رهبر رگولاتوری هنگ کنگ آن را به یک مرکز بزرگ رمزنگاری تبدیل کرده است


هنگ کنگ به طور فزاینده ای جایگاه خود را به عنوان یک مرکز ارزهای دیجیتال در آسیا مستحکم می کند، اگرچه بسیاری از کشورهای دیگر رویکرد محتاطانه ای را اتخاذ می کنند.

هنگ کنگ با نام رسمی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ جمهوری خلق چین، شهری با بیش از هفت میلیون نفر جمعیت در دلتای رودخانه مروارید شرقی در جنوب چین است. این شهر به طرفدار نوآوری و فناوری شهرت دارد و در سال گذشته قوانینی را برای ترویج و پذیرش ارزهای دیجیتال تصویب کرده است.

هنگ کنگ یک اقتصاد بزرگ جهانی است که به عنوان مرکز سرمایه گذاری و تجارت در منطقه عمل می کند. این شهر یک کلانشهر جهانی با تأثیرات غربی و آسیایی و یک مرکز داده تثبیت شده برای مشاغل کلیدی در بخش‌های مالی، حمل و نقل، تجارت و خرده‌فروشی است که آخرین مورد افزوده شده، ارز دیجیتال است.

در حالی که چین تقریباً نیم دهه است که موضع سختگیرانه ضد رمزنگاری خود را حفظ کرده است، سال گذشته هنگ کنگ قانون کریپتو خود را تصویب کرد که به سرمایه گذاران خرد اجازه می داد مستقیماً در دارایی های رمزنگاری سرمایه گذاری کنند.

در سال 2023، هنگ کنگ موضعی قاطعانه طرفدار رمزارزها اتخاذ کرد، زیرا بیشتر کشورهای غربی هنوز در مورد ارزهای دیجیتال محتاط هستند.

در ماه ژانویه، زمانی که صنعت کریپتو تحت تاثیر بحران FTX قرار گرفت، پل چان، وزیر مالی هنگ کنگ، گفت که دولت‌های محلی و قانون‌گذاران مشتاقانه منتظر ایجاد یک اکوسیستم ارز دیجیتال و فین‌تک در سال 2023 هستند.

در 13 ژانویه، تنها چند روز پس از اعلام چان، غول فناوری کره ای سامسونگ راه اندازی یک ETF فعال معاملات آتی بیت کوین یا صندوق قابل معامله در بورس را در بورس هنگ کنگ اعلام کرد.

در اواسط فوریه، منابع ادعا کردند که برخی از مقامات چینی به تلاش‌های هنگ‌کنگ برای حمایت از رمزارزها تأییدیه داده‌اند. اپراتورهای تجاری محلی خاطرنشان کردند که دولت چین حتی ممکن است آماده استفاده از هنگ کنگ به عنوان یک بستر آزمایشی برای ارزهای دیجیتال باشد تا زمانی که ثبات مالی کشور را تهدید نکند.

تا ماه مارس، بیش از 80 شرکت رمزارز برای افتتاح دفتر در هنگ کنگ ابراز علاقه کرده اند.

در آوریل، اداره پولی هنگ کنگ (HKMA)، آژانس بانک مرکزی و تنظیم کننده منطقه، از بانک ها خواست تا خدماتی را به شرکت های رمزنگاری ارائه کنند. HKMA از موسسات بانکی خواسته است تا تحولات بازار را زیر نظر داشته باشند و رویکردی آینده‌نگر به بخش فناوری نوظهور، از جمله ارزهای دیجیتال داشته باشند.

صرافی های جهانی ارز دیجیتال بازار هنگ کنگ را تماشا می کنند

در ماه مه، رئیس انجمن فین‌تک هنگ کنگ به کوین تلگراف گفت که دولت طرفدار رمزارز تا اول ژوئن یک رژیم مجوز برای ارائه‌دهندگان و صرافی‌های کریپتو، از جمله خرده‌فروشی، راه‌اندازی می‌کند. در اواخر ماه، کمیسیون اوراق بهادار و آتی هنگ کنگ (SFC) اعلام کرد که پلتفرم های رمزنگاری دارای مجوز مجاز به ارائه خدمات به مشتریان خرده فروشی خواهند بود.

در زمان نگارش این مقاله، صرافی‌های کریپتو Huobi و Gate.io برای مجوز دارایی‌های مجازی درخواست داده بودند و Huobi اولین عضو کنسرسیوم دارایی‌های مجازی هنگ کنگ در 31 می شد.

در 29 می، Huobi خدمات کسب و کار خرده فروشی خود را در حالی که شرکت درخواست مجوز خود را به SFC ارسال کرد، افتتاح کرد. یکی از سخنگویان این شرکت به Cointelegraph گفت: «مقررات هنگ کنگ به پلتفرم‌های دارایی مجازی موجود اجازه می‌دهد تا یک سال بیشتر بدون مجوز فعالیت کنند.

Gate.io همچنین اعلام کرد که برای مجوز دارایی مجازی درخواست داده است زیرا از اوت 2022 به عنوان نگهبان در هنگ کنگ فعالیت می کند.

یکی از سخنگویان صرافی به کوین تلگراف گفت که Gate.HK رسماً در نیمه دوم سال 2023 برای دریافت مجوز اقدام خواهد کرد.

اخیراً: آیا مالیات بحث برانگیز ماینینگ بیت کوین بایدن مرده است یا در آستانه ظهور از خاکستر است؟

در مقایسه با سایر رگولاتورها، SFC الزامات سخت گیرانه تری برای ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی دارد. الزامات مقررات بیمه/غرامت اجباری برای کمک به محافظت از مشتریان وجود دارد. علاوه بر این، یک الزام 98٪ برای ذخیره سازی کیف پول سرد وجود دارد که شرکت های دارای مجوز باید از آن پیروی کنند. ما معتقدیم که تنها بهترین ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی می توانند الزامات مالی و عملیاتی را رعایت کنند.

بایننس، بزرگترین صرافی جهانی ارز دیجیتال با حضور چشمگیر در بازار آسیا، در حال حاضر تحولات هنگ کنگ را زیر نظر دارد. یکی از نمایندگان بایننس به کوین تلگراف گفت: «مردم به طور فعال در دوره مشاوره شرکت داشتند و مقررات پلتفرم دارایی مجازی در هنگ کنگ به فرآیند سیاست گذاری کمک کرد.»

صرافی کریپتو گفت که از وضوح بیشتر مقرراتی برای صنعت استقبال می‌کند و در حال حاضر در حال ارزیابی گزینه‌های خود برای ارتقای بهترین پذیرش ارزهای دیجیتال است.

Bitfinex، یکی دیگر از صرافی‌های پیشرو جهانی ارزهای دیجیتال، به Cointelegraph گفت که تحولات در چشم‌انداز ارزهای دیجیتال هنگ‌کنگ به وضوح منعکس‌کننده ماهیت در حال تحول فضای دارایی‌های دیجیتال است.

صرافی از مقررات مثبتی استقبال کرد که به نوآوری و رشد کسب و کار اجازه می دهد و در عین حال محیطی محافظتی برای همه شرکت کنندگان فراهم می کند. در پاسخ به این سوال که آیا صرافی برای مجوز دارایی مجازی درخواست می کند، سخنگوی Bitfinex گفت:

«اجازه مشارکت خرده‌فروشی، دسترسی به بازار کریپتو را دموکراتیزه‌تر می‌کند. دسترسی برای همه یکی از دلایلی است که صنعت کریپتو در وهله اول متولد شد و ما از رویکرد مترقی هنگ کنگ استقبال می کنیم.

عامل چینی

در حالی که هنگ کنگ از مقدار مشخصی از خودمختاری برخوردار است، هنوز بخشی از چین است، که – همانطور که در اعتراضات قانون ضد استرداد 2019-2020 نمونه آن است – می تواند تأثیر قابل توجهی بر منطقه داشته باشد.

موضع ضد رمزنگاری چین در سال 2018، زمانی که این کشور مبادلات ارزهای دیجیتال خارجی را ممنوع کرد، خبرساز شد. در سال‌های بعد، چین به مرکزی برای استخراج بیت‌کوین (BTC) تبدیل شد، اما در سال 2021 ممنوعیت کلی برای تمام فعالیت‌های رمزنگاری، از جمله استخراج، تجارت یا مبادله کالا را معرفی کرد، اما همچنان مالکیت بیت‌کوین قانونی است.

بسیاری در این صنعت معتقد بودند که سیاست رمزنگاری چین بر هنگ کنگ تأثیر می گذارد. با این حال، با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های رمزنگاری مستقر در هنگ‌کنگ از بانک‌های چینی بهره می‌گیرند، رویکرد مترقی هنگ‌کنگ به ارزهای دیجیتال می‌تواند راه فراری برای کاربران و طرف‌های علاقه‌مند کریپتو در چین باشد.

شرکت هایی مانند بانک توسعه شانگهای پودونگ، بانک ارتباطات و بانک چین یا شروع به ارائه خدمات بانکی به مشاغل ارزهای دیجیتال در هنگ کنگ کرده اند یا مستقیماً با چنین سازمان هایی برای ارائه خدمات تماس گرفته اند.

از آوریل 2023، بازوی هنگ کنگ بانک ارتباطات دولتی بزرگ چین با چندین تجارت ارز دیجیتال همکاری می کند.

سخنگوی Gate.io برای صرافی گفت: «از آنجایی که هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین مواضع نظارتی متفاوتی دارند و مستقل از یکدیگر هستند، ما نمی‌توانیم اثرات آن را بر سرزمین اصلی چین تفسیر کنیم.»

Vivien Khoo، یکی از بنیانگذاران و رئیس انجمن صنعت کریپتو آسیا Crypto Alliance، به کوین تلگراف گفت که هنگام بررسی رابطه بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین، مهم است که تمایز گسترده تری بین کریپتو و وب 3 ایجاد کنیم.

«دولت هنگ کنگ به جای اینکه به ویژه طرفدار رمزنگاری باشد، حامی بزرگ Web3 است. اکوسیستم دارایی های دیجیتال بسیار گسترده تر از رمزارز به تنهایی است. سرزمین اصلی چین به پتانسیل وب 3 و اجرای فناوری های بلاک چین خوش بین است، در حالی که ارزهای دیجیتال را در سال 2021 ممنوع کرده است. به نظر می رسد که صنعت وب 3 و مالی دیجیتال به طور کلی در چین بزرگ به رشد خود ادامه می دهند.

اخیراً: بازارهای ارزهای دیجیتال با نوسان کم: یک نفرین یا یک فرصت؟

یوانجی ژانگ، یکی از بنیانگذاران شبکه Conflux، به کوین تلگراف گفت که تحولات در هنگ کنگ حول محور “یک کشور، دو سیستم” تکامل خواهد یافت.

از یک سو، هنگ کنگ “صحنه ای خواهد بود که بنیانگذاران چینی، سرمایه گذاران خطرپذیر، موسسات و بورس اوراق بهادار دور هم جمع می شوند و محدودیت های صنعت را بررسی می کنند”، در حالی که از سوی دیگر، “سرزمین اصلی چین سیاست خود را تحت دولت مرکزی حفظ خواهد کرد.” . راهنمایی بانک برای جلوگیری از شیوع کریپتوهای خشکی در ثبات کنترل سرمایه. صرافی های بیشتر از بازارهای سرزمین اصلی خارج می شوند و از شر کاربران ID سرزمین اصلی خلاص می شوند و کارکنان خود را به هنگ کنگ، تایلند، سنگاپور و غیره می فرستند. حمل خواهد کرد.”

Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس گفت: تحولات هنگ کنگ، به ویژه مشارکت معامله گران خرده فروشی، می تواند نیروی محرکه ای برای روند صعودی بعدی باشد.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید