قیمت بیت کوین چقدر می تواند پایین بیاید؟


بیت کوین برای چهارمین روز متوالی سقوط کرد تا یک الگوی فنی نزولی ترسیم کند که نشان می دهد قیمت بیت کوین به زیر 25000 دلار رسیده است.

قیمت بیت کوین (BTC) برای سه روز متوالی کاهش یافته است زیرا معامله گران عوامل منفی متعددی از جمله کارمزد تراکنش های بالاتر و سیگنال های نزولی سرمایه گذار افسانه ای وارن بافت برای بازارهای پرخطر را بررسی می کنند.

قیمت بیت کوین 8 درصد از بالاترین سطح محلی 29850 دلاری که سه روز پیش تعیین شده بود به زیر 27500 دلار در 9 می کاهش یافت. همچنین این کاهش با افزایش حجم معاملات همراه بود که نشان دهنده شتاب پشت حرکت است.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView

اما آیا این یک روند نزولی کوتاه مدت خواهد بود یا فضای بیشتری برای سقوط وجود دارد؟ بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم.

الگوی H&S به قیمت بیت کوین زیر 25000 دلار اشاره دارد

قیمت بیت کوین از نظر فنی در کوتاه مدت به زیر 25000 دلار سقوط می کند.

هدف نزولی بر اساس الگوی سر و شانه بیت کوین (H&S) است و با تشکیل سه قله بالاتر از سطح حمایت مشترک تأیید می شود. تاج میانی که “سر” نامیده می شود، تقریباً از نظر ارتفاع با دو تای دیگر – شانه های چپ و راست برابر است.

به عنوان یک قانون کلی تحلیل تکنیکال، شکست قطعی زیر سطح حمایت H&S زیر 27500 دلار می‌تواند باعث کاهش قیمت تا حداکثر ارتفاع الگو، یعنی فاصله بین هد و سطح پشتیبانی شود.

این احتمال کاهش قیمت بیت کوین به 24750 دلار تا ژوئن را افزایش می دهد که حدود 10 درصد از سطح قیمت فعلی کاهش می یابد.

علاوه بر این، تحلیلگر مستقل بازار Cold Blooded Shiller حدس می زند قیمت بیت کوین در دو روز آینده به 25000 دلار کاهش می یابد، مقاومت هفتگی سابق.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView/Cold Shiller

این تحلیلگر در توییتی نوشت: «اگر همچنان این ساختار را بشکند، فکر می‌کنم خیلی سریع (24 تا 48 ساعت) به سمت سطح هفتگی حرکت خواهد کرد.

“[$27.5K] این یکی از دفاع‌های بالقوه بهتر برای BTC است، اما بازار کریپتو به‌طور باورنکردنی ضعیف معامله می‌شود. این با همبستگی معمول خود با شاخص ها یا فلزات بسیار خارج از خط است.”

برعکس، افزایش حجم بالا از پشتیبانی H&S، تنظیم نزولی را باطل می‌کند. بهبودی تا 30000 دلار بعداً روی میز بازخواهد گشت.

انتشار داده های CPI آوریل

قیمت بیت کوین در روزهای منتهی به انتشار داده های تورم ایالات متحده در 10 می کاهش یافت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، به طور خاص، شاخص اصلی قیمت مصرف کننده (CPI) برای ماه آوریل، که غذا و انرژی را حذف نمی کند، می تواند به 5.5٪ نزدیک شود که تقریباً مشابه ماه قبل است.

پیش‌بینی CPI اصلی برای آوریل 2023. منبع: بلومبرگ

این قرائت مداوم CPI به این معنی است که فدرال رزرو باید به افزایش نرخ های بهره ادامه دهد تا تورم را تا حد هدف ترجیحی 2 درصد پایین نگه دارد.

نرخ‌های بهره بالاتر تمایل سرمایه‌گذاران به دارایی‌های با بازده صفر مانند بیت‌کوین را کاهش می‌دهد، که همانطور که در بالا ذکر شد، پایه‌ای در راستای هدف قیمت H&S برای BTC/USD است.

با این حال، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هفته گذشته گفت که آنها افزایش نرخ بهره را در ماه ژوئن متوقف خواهند کرد تا چگونگی واکنش اقتصاد ایالات متحده به نرخ های بهره بالا و بحران جاری بخش بانکی را بررسی کنند.

او احتمال کاهش نرخ را رد کرد، علی‌رغم داده‌های مربوط به معاملات آتی صندوق فدرال رزرو که احتمال حداقل پنج کاهش نرخ را بین ماه مه 2023 تا ژانویه 2024 بیان می‌کرد که یک سیگنال خرید بالقوه برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین است.

اقتصاددانان بلومبرگ:

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در نشست ماه می FOMC گفت که ممکن است نرخ بهره در حال حاضر «به اندازه کافی محدودکننده» باشد – اما او به زمان بیشتری برای مشاهده تحولات قبل از تکیه بر آن قضاوت نیاز دارد. نه فشارهای CPI آوریل و نه فشارهای PPI اطمینان‌بخش نیستند، زیرا انتظار می‌رود که هر دو نرخ تورم را در حال افزایش نشان دهند.»

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید