How Bitcoin mining saved Africa

چگونه استخراج بیت کوین قدیمی ترین پارک ملی آفریقا را از ورشکستگی نجات داد؟


معدن بیت کوین پارک ملی ویرونگا در جمهوری دموکراتیک کنگو در حال کسب درآمد از انرژی اضافی برای تلاش‌های حفاظتی است.

پارک ملی ویرونگا در جمهوری دموکراتیک کنگو به اولین پارک ملی در جهان تبدیل شد که یک معدن بیت کوین (BTC) را برای محافظت از جنگل ها و حیات وحش خود راه اندازی کرد. Cointelegraph با Sébastien Gouspillou، مدیر عامل Big Block Green Services و مردی که استخراج بیت کوین را به پارک آورد صحبت کرد.

گوسپیلو که از طریق تماس تصویری صحبت می کرد، لبخندی زد و گفت: استخراج بیت کوین پارک را از ورشکستگی نجات داد.

ویرونگا قدیمی ترین پارک حفاظت شده آفریقا و نمادی از تنوع زیستی این قاره است. گزارشی توسط روزنامه‌نگار آدام پوپسکو که در MIT Technology Review منتشر شده است، توضیح می‌دهد که این منطقه با مشکلاتی پیش از استخراج بیت‌کوین دست و پنجه نرم می‌کرد. از شبه‌نظامیان محلی که حملات خشونت‌آمیز به حیوانات و کارکنان آن را انجام می‌دهند تا شیوع ابولا و آدم‌ربایی‌ها، این پارک ملی نمادین در سال‌های اخیر برای کسب درآمد تلاش کرده است.

همه‌گیری COVID-19 و متعاقب آن حذف گردشگری تقریباً میخ بر تابوت پارک بود، زیرا بازدید از گوریل‌ها، سایر حیات‌وحش‌ها و آبشارها خشک شده است. این مقاله توضیح داد که گردشگری تقریباً 40 درصد از درآمد پارک را تشکیل می دهد.

از چپ به راست JF Augusti، Seb Gouspillou و Emmanuel de Merode، یکی از بنیانگذاران Big Block Green Services هستند. منبع: گوسپیلو

گوسپیلو وقتی از اختلافات پارک مطلع شد، احساس ناچار به کمک کرد. در اواخر سال 2019، او امانوئل دی مرود، شاهزاده بلژیکی و مدیر پارک را در قلعه ای در فرانسه ملاقات کرد. گوسپیلو توضیح داد که فوراً فرصت عظیمی را که پارک ارائه کرده بود، تشخیص داد.

این پارک برای حفظ موجودیت خود می تواند از منابع طبیعی فراوان و دست نخورده خود پول درآورد. گوسپیلو به De Merode توضیح داد که چگونه Virunga می تواند برای کسب درآمد به استخراج بیت کوین روی بیاورد.

گفتگو در قلعه بدون وقفه بود. گوسپیلو توضیح داد: «حتما ساعت ها طول کشیده است. جنجال ها، پیگیری ها و بازدید از کنگو در نهایت منجر به این شد که De Merode اولین بخش های عملیات معدن را در اوایل سال 2020 راه اندازی کرد و اولین سکه ها را در سپتامبر همان سال با موفقیت ضرب کرد.

معادن بیت کوین در ویرونگا در پس زمینه پارک قرار دارند. منبع: توییتر

تقریباً سه سال بعد، این پارک درآمد قابل توجهی از بیت کوین به دست آورد. در طول چند ماه از مسابقات گاو نر در سال 2021، بیش از 150000 دلار در ماه به این پارک اهدا شد که تقریباً به طور کامل درآمد از دست رفته گردشگری را جبران می کند.

معدن بیت کوین Virunga یک راه حل منحصر به فرد برای مشکل حفظ تنوع زیستی پارک و در عین حال درآمدزایی است. استخراج بیت کوین یک فرآیند بسیار انرژی بر است، اما معدن Virunga از این نظر منحصر به فرد است که با انرژی پاک کار می کند: این یک فناوری سبز است که توسط یک جنگل بارانی سبز احاطه شده است.

انرژی این معدن توسط سه نیروگاه برق آبی در داخل پارک تامین می شود، منبعی پایدار از برق که در حال حاضر برای تامین برق شهرهای مجاور استفاده می شود. این مرکز 9 کارگر تمام وقت را استخدام کرده است که در شیفت های چرخشی کار می کنند و معدنچیان را در جنگل برای کارمندان تاسیسات استخدام می کنند. نگهبانان بی باک از سایت محافظت می کنند – داستانی که الهام بخش یک مستند نتفلیکس، در میان چیزهای دیگر بود.

گوسپیلو و محیط بانان در مقابل معدن بیت کوین ژست می گیرند. منبع: گوسپیلو

این مرکز دارای 10 کانتینر حمل و نقل با 250 تا 500 برج در هر کانتینر است. سه تا از این کانتینرها متعلق به ویرونگا و هفت کانتینر باقی مانده متعلق به گوسپیلو است. گوسپیلو بیت کوین استخراج شده را در حین خرید انرژی از ویرونگا به عنوان بخشی از ترتیبات نگهداری می کند.

همچنین، همانطور که گوسپیلو توضیح می‌دهد، تسهیلات فعلی استخراج بیت‌کوین بخشی از یک «طرح جهانی» است که در آن فرصت‌هایی برای تولید قدرت بیشتر وجود خواهد داشت. او اعلام کرد که نیروگاه های دیگری در سراسر پارک ساخته خواهد شد تا روستاهای محلی را تامین کند و البته بیت کوین بیشتری استخراج کند.

De Merode مصمم است که این پروژه با وجود ادامه بازار نزولی موفق خواهد بود. در واقع، برخی از ماینرهای بیت کوین قربانی بازار نزولی 2022 شده اند، اما De Merode در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد: پارک در مورد ارزش بیت کوین حدس و گمان نمی زند، بلکه بیت کوین را با استفاده از انرژی اضافی برای کسب درآمد از چیزی که در غیر این صورت هیچ ارزشی ندارد، تولید می کند.

پارک ملی ویرونگا به خاطر گوریل هایش معروف است. منبع: Virunga.org

همچنین، اگر De Merode در عمل کشته شود، خطر کمی از دست دادن بیت کوین (یا کلیدهای خصوصی) وجود دارد. بیش از 200 نگهبان یا نگهبان پارک از سال 1996 کشته شده اند و دی مرود در سال 2014 هنگام سفر به گوما دو گلوله خورد، بنابراین این یک نتیجه غم انگیز اما ممکن است که باید برای آن آماده بود.

تیم مالی پارک، نگهبانی کیف پول بیت کوین را مدیریت می کند و وجوه استخراج شده از معدن به طور مرتب برای پوشش هزینه های نگهداری پارک فروخته می شود. سخنان زیر از De Merode در مقاله MIT Technology Review نقل شده است:

به هر حال بعید است که ما بیش از چند هفته روی بیت کوین بنشینیم، زیرا برای اداره پارک به پول نیاز داریم. بنابراین اگر اتفاقی برای من بیفتد یا مدیر مالی ما رمز عبور را گم کند، او را به دردسر می اندازیم، اما هزینه زیادی برای ما نخواهد داشت.”

مشابه رفتار السالوادور در رسانه‌های اصلی، «شرط» دی‌مرود باعث شد تا کارشناسان در تعجب بدانند که ارز دیجیتال چه ارتباطی با حفاظت دارد. گوسپیلو توضیح داد که مدتی طول کشید تا De Merode از این پروژه به عنوان یک پروژه استخراج بیت کوین یاد کند، و او ترجیح داد از اصطلاح “ماینینگ بلاک چین” استفاده کند زیرا این پروژه دوستدار روابط عمومی بود.

کارخانه آب و معدن بیت کوین در میان جنگل های انبوه بارانی قرار دارند. منبع: گوسپیلو

به گفته گوسپیلو، او نتوانست جنبه منفی داستانی را پیدا کند که چگونه معدن بیت کوین یک پارک ملی را نجات داد:

واقعاً سخت است که جنبه منفی این داستان را پیدا کنید. هیچ چی. انرژی پاک است، حتی ASICS – وقتی آنها به پایان عمر خود رسیدند، آنها را با توزیع آنها در جوامع آفریقایی بازیافت خواهیم کرد.

ASICS یا مدارهای مجتمع ویژه برنامه، ماشین های استخراج بیت کوین هستند. هر 10 دقیقه، ASICS در قرعه کشی دیجیتالی شرکت می کند تا بلاک بعدی بیت کوین را در زنجیره زمانی بیت کوین پیش بینی کند. همانطور که گوسپیلو توضیح می دهد، این ماشین ها خراب می شوند و بازیافت می شوند و از زباله های الکترونیکی جلوگیری می کنند. معدنچیان از انرژی پاک زیادی استفاده می کنند و De Merode از این صندوق برای محافظت از حیات وحش استفاده می کند.

گوسپیلو (مرکز) و پارکبانان در مقابل معادن بیت کوین ژست می گیرند. منبع: گوسپیلو

گوسپیلو که با موفقیت در کنگو احیا شده است، به سایر پروژه های استخراج بیت کوین در جنوب صحرای آفریقا چشم دوخته است. او بخشی از هیئتی بود که از جمهوری آفریقای مرکزی بازدید کرد، دومین کشوری که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته است.

به نظر می رسد پروژه های استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی های بکر و تجدیدپذیر در آفریقا روند رو به رشدی داشته باشد. از کوه های کنیا گرفته تا آب و هوای گرمسیری مالاوی، استخراج بیت کوین در نقاط ناسازگار جهان ظاهر می شود.

ماگدالنا گرونوسکا، کارشناس استخراج بیت کوین، مشارکت کننده منظم کوین تلگراف و کارشناس استخراج بیت کوین دلیل آن را توضیح داد:

ماینرها خریداران اولین استراحتگاه (آنها همیشه می خواهند کار کنند) و آخرین راه حل برای مکان هایی هستند که انرژی اضافی تولید می کنند تا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند. همانطور که تقاضای مصرف کننده در یک جامعه رشد می کند، استخراج بیت کوین را می توان به طور کامل کاهش داد یا حذف کرد، اما این امکان ایجاد زیرساخت های حیاتی را فراهم کرده است.

در اصل، یک معدن بیت کوین می تواند از نظر مالی جذاب باشد اگر منطقه ای انرژی گیر کرده یا فراوان و بیش از حد تولید کند.

با این حال، این پارک همچنان به بودجه و سرمایه گذاری نیاز دارد. با توجه به اینکه دولت کنگو تنها 1 درصد از بودجه عملیاتی خود را تأمین می کند، گردشگری کم خواهد ماند زیرا درگیری ها امنیت را تهدید می کند. همانطور که گوسپیلو توضیح می دهد، استخراج بیت کوین راه حلی برای مشکلات پارک است، زیرا منبع درآمدی را فراهم می کند که می توان از آن برای محافظت از پارک و حیات وحش آن در سال های آینده استفاده کرد.


نویسنده: Joseph Hall

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉