماه می با شکست Terra دوباره مطرح شد. آیا صنعت استیبل کوین پیشرفتی در این زمینه در شش ماه گذشته داشته است؟

کلمنتز به کوین تلگراف گفت: «بله، استیبل کوین‌های الگوریتمی ناامن و تحت وثیقه پس از Terra بسیار کمتر محبوب هستند و آسیب‌پذیری این اشکال استیبل کوین به طور گسترده‌تری پذیرفته شده است. می‌توانید شواهدی از این موضوع را در پروژه آتی Cardano DJED مشاهده کنید، که از یک مدل ذخیره بیش‌ازحد وثیقه و کنار گذاشتن پروژه پایدار الگوریتمی NEAR در ماه گذشته استفاده می‌کند.

البته، وثیقه همچنان برای بخش مالی سنتی، حتی برای بانک‌های تجاری، موضوعی است. Venugopal اساساً اظهار داشت که منظور شرکت این است که صادرکننده استیبل کوین در این مورد «باید فرصت‌های سودآور را در جای دیگری رها کند و وثیقه را برای یک روز بارانی نگه دارد.» حتی بانک‌هایی که به شدت تحت نظارت هستند از کفایت سرمایه و سایر الزامات نقدینگی که بر آنها تحمیل می‌شود متنفرند و راه‌هایی برای به حداقل رساندن مقدار پولی که بیکار است یا درآمد کمتری ایجاد می‌کنند، پیدا می‌کنند.

دگرگونی صنعت؟

بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که پس از FTX در صنعت کریپتو ادغام شود، زیرا سکه‌های ضعیف‌تر مانند سال 2018 حذف شدند، زیرا عرضه اولیه سکه کاهش یافت. آیا ممکن است چیزی مشابه در دنیای استیبل کوین اتفاق بیفتد؟ در ماه سپتامبر، حتی قبل از سقوط FTX، یک مقاله آکادمیک توسط محققان دانشگاه شیکاگو و دانشکده اقتصاد استکهلم نشان داد که می‌توان انتظار حذف آن را داشت، و اشاره کرد که پلتفرم‌های استیبل کوین با وثیقه‌ای جزئی همیشه در برابر شوک‌های تقاضای عمده آسیب‌پذیر هستند.

آبراهام گفت: به نظر می رسد این یک نتیجه معقول است، به خصوص که مقررات بازار دارایی های رمزنگاری اتحادیه اروپا (MiCA) و سایر قوانین، هزینه های انطباق بالایی را بر صادرکنندگان استیبل کوین تحمیل می کند. الزاماتی مانند ذخایر قابل حسابرسی “انتشار استیبل کوین ها را بسیار دشوارتر می کند و پتانسیل سقوط را به میزان قابل توجهی محدود می کند.”

Venugopal به Cointelegraph گفت: «با اجباری شدن افشای اطلاعات، ما شاهد استیبل کوین‌های کمتری خواهیم بود. در مجموع، من فکر نمی‌کنم جهان به هزاران رمزارز/توکن که مانند اوراق بهادار یا دارایی عمل می‌کنند، نیاز ندارد، به‌خصوص زمانی که صرفاً سوداگرانه هستند. ممکن است به توکن های خدماتی نیاز داشته باشیم، اما به توکن های امنیتی نیاز نداریم.»

افزایش اعتماد سرمایه گذاران

با توجه به خطرات، آیا اقداماتی وجود دارد که صادرکنندگان سکه و/یا تنظیم‌کننده‌ها می‌توانند برای جلوگیری از یک فاجعه دیگر در صنعت انجام دهند؟ به گفته آبراهام، «استیبل کوین‌ها قطعاً باید در مورد ذخایر خود شفاف‌تر باشند». این قبلاً در قانون جدید تصریح شده است. اضافه:

“هم MiCA جدید اتحادیه اروپا و هم پیش نویس قانون مسئولیت مالی و نوآوری در ایالات متحده، مقررات اجباری را برای صادرکنندگان استیبل کوین معرفی می کند.”

در مورد MiCA، ذخایر استیبل کوین باید هر شش ماه یکبار حسابرسی شود.

آخرین: Metaverse یک مرز جدید برای کسب درآمد غیرفعال است

Venugopal همچنین اذعان کرد که اگر قرار است استیبل کوین‌ها به یک ابزار مناسب مبادله و ذخیره ارزش برای دنیای مالی غیرمتمرکز تبدیل شوند، باید شفاف‌تر باشند و دارایی‌های خود را قابل حسابرسی کنند و افزود:

تتر مدتهاست که در مورد ذخایر نقدی خود که برای دلار آمریکا حیاتی است، دروغ می گوید. این هم کمکی نمی کند که تتر بازرسی خود را به تعویق می اندازد.”

کلمنتز اضافه کرد که تصورات بازار از بی ثباتی یا ناکافی بودن ذخایر می تواند فروش سرمایه گذاران را تسریع کند که بر لنگر یک استیبل کوین تأثیر می گذارد. در نهایت، شفافیت بیشتری در این زمینه برای افزایش اعتماد و ثبات سرمایه‌گذاران مورد نیاز است، و برای این منظور، مقررات می‌تواند با الزام اثبات ذخایر، حسابرسی، کنترل‌های نظارتی بر وثیقه، و سایر اقدامات برای اطمینان از شفافیت وثیقه، به بازار استیبل کوین کمک کند. کفایت».


نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید