“چگونه این اتفاق افتاد” – پاول می گوید که فدرال رزرو از سقوط SVB شگفت زده شده است


در جلسه پس از FOMC در 22 مارس، رئیس فدرال رزرو گفت که “تنها علاقه آن این است که بفهمیم چه چیزی در اینجا اشتباه بوده است.”

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اعتراف کرد که رگولاتور او با وجود اینکه تحت نظر او بود، از سقوط ناگهانی بانک سیلیکون ولی (SVB) غافلگیر شد.

در یک کنفرانس مطبوعاتی درست پس از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال در 22 مارس، پاول گفت که بلافاصله پس از بسته شدن بانک در 10 مارس، نیاز به تحقیقات داخلی را درک کرده است.

فوراً می‌دانستم که بازبینی لازم است. منظورم این است که سوالی که همه ما در آخر هفته اول از خود پرسیدیم این بود که چگونه این اتفاق افتاد؟ بود.”

در 13 مارس، فدرال رزرو اعلام کرد که تحقیقات داخلی را به رهبری مایکل بار، معاون رئیس جمهور، برای بررسی رویدادهای مربوط به ورشکستگی SVB و نحوه “نظارت و تنظیم” این شرکت آغاز کرده است.

پاول تایید کرد که بار هفته آینده شهادت خواهد داد.

پاول گفت: “ما در حال بررسی ممیزی و مقررات هستیم.” او افزود: «تنها علاقه من این است که بفهمم چه چیزی در اینجا اشتباه بوده است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنفرانس کمیته بازار آزاد فدرال در 22 مارس سخنرانی می کند. منبع: فدرال رزرو

سقوط SVB به افزایش پی در پی نرخ بهره فدرال رزرو با هدف مهار تورم نسبت داده شده است. به نظر می رسد که این امر اوراق قرضه بلندمدت SVB را که با نرخ های نزدیک به صفر خریداری کرده بود، از بین برده است.

زمانی که SVB اعلام کرد که 1.8 میلیارد دلار زیان پس از مالیات متحمل شده است و می خواهد 2.25 میلیارد دلار افزایش دهد. بازار وحشت زده شد و منجر به از بین رفتن 160 میلیارد دلار ارزش بازار در عرض 24 ساعت شد.

قیمت سهام گروه مالی SVB، با علامت SIVB، در 10 مارس نزدیک به 60 درصد کاهش یافت. منبع: یاهو فاینانس

در آن زمان، علی‌رغم اینکه گرگ بکر، مدیر عامل SVB از سرمایه‌گذاران خواست تا «هراس نکنند» و «آرام بمانند»، سپرده‌گذاران شروع به درخواست برداشت‌های گسترده از SVB کردند که منجر به فرار بانکی شد.

در 10 مارس، کمیسیون فدرال بیمه سپرده ایالات متحده (FDIC) وارد عمل شد و SVB را در اختیار گرفت تا به سپرده گذاران کمک کند تا به پول خود دسترسی پیدا کنند. بلافاصله پس از آن، دولت اقدامات فوری برای تضمین تمام سپرده ها در SVB انجام داد.

مرتبط با: فدرال رزرو “QE پنهان” را راه اندازی کرد – 5 چیز که باید در بیت کوین در این هفته بدانید

آخرین اظهارنظر پاول در مورد SVB پس از اعلام هیئت فدرال رزرو اعلام شد که نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش خواهد داد.

این خبر باعث شد که سناتور آمریکایی الیزابت وارن از پاول که 9 بار متوالی نرخ بهره را به 5 درصد افزایش داد، ناامید شود.

او در مصاحبه ای با CNN در 22 مارس گفت: “من فکر می کنم او مرد خطرناکی برای وارد شدن به این تجارت است.”

وی با بیان اینکه ما هرگز شاهد چنین رشد سریعی در اقتصاد مدرن نبوده‌ایم، افزود که این خطر “اقتصاد ما را به سمت رکود سوق دهد.”

وارن معتقد است که تأثیرات رویکرد نظارتی «ضعیف» پاول در مورد بانک‌های بزرگ در ایالات متحده در پنج سال گذشته، از جمله عواملی است که در بحران بانکی اخیر مسئول است:

من پنج سال پیش پیش‌بینی کردم که نتیجه این نوع تضعیف این خواهد بود که این بانک‌ها ریسک می‌کنند، سود کوتاه‌مدت خود را افزایش می‌دهند، پاداش‌های هنگفت و حقوق بالایی به خودشان می‌دهند و سپس برخی از این بانک‌ها منفجر می‌شوند.»

وارن افزود: «این دقیقاً همان چیزی است که در ساعت جروم پاول رخ داد.

مجله: سکه‌های ناپایدار: خطرات کاذب، بانکی و سایر خطرات ظاهر می‌شوند


نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *