بدون پول نقد: پروژه ارز دیجیتال نروژ سوالاتی در مورد حریم خصوصی ایجاد می کند

بدون پول نقد: پروژه ارز دیجیتال نروژ سوالاتی در مورد حریم خصوصی ایجاد می کند


در این مرحله، شبکه آزمایشی CBDC نروژی از نسخه خصوصی بلاک چین Hyperledger Besu استفاده می‌کند، نه از اکوسیستم عمومی اتریوم.

کشور کوچک اسکاندیناوی نروژ ممکن است در نقشه جهانی ارزهای دیجیتال قابل توجه نباشد. با 22 ارائه دهنده راه حل بلاک چین، این کشور حتی در سطح منطقه ای برجسته نیست.

با این حال، از آنجایی که رقابت برای آزمایش و پیاده‌سازی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) روز به روز سرعت می‌گیرد، این کشور شمال اروپا موضعی فعال در قبال ارز دیجیتال ملی خود اتخاذ می‌کند. در واقع، این کشور جزو اولین کشورهایی بود که کار بر روی CBDC را در سال 2016 آغاز کرد.

پول نقد بگذار

در سال‌های اخیر، در بحبوحه افزایش روش‌های پرداخت بدون نقد و نگرانی‌ها در مورد تراکنش‌های غیرقانونی مبتنی بر پول نقد، برخی از بانک‌های نروژی برای حذف گزینه‌های نقدی به طور کلی اقدام کرده‌اند.

در سال 2016، تروند بنتستون، که در آن زمان مدیر DNB، یک بانک بزرگ نروژی بود، پیشنهاد کرد استفاده از پول نقد را به عنوان وسیله پرداخت در این کشور متوقف کند:

امروز حدود 50 میلیارد کرون در گردش است [the country’s central bank] بانک نورگز تنها می تواند 40 درصد از استفاده خود را پوشش دهد. این بدان معناست که 60 درصد استفاده از پول خارج از کنترل است.”

یک سال پیش، یکی دیگر از بانک های بزرگ نروژی، Nordea، نیز از پذیرش پول نقد خودداری کرد و تنها یک شعبه را در ایستگاه مرکزی اسلو برای ادامه پردازش پول نقد باقی گذاشت.

این احساسات به موازات اشتیاق به بیت کوین (BTC) است، زیرا DNB به مشتریان اجازه می دهد بیت کوین را از طریق برنامه تلفن همراه خود خریداری کنند، دادگاه های محلی فروشندگان مواد مخدر محکوم را ملزم به پرداخت جریمه به صورت رمزنگاری می کنند، و روزنامه های محلی به طور گسترده در مورد سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال بحث می کنند.

اخیراً: استخراج بیت کوین در خوابگاه کالج: داستان خنک تر BTC

Torbjørn Hægeland، رئیس ثبات مالی در بانک مرکزی نروژ Norges Bank در سال گذشته، هدف پروژه را برای تغییر استفاده از پول نقد در این کشور خلاصه کرد:

با این پیشینه، کاهش استفاده از پول نقد و سایر تغییرات ساختاری در سیستم پرداخت، محرک های کلیدی این پروژه هستند.

مرحله آزمایشی CBDC نروژی تا ژوئن 2023 ادامه خواهد داشت و با توصیه های بانک مرکزی در مورد لزوم اجرای نمونه اولیه به پایان می رسد.

اتریوم کلید است

در سپتامبر 2022، Norges Bank کد منبع باز را برای سندباکس ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم منتشر کرد. سندباکس موجود در GitHub، به گونه‌ای طراحی شده است که رابطی برای تعامل با شبکه آزمایشی فراهم کند و عملکردهایی مانند برش، نوشتن و انتقال توکن‌های ERC-20 را امکان‌پذیر کند.

با این حال، قسمت دوم کد منبع که اعلام شده بود تا اواسط شهریور در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، هنوز منتشر نشده است. همانطور که در یک پست وبلاگ ذکر شد، اولین استفاده از کد منبع باز “نشانه ای مبنی بر اینکه فناوری بر اساس کد منبع باز خواهد بود” نبود بلکه “نقطه شروع خوبی برای یادگیری هرچه بیشتر با همکاری توسعه دهندگان و توسعه دهندگان” بود. شرکای اتحاد.”

بانک نورگز در اسلو منبع: رویترز/گلادیس فوچه

پیش از این، این بانک شریک اصلی خود را در ساخت زیرساخت پروژه، Nahmii، توسعه‌دهنده نروژی راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم به همین نام اعلام کرد. این شرکت چندین سال است که روی این فناوری مقیاس‌پذیری برای اتریوم کار می‌کند و شبکه و توکن‌های خود را دارد. در این مرحله، شبکه آزمایشی CBDC نروژی از نسخه خصوصی بلاک چین Hyperledger Besu استفاده می‌کند، نه از اکوسیستم عمومی اتریوم.

در اواخر سال 2022، نروژ بخشی از پروژه یخ شکن شد، یک اکتشاف مشترک با بانک های مرکزی اسرائیل، نروژ و سوئد در مورد چگونگی استفاده از CBDC ها برای پرداخت های فرامرزی. در چارچوب آن، سه بانک مرکزی سیستم‌های CBDC اثبات مفهوم محلی را به هم مرتبط خواهند کرد. گزارش نهایی این پروژه برای سه ماهه اول سال 2023 برنامه ریزی شده است.

ویژگی های محلی، مسائل جهانی

از نظر امیدها و ترس ها، این زمینه نظارتی ملی است که پروژه CBDC نروژ را در میان دیگران تعریف می کند. نروژ مانند همسایگان جغرافیایی خود به دلیل رویکرد محتاطانه خود به بازار دارایی های دیجیتال، با مالیات های بالا و مقیاس نسبتاً کوچک اکوسیستم رمزنگاری محلی شناخته شده است – مطالعه اخیر رصدخانه بلاک چین اتحادیه اروپا کل سرمایه گذاری سهام را 26.9 میلیون دلار برآورد می کند.

ساندر اندرسن، کارآفرین سریالی نروژی، که اخیراً شرکت فین‌تک خود را به سوئیس منتقل کرده است، تردید دارد که پروژه آتی به صورت مسالمت آمیز با صنعت کریپتو همزیستی داشته باشد. وی در گفتگو با کوین تلگراف، در حال حاضر مشکلات زیادی برای کارآفرینان فناوری در کشور وجود دارد، گفت:

با وجود زیرساخت های قوی کشور، مانند هزینه های انرژی پایین و آموزش رایگان برای کارآفرینان در سایر بخش ها، این مزیت ها به دنیای دیجیتال گسترش نمی یابد. بار مالیاتی که شرکت‌های دیجیتال با آن روبرو هستند، رقابت با مشاغلی را که در حوزه‌های قضایی مناسب‌تر برای کسب‌وکار قرار دارند، تقریباً غیرممکن می‌سازد.

اندرسن نروژ را یکی از استثناها می‌داند، زیرا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی پتانسیل رقابت با ارزهای دیجیتال خصوصی را دارند و هدف هر دولتی کنترل تراکنش‌های مالی تا حد ممکن است:

پروژه CBDC بانک مرکزی نروژ همچنین ممکن است تهدیدی برای وضعیت قانونی استیبل کوین های خصوصی در این کشور باشد. راه اندازی CBDC می تواند منجر به مقررات و نظارت بیشتر بر استیبل کوین های خصوصی شود و کار این شرکت ها را سخت تر کند.

در صحبت با Cointelegraph، مایکل لولن، رئیس معماری راه حل در OpenZeppelin، که کتابخانه قرارداد را به پروژه Norges Bank کمک می کند، بدبینانه به نظر نمی رسد. از نقطه نظر فنی، او تاکید کرد که هیچ چیزی مانع از معامله و فعالیت در کنار CBDCها در شبکه‌های عمومی و خصوصی اتریوم توسط استیبل کوین‌های خصوصی نمی‌شود، به خصوص اگر از استانداردهای توکن رایج و منطبق مانند ERC-20 استفاده کنند.

با این حال، از نقطه نظر سیاست، هیچ چیزی نمی تواند بانک های مرکزی را از عمل به عنوان ناظر مالی و اجرای استانداردهای «مشتری خود را بشناسید» (KYC) باز دارد، و اینجاست که CBDC یک تکامل طبیعی به نظر می رسد. لولن افزود:

در حالی که CBDCها به بانک‌های مرکزی این امکان را می‌دهند که به‌عنوان ناظران بهتر عمل کنند و قوانین KYC را بر دارندگان CBDC اجرا کنند، اجرای همان استانداردها در برابر سازمان‌هایی که از استیبل کوین‌های غیردولتی استفاده می‌کنند بسیار دشوارتر است.

آخرین: آوا لبز و همکاری آمازون می‌توانند پای بلاک چین را گسترش دهند

آیا CBDC نروژ می تواند از نظر حریم خصوصی کاربران چیزی اطمینان بخش ارائه دهد؟ لولن گفت که بعید است، هم از نظر تکنولوژی و هم از نظر استراتژیک. امروزه هیچ راه حل بالغی وجود ندارد که به حفظ حریم خصوصی به شیوه ای منطبق با استفاده از CBDC ها اجازه دهد.

هر ارز دیجیتال ملی تقریباً مستلزم آن است که هر آدرسی با استفاده از KYC و سایر روش‌هایی که امروزه در بانک‌ها می‌بینیم به یک هویت مرتبط شود. در واقع، اگر در دفتر کل خصوصی انجام شود، همانطور که Norges Bank در حال حاضر در حال آزمایش است، CBDC نه تنها حریم خصوصی کمتری را برای یک مشتری ارائه می دهد، بلکه شفافیت عمومی کمتری در مورد بلاک چین ها نیز ارائه می دهد.


نویسنده: David Attlee

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉