قراردادهای هوشمند چگونه می توانند کارایی در مراقبت های بهداشتی را افزایش دهند؟


از بیمه تا سلامت از راه دور، قراردادهای هوشمند در صنعت مراقبت های بهداشتی کاربرد پیدا می کنند.

قراردادهای هوشمند خطوط کد خوداجرایی هستند که در بالای زنجیره‌های بلوکی اجرا می‌شوند و زمانی فعال می‌شوند که مجموعه‌ای از شرایط از پیش تعیین‌شده برآورده شوند. آنها برای خودکار کردن اجرای معاملات آنلاین بدون دخالت اشخاص ثالث استفاده می شوند. امروزه در بسیاری از بخش ها از جمله صنعت مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.

صنعت مراقبت‌های بهداشتی از اجرای گسترده این برنامه‌های خود-اجرای بسیار سود می‌برد، به‌ویژه وقتی صحبت از ساده‌سازی فرآیندهای دستی پرزحمت، خودکارسازی رویه‌های بوروکراتیک و کاهش مشکلات ناشی از خطای انسانی باشد.

امروزه بسیاری از سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی به سیستم‌های مدیریت سنتی بسیار متمرکز برای انجام وظایف حساس مانند نگهداری سوابق، معاملات و مکاتبات متکی هستند. در حالی که برخی از سیستم های سنتی می توانند وظایف خاصی را به طور استثنایی انجام دهند، بسیاری از آنها به دلیل قابلیت همکاری محدود، آسیب پذیری به فساد داده ها و عدم شفافیت مستعد شکست هستند.

خبر خوب این است که قراردادهای هوشمند می توانند اکثر این مشکلات را حل کنند.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

قراردادهای هوشمند را می توان برای انجام کارهای مختلف برنامه ریزی کرد. برای مثال، می‌توان آن را طوری برنامه‌ریزی کرد که پس از انجام تراکنش، اطلاعات پرداخت را در بلاک چین ذخیره کند، در حالی که فقط به سازمان‌هایی که دسترسی مجاز دارند اجازه می‌دهد جزئیات را ببینند.

در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، شرکت‌ها می‌توانند از قراردادهای هوشمند برای ارسال حقوق کارکنان، ثبت اطلاعات بیمار و اطلاع‌رسانی به شرکت‌های بیمه در مورد صورت‌حساب‌های پزشکی معلق استفاده کنند.

برنامه های قرارداد هوشمند معمولاً در محیط های زمان اجرا سازگار مستقر می شوند. برای مثال، در بلاک چین اتریوم، کدهای قرارداد هوشمند از طریق ماشین مجازی اتریوم اجرا می‌شوند که از نصب برنامه‌های غیرمتمرکز، از جمله قراردادهای هوشمند، پشتیبانی می‌کند.

قراردادهای هوشمند در پرونده پزشکی

سوابق پزشکی بخش مهمی از مدیریت بیمار است. از قراردادهای هوشمند می توان برای ایجاد پروفایل های بیمار در بلاک چین استفاده کرد و در عین حال به پزشکان و پزشکان مرتبط اجازه می دهد تا سوابق پزشکی گذشته را مشاهده کنند. این به آنها اجازه می دهد تا روش های درمانی بهتری را بر اساس سابقه درمان گذشته بیمار و نتایج بعدی پیدا کنند.

چنین نصبی زندگی را نجات می دهد و به پزشکان کمک می کند تا از مشکلات ناشی از غفلت پزشکی جلوگیری کنند. مراکز بهداشتی همچنین می توانند قراردادهای هوشمند را برای نظارت بر عوارض سلامت ناشی از عوارض جانبی درمان پیکربندی کنند و آنها را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با شرکت های سازنده مشترک و انجمن های پزشکی که هنوز همه عوارض جانبی داروهای جدید را آشکار نکرده اند، رمزگذاری کنند.

علاوه بر این، برای هموارسازی چنین فرآیندهایی، می توان قراردادهای هوشمندی داشت که اطلاعات بیمار را به منظور مطالبات غرامت بیمار به شرکت های بیمه ارسال می کند.

مسائل مربوط به صورتحساب و جمع آوری را ساده کنید

فقدان سیستم‌های صورت‌حساب مراقبت‌های بهداشتی مؤثر می‌تواند چالش‌های زیادی را برای سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کند، به‌ویژه وقتی صحبت از مدیریت چرخه درآمد می‌شود. خطاهای مربوط به صورت‌حساب و جمع‌آوری‌ها در صورتی که باعث قطعی‌های عمده شوند، می‌توانند خدمات بهینه را مختل کنند.

شبکه های بلاک چین غیرقابل اعتماد با قراردادهای هوشمند می توانند بسیاری از این چالش ها را با اجرای چک لیست های دقیق برای جلوگیری از اشتباهات رایج کاهش دهند.

آخرین: جشنواره ها در متاورس: چگونه پروژه های Web3 فرهنگ را به محیط مجازی می آورند

چنین سیستم هایی در مواردی مفید خواهند بود که مسائل شفافیت از قبل وجود داشته باشد. استفاده از حفاظت‌های خطای قرارداد هوشمند چند امضایی باعث ایجاد اجماع در مدیریت برای جلوگیری از مسائل مرتبط می‌شود.

علاوه بر این، ذخیره اطلاعات صورتحساب در بلاک چین به جلوگیری از مشکلات مربوط به از دست دادن داده ها به دلیل ماهیت تغییرناپذیر شبکه های دفتر غیرمتمرکز کمک می کند.

سرعت و حریم خصوصی

تاخیر در انتقال اطلاعات پزشکی گاهی منجر به خدمات ناکافی می شود. قراردادهای هوشمند این توانایی را دارند که با انتشار اطلاعات بیمار به بخش‌های مربوطه در مؤسسات بهداشتی، این موضوع را تغییر دهند. برخی از سیستم‌های قرارداد هوشمند ممکن است شناسه‌های بی‌نام منحصربه‌فردی تولید کنند که می‌تواند برای شناسایی هر بیمار بدون افشای هویت آنها برای محافظت از حریم خصوصی آنها استفاده شود.

آنها همچنین می توانند برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز تنظیم شوند و همچنین امکان بررسی سوابق توسط کارکنان، شرکا و تنظیم کننده ها را فراهم کنند.

داده ها همچنین می توانند برای اهداف متعددی از جمله تحقیقات بالینی استفاده شوند.

با این حال، قراردادهای هوشمندی که اطلاعات محرمانه بیمار را مدیریت می‌کنند، گاهی نیاز به ممیزی‌های امنیتی دوره‌ای دارند که می‌تواند اطلاعات حساس را افشا کند.

قراردادهای هوشمند در برابر داروهای تقلبی

سالانه صدها میلیون دلار داروهای تقلبی وارد صنعت بهداشت و درمان می شود. داروهای تقلبی باعث خسارت مالی به داروخانه ها و بیمارستان ها می شود و گاهی اوقات قربانیانی که آنها را مصرف می کنند، جان خود را از دست می دهند. جریان این داروهای تقلبی توسط سیستم های زنجیره تامین ناکارآمد که نمی توانند منشا داروهای عرضه شده را ردیابی کنند، فراهم می شود.

جایگزین‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند از قراردادهای هوشمند برای شناسایی داروهای تقلبی با تأیید داده‌های زنجیره تامین ارائه شده توسط تولیدکنندگان استفاده کنند. اجرای چنین سیستم‌هایی امکان ردیابی مواد مخدر را با استفاده از یادداشت‌های بازداشت در حین حرکت در زنجیره تامین فراهم می‌کند.

از آنجایی که داده ها بر روی بلاک چین شفاف ذخیره می شود، موسسات مراقبت های بهداشتی و تامین کنندگان آنها می توانند به راحتی نقاط ضعف زنجیره تامین را که منجر به معرفی داروهای تقلبی می شود، شناسایی کنند.

کوین تلگراف این فرصت را داشت تا با گای نیوینگ، بنیانگذار Immunify.Life در مورد این موضوع صحبت کند. شرکت او در توسعه شبکه های بلاک چین ایمن و خودپایدار برای صنعت مراقبت های بهداشتی تخصص دارد. به گفته این مقام اجرایی، راه های زیادی برای مبارزه با این مشکل وجود دارد، از جمله توقف پرداخت برای داروهایی که از منابع قانونی نیستند.

به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند می‌تواند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که فروشندگان خرده‌فروشی دارویی فقط ملزم به پرداخت برای محصولات خریداری شده در هر نقطه از زنجیره تامین شوند که در صورت عدم تغییر شرایط خاص، تغییر خواهد کرد. این یکپارچگی را تقویت می‌کند. اکوسیستم داروسازی و مراقبت های بهداشتی به عنوان یک کل.

الکس پیپوشف، بنیانگذار شرکت خدمات بلاک چین GTON Capital، گفت که سیستم های زنجیره تامین بلاک چین به سرعت در حال تکامل هستند و با افزایش مزایای آنها، طیف وسیع تری از خدمات مراقبت های بهداشتی را جذب خواهند کرد.

«بلاک چین ابزاری عالی برای تأیید است. “مورد استفاده از مراقبت های بهداشتی در اینجا عالی است زیرا از نظر فنی می توانید تمبرهای رمزگذاری شده برای هر مجموعه/جعبه قرص را ذخیره کنید و هر کسی که آن را از داروخانه خریداری کند می تواند تأیید کند که آیا داروهای قانونی یا تقلبی می فروشد.”

قراردادهای هوشمند در سایر جنبه های سلامت

دستگاه های نظارت از راه دور برخی از جنبه های سلامت از راه دور را متحول کرده اند. امروزه دستگاه‌های پوشیدنی می‌توانند فاکتورهای فیزیولوژیکی مهم مانند ضربان قلب بیمار را اندازه‌گیری کنند و داده‌ها را در زمان واقعی به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی منتقل کنند.

قراردادهای هوشمند نه تنها چنین داده‌هایی را روی بلاک چین ذخیره می‌کنند، بلکه آن‌ها را از طریق رمزگذاری مخفی نگه می‌دارند، در حالی که تضمین می‌کنند که فقط گیرندگان مورد نظر می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

مزایای قراردادهای هوشمند به دلیل توانایی آنها در بهبود تجربیات مشتریان در بیمه سلامت نیز آشکار می شود.

برای مثال، پرداخت‌های ادعایی که توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود، اغلب در مقایسه با روش‌های دستی که گاهی هفته‌ها طول می‌کشد، با سرعت بیشتری پردازش می‌شوند.

با این حال، وقتی صحبت از استفاده از این فناوری‌ها در صنعت می‌شود، به دلیل تعهدات افشای قبل از قرارداد، محدودیت‌هایی وجود دارد که دائماً در حال تغییر هستند و به سطح خاصی از تعامل انسانی نیاز دارند.

صنعت بیمه نیز یک بازار تنظیم شده است، بنابراین همیشه نگرانی هایی وجود خواهد داشت، به ویژه در مورد نتایج مصرف کننده. این دشواری ها با تصمیمات تنظیم کننده و بیمه گران که در برخی موارد ماهیت غیر قراردادی دارند تشدید می شود.

آخرین: توکن سازی چیست و بانک ها چگونه از اصول طراحی استفاده می کنند؟

به این ترتیب، قراردادهای هوشمند در حال حاضر در صنعت برای فرآیندهای موقت مانند تأیید پرداخت ها استفاده می شود.

قراردادهای هوشمند موارد استفاده زیادی در صنعت مراقبت های بهداشتی دارند. اما صنعت در پذیرش فناوری جدیدی که پتانسیل تغییر روش کار صنعت را دارد کند بوده است.

با این حال، بازار قراردادهای هوشمند مراقبت های بهداشتی در حال رشد است. ارزش آن در سال 2021 تقریباً 1.6 میلیارد دلار بود و انتظار می رود در سال 2022 از مرز 1.78 میلیارد دلار فراتر رود.


نویسنده: Elizabaeth Gail

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید