چگونه وجوه رمزنگاری شده تکامل بازار دارایی دیجیتال را شکل می دهند؟


نگاهی به نقشی که صندوق‌های رمزنگاری در تأمین سرمایه و نقدینگی اساسی ایفا می‌کنند، باعث رشد و گسترش بازار کریپتو می‌شود.

صندوق رمزنگاری یک صندوق سرمایه گذاری مشترک است که در درجه اول بر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا دارایی های دیجیتال متمرکز است. این به معامله گران اجازه می دهد تا بدون نیاز به خرید سکه یا توکن جداگانه، در معرض بازار کریپتو قرار بگیرند. در عوض، این صندوق‌ها اغلب برای خرید انواع ارزهای دیجیتال، از جمله بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH) و دیگر توکن‌های محبوب، از چندین سرمایه‌گذار سرمایه جمع‌آوری می‌کنند.

صندوق های رمزنگاری را نیز می توان بر اساس استراتژی سرمایه گذاری آنها دسته بندی کرد. برای مثال، برخی از صندوق‌ها ممکن است فقط در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند یا روی سرمایه‌گذاری در توکن‌هایی با فناوری‌های نویدبخش یا با حمایت شرکت‌های معتبر تمرکز کنند. علاوه بر این، برخی از صندوق‌ها در شرکت‌های مرتبط با رمزارز مانند شرکت‌های استخراج یا تجارت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرمایه گذاران در صندوق های رمزنگاری می توانند شامل افراد با ارزش خالص بالا، دفاتر خانوادگی، سرمایه گذاران نهادی و سرمایه گذاران فردی باشند. برخی از صندوق های رمزنگاری ممکن است حداقل نیازهای سرمایه گذاری داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای سرمایه گذاران کوچکتر باز باشند.

راشید آجاجا، بنیانگذار پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) AllianceBlock، به کوین تلگراف گفت: “صندوق های رمزنگاری عنصر مهمی از اکوسیستم کریپتو هستند. مهمتر از همه، آنها ثبات را برای پروژه های انتخاب شده برای ادامه ساخت و ساز بدون توجه به شرایط بازار فراهم می کنند.”

“آنها اغلب از کهنه سربازان صنعت تشکیل شده اند، بنابراین آنها می دانند که در کدام گرایش ها سرمایه گذاری کنند تا بیشترین ارزش را برای صنعت داشته باشند. سطوح سرمایه گذاری و سرمایه آنها به این معنی است که می توانند مدیریت ریسک جامع تری را ارائه دهند که در غیر این صورت توسط معامله گران خرده فروشی توسعه نمی یافت.” ”

صندوق های رمزنگاری با خطرات منحصر به فردی مانند نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، احتمال هک یا کلاهبرداری و عدم اطمینان نظارتی روبرو هستند. برای کاهش این خطرات، صندوق‌های رمزنگاری می‌توانند از انواع استراتژی‌های مدیریت ریسک مانند تنوع‌سازی، پوشش ریسک یا نگهداری ذخایر نقدی استفاده کنند. صندوق‌های رمزنگاری ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که سرمایه‌گذاران را در معرض بازار کریپتو قرار می‌دهند.

چگونه صندوق های رمزنگاری بازار را شکل می دهند؟

صندوق‌های رمزنگاری نقش مهمی در شکل‌دهی به توسعه بازار کریپتو دارند. اینها وسایل سرمایه گذاری هستند که با جمع آوری سرمایه از چندین سرمایه گذار و استفاده از آن برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف، سرمایه گذاران را در معرض بازار کریپتو قرار می دهند. صندوق های رمزنگاری می توانند ساختار متفاوتی داشته باشند و از انواع استراتژی های سرمایه گذاری و تکنیک های مدیریت ریسک استفاده کنند.

به عنوان مثال، صندوق رمزنگاری مستقر در آسیا HashKey Capital یک مدیر دارایی نهادی است که فقط در فناوری بلاک چین و دارایی های دیجیتال سرمایه گذاری می کند و بیش از 1 میلیارد دلار دارایی مشتری را مدیریت می کند. دیگر صندوق‌های رمزنگاری قابل توجه عبارتند از a16z (Andreessen Horowitz) با بیش از 4.5 میلیارد دلار مدیریت. Polychain Capital با 2 میلیارد دلار مدیریت؛ و Coinbase Ventures که دارای پورتفولیوی 6.6 میلیارد دلاری است.

مجله: “مسئولیت اخلاقی”: آیا بلاک چین واقعاً می تواند اعتماد به هوش مصنوعی را افزایش دهد؟

یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی که صندوق‌های رمزنگاری بر بازار تأثیر می‌گذارند، تأمین نقدینگی است. هر دو تجارت ارزهای دیجیتال را تسهیل می کنند، سرمایه گذاران نهادی را جذب می کنند و در نتیجه حجم معاملات را افزایش می دهند و نوسانات را کاهش می دهند. علاوه بر این، صندوق‌های رمزنگاری می‌توانند تقاضا برای ارزهای دیجیتال را افزایش دهند زیرا در این دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و به ایجاد احساسات مثبت در اطراف آن‌ها کمک می‌کنند.

دنگ چائو، مدیر عامل گروه سرمایه گذاری دارایی دیجیتال HashKey، به کوین تلگراف گفت: “صندوق های رمزنگاری می توانند نقدینگی بازار را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهند. اول اینکه، صندوق های رمزنگاری به مقیاس و رشد پروژه ها کمک می کنند و به پروژه ها اجازه می دهند کاربران کافی داشته باشند و “معمولا، اثرات شبکه بهتر برابر با بهتر است. سرعت، که برابر با نقدینگی بیشتر در بازار است.»

چائو ادامه داد: «نقدینگی دارایی و سرمایه گذاری خطرپذیر اغلب رابطه معکوس دارند [venture capital firms] آنها اغلب در سرمایه گذاری های غیر نقدشونده سرمایه گذاری می کنند به این امید که رشد آنها این سرمایه گذاری ها را به دارایی های نقد تبدیل کند. این یک نوع آربیتراژ نقدینگی/زمان است. Crypto VCs تا زمانی که یک شرکت اندازه و اعتبار کافی برای سایر بازیگران، مانند سهام خصوصی یا صرافی‌های رمزنگاری، برای ورود و ارائه نقدینگی اضافی داشته باشد، پروژه‌های پورتفولیو را برگزار می‌کنند.

آجاجا افزود که این وجوه می‌توانند کارایی جدیدی در بازار ایجاد کنند. به عنوان مثال، Jump Trading بر حاشیه های پیشنهادی کمتر و کشف قیمت کارآمد تأثیر گذاشته و با ایجاد اختلاف قیمت کمتر بین مبادلات، درگیر آربیتراژ شده است.

او گفت: «وقتی صندوق‌ها مشتقات و ابزارهای مشابه را در پلتفرم‌های بزرگی مانند BitMEX و Deribit خرید و فروش می‌کنند یا به پلتفرم‌های DeFi مانند Aave و Compound می‌پیوندند، نقدینگی کل بازار برای توکن‌های معامله شده افزایش می‌یابد و به ثبات بازار کمک می‌کند که به نفع همه است.»

صنعت سرمایه گذاری رمزنگاری بر اساس دارایی های تحت مدیریت به میلیون ها دلار آمریکا. منبع: CryptoFundResearch

صندوق‌های رمزنگاری همچنین می‌توانند نوآوری را در بازار کریپتو تقویت کنند. با سرمایه‌گذاری در توکن‌های نویدبخش فناوری هسته، آنها می‌توانند از توسعه پروژه‌ها و فناوری‌های جدید حمایت کنند و در نهایت برای کل اکوسیستم کریپتو سود ببرند.

یکی دیگر از راه‌هایی که صندوق‌های رمزنگاری بر بازار تأثیر می‌گذارند، دسترسی به سرمایه‌گذاران کوچک‌تر است. با جمع‌آوری وجوه از چندین سرمایه‌گذار، صندوق‌های رمزنگاری می‌توانند دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال را برای سرمایه‌گذاران کوچکی که منابع یا تخصص لازم برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال فردی را ندارند، فراهم کنند. این می تواند به دموکراتیک کردن دسترسی به بازار کریپتو و افزایش دسترسی کلی آن کمک کند.

در نهایت، صندوق های رمزنگاری می توانند چشم انداز نظارتی پیرامون ارزهای دیجیتال را شکل دهند. با رایج تر شدن آنها، می توانند به ایجاد یک چارچوب قانونی ساختارمندتر برای بازار، افزایش اعتماد سرمایه گذار و جذب سرمایه گذاران نهادی بیشتر کمک کنند.

چالش های حقوقی فعلی برای صندوق های رمزنگاری

صندوق‌های رمزنگاری با تعدادی از چالش‌های نظارتی مواجه هستند که ناشی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال و فقدان یک چارچوب نظارتی ثابت در سراسر حوزه‌های قضایی است.

بسیاری از کشورها هنوز چارچوب نظارتی مشخصی برای ارزهای رمزنگاری شده تعریف نکرده‌اند و آن‌هایی که این کار را انجام می‌دهند اغلب مقررات متفاوت و گاهی متناقض دارند. این امر می‌تواند کار صندوق‌های رمزنگاری را برای حرکت در محیط نظارتی و پیروی از قوانین محلی دشوار کند.

آجاجا گفت: «چالش‌های اصلی این صندوق‌های رمزنگاری حول حفظ انطباق در یک محیط دائما در حال تغییر است. برای اطمینان از انطباق مداوم و تعامل فعال با این نهادهای حاکم که قوانین را تعیین می کنند، به تلاشی پیشگیرانه و هماهنگ نیاز است.»

این رابطه با تنظیم‌کننده‌ها برای اطمینان از اینکه قوانین مشارکت به رشد و شکوفایی اقتصاد کریپتو کمک می‌کند، ضروری است. این وجوه باید بر روی رعایت مقررات MiCA و قوانین FATF تمرکز کنند، اگرچه این امر باعث ایجاد هزینه های عملیاتی بالاتر و فرآیندهای تجاری پیچیده تر می شود. این محیط نظارتی دائماً در حال تغییر است و با بادهای مخالف مالی و سیاسی تغییر می کند. با هر صندوقی باید به شیوه ای فعال و مشارکتی با نهادهای کلیدی برخورد شود.»

با این حال، به دلیل ماهیت مستعار ارزهای رمزنگاری شده، انطباق برای صندوق های رمزنگاری دشوار است. صندوق‌ها ممکن است نیاز به اقدامات اضافی مانند ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاک چین داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که مقررات را نقض نمی‌کنند.

چائو گفت: “فناوری های مرتبط با رمزارزها با سرعتی بسیار سریع در حال پیشرفت هستند. نوآوری ها در فضای کریپتو همیشه از مقررات پیشی می گیرند. این از منظر نظارتی به یک چالش تبدیل می شود. با این حال، رگولاتورها دیر یا زود و پس از چند سال، به چالش خواهند رسید. آنها یا دوستانه یا خصمانه خواهند بود. با بیان این موضوع، صندوق ها باید به دقت در نظر بگیرند که مقررات آینده چگونه ممکن است ظاهر شوند و چگونه ممکن است بر بازار تأثیر بگذارند.

آخرین: بقای استیبل کوین: هدایت آینده در میان دلارزدایی جهانی

رفتار مالیاتی دارایی های رمزنگاری یکی دیگر از زمینه های عدم اطمینان برای صندوق های رمزنگاری است. حوزه‌های قضایی مختلف ممکن است شیوه‌های مالیاتی متفاوتی برای ارزهای رمزنگاری شده داشته باشند، که چالش‌های انطباق را برای صندوق‌هایی که در چندین کشور فعال هستند ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مالیات دارایی های رمزنگاری ممکن است تغییر کند زیرا تنظیم کننده ها و مقامات مالیاتی با فناوری در حال توسعه دست و پنجه نرم می کنند.

صندوق‌های رمزنگاری نقش مهمی در شکل‌دهی به توسعه بازار کریپتو دارند. نقدینگی را فراهم می کند، تقاضا را تحریک می کند، نوآوری را تشویق می کند، بازار را حرفه ای می کند، دسترسی به سرمایه گذاران کوچکتر را فراهم می کند و محیط نظارتی را شکل می دهد. با تکامل بازار کریپتو، صندوق های رمزنگاری احتمالاً در تعیین مسیر آینده آن اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد.


نویسنده: Anthony Clarke

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید