چگونه بلاک چین ها می توانند گرین واشینگ را حل کنند و به اقدامات آب و هوایی کمک کنند؟


ویکتور جنین از BNB Chain گفت که بلاک چین می تواند شفافیت، پاسخگویی، قابلیت ردیابی، بهره وری انرژی، کاهش ضایعات و همکاری در زمینه اقدامات آب و هوایی را بهبود بخشد.

از آنجایی که نگرانی ها در مورد تغییرات آب و هوا و پایداری زیست محیطی همچنان افزایش می یابد، بسیاری از سازمان ها برای کمک به حل این مسائل مبرم به راه حل های نوآورانه روی می آورند. یکی از این راه حل ها، فناوری بلاک چین است که پتانسیل ایجاد انقلابی در تلاش های پایداری در صنایع مختلف را دارد.

در 25 آوریل، صفحه سفید مجمع جهانی اقتصاد (WEF) بلاک چین را به عنوان ابزاری برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی معرفی کرد. این گزارش مزایای استفاده از بلاک چین را در جامعه اقدام اقلیمی برجسته کرد. WEF در مورد مزایای مختلف استفاده از بلاک چین در تلاش های پایداری، از بهبود شفافیت بازار گرفته تا دسترسی دموکراتیک به اقدامات آب و هوایی نوشته است.

برای بررسی بیشتر پتانسیل بلاک چین برای پایداری، کوین تلگراف با مدیران این صنعت تماس گرفت تا در مورد نحوه مبارزه بلاک چین با شویی سبز، نحوه استفاده در حال حاضر در تلاش های زیست محیطی و مزایای بلندمدت آن به دنیای اقدامات آب و هوایی بیاموزد.

حل مشکل “شستشوی سبز”.

Greenwashing، نوعی تبلیغات که به طرز فریبنده ای محصولات را پایدارتر از آنچه واقعا هستند نشان می دهد، در چند سال گذشته بدنام شده است. در یک نظرسنجی، 68 درصد از مدیران در ایالات متحده اعتراف کردند که شرکت آنها در شویی سبز مقصر بوده است.

به گفته دانیلا باربوسا، مدیر اجرایی بنیاد Hyperledger، مشکل در تأیید اینکه آیا شرکت‌هایی که ادعا می‌کنند «سبز» هستند واقعاً به برنامه‌ها و اهداف پایداری ادعایی خود متعهد هستند یا خیر، نهفته است.

مدیر معتقد است باید سیستمی ایجاد شود که آنها را ردیابی و ثبت کند. وی تاکید کرد که فناوری دفتر کل دیجیتال (DLT) ابزار مناسبی برای این کار است. باربوسا توضیح می دهد:

با شفافیت و تغییر ناپذیری ذاتی DLT، شرکت‌ها و کل صنایع می‌توانند معاملاتی مانند اعتبارات کربن یا منابع پایدار را در طول عملیات خود ثبت و مستند کنند و به ادعاهای پایداری اعتبار جدیدی ببخشند.

باربوسا بر این باور است که سیستم‌های ثبت سوابق قابل اعتماد، کسب‌وکارها را تشویق می‌کند تا شیوه‌های پایداری را اتخاذ کنند که به آنها در دستیابی به اهداف آب و هوایی و ایجاد اعتماد مصرف‌کننده کمک می‌کند.

مرتبط با: بازار کربن از فناوری بلاک چین – Web3 exec – تقویت بسیار مورد نیاز را دریافت می کند

در همین حال، ژن هافمن، مدیر عامل و رئیس شبکه چیا، احساسات باربوسا را ​​تکرار کرد. به گفته هافمن، زیرساخت موجود بازارهای کربن محدود کننده است و برای نوآوری در طول زنجیره ارزش مناسب نیست. در نتیجه، شرکت ها توانایی محدودی برای شفاف سازی در مورد تلاش های پایداری خود در کل سازمان خود دارند.

استفاده کنونی از بلاک چین در ابتکارات پایدار

روزهای شرکت هایی که تظاهر به پایداری و سازگاری با محیط زیست می کنند ممکن است به زودی به دلیل فناوری بلاک چین و DLT ها به پایان برسد. در حال حاضر، بلاک چین در ابتکارات مختلفی که توسط سازمان های پیشرو در سراسر جهان اجرا می شود نفوذ کرده است.

باربوسا به کوین تلگراف گفت: «تعداد روزافزونی از برنامه‌های کاربردی وجود دارد که از DLT و فناوری‌های مرتبط، از جمله تأمین مالی سبز، گزارش‌دهی پایداری، حسابداری آب و هوا و قابلیت ردیابی زنجیره تأمین استفاده می‌کنند».

مدیر اجرایی تلاش هایی مانند Genesis 2.0، همکاری بین مرکز نوآوری بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS)، مقام پولی هنگ کنگ و مرکز جهانی نوآوری سازمان ملل متحد (UN) در مورد تغییرات آب و هوا را برجسته کرد. این پروژه شامل دو نمونه اولیه برای دیجیتالی کردن اوراق قرضه بود که ارزش آنها شامل مزایای کربن آینده است. اینها با استفاده از بلاک چین، قراردادهای هوشمند و سایر فناوری‌های مرتبط ردیابی، تحویل و منتقل شدند.

چگونه بلاک چین می تواند به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کند منبع: UNEP DTU

جدای از آن، باربوسا همچنین نحوه راه‌اندازی پایلوت اعتماد دیجیتال انرژی و معادن را توسط دولت بریتیش کلمبیا، که گزارش‌های پایداری قابل تاییدی را ایجاد می‌کند، برجسته کرد. این پروژه از بلاک چین برای محافظت از داده ها و اطلاعات خود استفاده می کند.

علاوه بر این، هافمن بنیاد داده های اقدام آب و هوایی (CADT) را تاثیرگذارترین ابتکار آب و هوا با استفاده از فناوری بلاک چین می داند. هدف CADT ایجاد اعتماد به داده‌های مربوط به اعتبارات کربن در بین سازمان‌های چندجانبه و دولتی است.

اگرچه این ابتکار توسط افراد بومی Web3 هدایت نمی‌شود، اما از یک فناوری دفتر کل توزیع شده در دسترس عموم برای رسیدگی به موضوع تقویت همکاری داخلی بین همتایان برابر استفاده می‌کند.

هافمن همچنین بر اهمیت صندوق فرصت های کربن که بر اساس CADT ساخته شده است، تاکید کرد. این پروژه ابزار قابل اعتمادی را برای تامین شفاف اعتبارات کربن به طور مستقیم از توسعه دهندگان پروژه با شفافیت انتها به انتها فراهم می کند. به گفته هافمن، این رویکرد کارایی و شفافیت را در بازارهای آب و هوایی که قبلاً غیرشفاف بودند افزایش می دهد.

مزایای بلند مدت استفاده از بلاک چین در تلاش های پایداری

به گفته مدیران، همانطور که بلاک چین در فضای اقدام اقلیمی بیشتر پذیرفته می شود، صنعت می تواند از مزایای بلندمدت آن بیشتر بهره مند شود. ویکتور جنین، معمار ارشد راه حل در زنجیره BNB، معتقد است که یکی از بهترین مزایای استفاده از بلاک چین در صنعت پایداری، اطمینان از انطباق است.

جنین توضیح داد که بلاک چین ها می توانند ابزاری برای ردیابی کالاها، خدمات و منابع در سراسر زنجیره تامین فراهم کنند. وی افزود: «این فرصتی را برای نظارت بر انطباق با محیط زیست ایجاد می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که شیوه‌های پایدار در کل چرخه عمر یک محصول یا خدمات دنبال می‌شوند.»

جنین همچنین تاکید کرد که مزایای دیگری مانند “افزایش شفافیت و پاسخگویی، قابلیت ردیابی، کارایی انرژی، کاهش ضایعات و رویکردهای مشارکتی” وجود دارد.

علیرغم تمام مزایایی که بلاک چین می تواند به ارمغان بیاورد، هافمن همچنان معتقد است که این یک “راه حل جادویی” نیست. اما مدیران اجرایی بر این باورند که وقتی فناوری بلاک چین مسئولانه طراحی و اجرا شود، می‌تواند به عنوان پایه یا چارچوب لازم برای دستیابی به شفافیت، مسئولیت‌پذیری و امنیت بیشتر در تلاش‌های اقدام اقلیمی عمل کند.

مجله: سازمان های اجرایی ایالات متحده جرایم مربوط به رمزنگاری را تشدید می کنند
نویسنده: Ezra Reguerra

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید