دمیس حسابیس، مدیرعامل Google DeepMind می گوید که ممکن است در چند سال آینده AGI داشته باشیم.


مدیرعامل Google DeepMind می گوید که هوش مصنوعی در سطح انسان ممکن است قبل از سال 2033 ظاهر شود – رویدادی که می تواند عملکرد ربات های معاملات ارز دیجیتال و فناوری مبتنی بر GPT را به شدت تغییر دهد.

دمیس حسابیس، مدیر عامل گوگل دیپ مایند، اخیراً پیش‌بینی کرده است که سیستم‌های هوش مصنوعی «در چند سال آینده» تا «شاید ظرف یک دهه» به سطح شناختی در سطح انسان خواهند رسید.

با شروع در صنعت بازی، Hassabis Google DeepMind (تکنولوژی های DeepMind سابق) را تأسیس کرد که به دلیل توسعه سیستم هوش مصنوعی AlphaGo که مسئول شکست دادن بهترین بازیکنان انسان Go در جهان است شناخته شده است.

در مصاحبه اخیر با وال استریت ژورنال در طول جشنواره آینده همه چیز، حسابیس به مصاحبه کننده کریس میمز گفت که او معتقد است ورود ماشین هایی با شناخت سطح انسانی قریب الوقوع است:

“پیشرفت در چند سال گذشته بسیار باورنکردنی بوده است. من هیچ دلیلی نمی بینم که این پیشرفت کند شود. فکر می کنم حتی می تواند تسریع شود. بنابراین من فکر می کنم که ما فقط در چند سال، شاید حتی ده سال دیگر می توانیم پیشرفت کنیم.”

این نظرات تنها دو هفته پس از بازسازی داخلی که باعث شد گوگل اعلام کند که “Google AI” و “DeepMind” به درستی در “Google DeepMind” ادغام شده اند، آمده است.

هنگامی که از Hassabis خواسته شد تا “AGI” – هوش عمومی مصنوعی را توصیف کند، “شناخت در سطح انسانی” را پاسخ داد.

در حال حاضر هیچ تعریف استاندارد، تست یا معیاری برای AGI وجود ندارد که به طور گسترده توسط جامعه STEM پذیرفته شده باشد. همچنین هیچ اجماع علمی واحدی در مورد امکان AGI وجود ندارد.

در حالی که برخی از چهره‌های کلیدی مانند راجر پنروز (همکار قدیمی تحقیقاتی استیون هاوکینگ) معتقدند که AGI نمی‌تواند به دست آید، برخی دیگر فکر می‌کنند ممکن است دهه‌ها یا قرن‌ها طول بکشد تا دانشمندان و مهندسان آن را کشف کنند.

ایلان ماسک و سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI، از جمله افرادی هستند که در آینده نزدیک برای AGI یا نوع مشابهی از هوش مصنوعی در سطح انسانی در حال افزایش هستند.

AGI ها در چند ماه گذشته پس از راه اندازی ChatGPT و محصولات و خدمات هوش مصنوعی بی شماری به موضوع داغ تبدیل شده اند. متخصصان که اغلب به عنوان فناوری جام مقدس از آن یاد می‌شود، پیش‌بینی می‌کنند که هوش مصنوعی در سطح انسان هر جنبه‌ای از زندگی روی زمین را مختل می‌کند.

اگر هوش مصنوعی در سطح انسانی به دست آید، می تواند جنبه های مختلف صنعت کریپتو را مختل کند. در دنیای ارزهای دیجیتال، ما می‌توانیم ماشین‌های کاملاً مستقلی را ببینیم که می‌توانند به عنوان کارآفرینان، مدیران ارشد، مشاوران و معامله‌گران، با ظرفیت انسانی برای استدلال فکری و توانایی نگهداری اطلاعات و اجرای کدهای یک سیستم کامپیوتری عمل کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا عوامل AGI به عنوان ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به ما خدمت خواهند کرد یا برای منابع با ما رقابت خواهند کرد.

Hassabis در مورد سناریوی خاصی گمانه زنی نکرد، اما به وال استریت ژورنال گفت که او “از توسعه دقیق چنین فناوری های AGI با استفاده از روش علمی حمایت خواهد کرد.” درک کنید که سیستم زیربنایی چه کاری انجام می دهد.”

این می تواند در کنار چشم انداز فعلی باشد، زیرا محصولاتی مانند Google Bard کارفرمای او و ChatGPT OpenAI اخیراً در دسترس عموم قرار گرفته است.

مرتبط با: استعفای «پدرخوانده هوش مصنوعی» از گوگل، نسبت به خطرات هوش مصنوعی هشدار داد

افراد صنعت مانند سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI و Nando de Freitas از DeepMind اظهار کرده اند که معتقدند اگر توسعه دهندگان به مقیاس مدل های موجود ادامه دهند، AGI می تواند خود به خود ظاهر شود. و یک محقق گوگل پس از ادعای اینکه مدلی به نام LaMDA قبلاً پاسخگو شده است راه خود را از این شرکت جدا کرده است.

با توجه به عدم قطعیت پیرامون توسعه این فناوری‌ها و تأثیر بالقوه آنها بر بشریت، هزاران نفر از جمله ایلان ماسک و استیو وزنیاک، بنیانگذار اپل، نامه‌ای سرگشاده امضا کرده‌اند و از شرکت‌ها و افرادی که اخیراً سیستم‌های مرتبط را نصب کرده‌اند درخواست کرده‌اند تا توسعه را متوقف کند. شش ماه برای دانشمندان برای ارزیابی احتمال آسیب.
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *