FTX ارزش استفاده از پلتفرم های DeFi را به جای نگهبان ها نشان داد


FTX یادآور شد که کاربران برای اداره کسب و کار خود به پلتفرم های غیرمتمرکز قوی نیاز دارند – نه ناظرانی که می توانند از سرمایه خود سوء استفاده کنند.

رونق سریع FTX باعث شده است که سرمایه گذاران عمومی و معتقدان به ارزهای دیجیتال اعتبار کریپتو را زیر سوال ببرند و در واقع پایان آن را پیش بینی کنند. با این حال، درک تاریخ به حرکت به سمت فناوری جدید و رشد اشاره دارد، نه مرگ کریپتو.

همانطور که ویلی نلسون زمانی گفت، بازارهای مالی در مراحل و مراحل، دایره ها و چرخه ها حرکت می کنند. شرکت‌ها ایده‌هایی را توسعه می‌دهند، به سرعت رشد می‌کنند، شور و شوق سرمایه‌گذاران را برمی‌انگیزند و سپس منفجر می‌شوند – فقط برای کاشت بذر برای شرکت بعدی، ایده بعدی و مرحله بعدی رشد.

Crypto تفاوتی ندارد.

در سال 2010، فردی ناشناس از بیت کوین (BTC) برای خرید پیتزا استفاده کرد. پس از راه اندازی اولیه، Mt. زمانی که هک و ورشکستگی Gox در سال 2014 اولین بازار نزولی کریپتو را تسریع کرد، ارزش بازار آن به بیش از 12 میلیارد دلار افزایش یافت. بازار حتی قوی تر شد و ارزش کل آن را به نزدیک به 3 تریلیون دلار رساند. امسال پس از فروپاشی اکوسیستم 50 میلیارد دلاری Terraform Labs دوباره سقوط کرد.

امروز، فروپاشی FTX و شکست Sam Bankman-Fried (SBF) در رهبری و عملکردهای مالی سالم، تردیدهای جدیدی را ایجاد کرده است. به طور طبیعی، بازار کریپتو نیز به شدت سقوط کرده است و ارزش بازار آن به زیر 1 تریلیون دلار کاهش یافته است.

مربوط: SEC باید Do Kwon را هدف قرار دهد، اما کیم کارداشیان حواس را پرت می کند

هر یک از این چرخه های رونق به رکود منجر به نظرات بیشتر رهبران دولت شد و خواستار مقررات بیشتر شد. اما درز اخیر از مقررات پیشنهادی فدرال باید بیشتر از اعتماد سوالاتی را ایجاد کند. رگولاتورهای مالی و سیاستمداران ظاهراً از مدیران عامل شرکت‌های تاسیس شده، از جمله SBF و FTX دعوت کرده‌اند تا در مورد اینکه این مقررات چگونه باید باشد، راهنمایی کنند.

این به تنهایی باید سرمایه گذاران را بترساند.

نگاه کنید، منطقی است که بخش‌هایی از رمزارز را برای محافظت از سرمایه‌گذاران، به‌ویژه در حوزه‌های سوداگرانه، تنظیم کنیم، اما این مقررات باید به گونه‌ای طراحی شود که نوآوری و رقابت را تشویق کند. نه دولت و نه صنعت نباید به مدیران عاملی که می خواهند از شغل خود محافظت کنند اجازه دهند قوانین را تعیین کنند.

ما قبلاً این فیلم بد را دیده بودیم: در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000، مایکروسافت از ثروت و قدرت سیاسی خود برای از بین بردن رقبا و رگولاتورهای برتر استفاده کرد.

بنابراین رمزارز از اینجا به کجا می رود؟ اول، برای سرمایه گذاران بسیار مهم است که به یاد داشته باشند که کلاهبرداری ها، هک های امنیتی، و رهبری شرکتی ناموفق به رمزنگاری محدود نمی شود. آنها مخلوقات انسانی هستند ورودی‌های Enron، Gould، و Fisk و نقض حریم خصوصی Yahoo در سال 2013 را ببینید.

دوم، مقررات به تنهایی تقلب را از بین نمی برد (به هر حال غیرقانونی است). آنها فقط کلاهبرداری را پیچیده می کنند. زمانی که مقررات از سوی صنعت یا افرادی که فناوری را درک نمی کنند، آمده باشد، خطرناک تر می شود.

در نهایت، رکود بازار دردناک است، اما هیچ کاری برای تضعیف دلیل وجود ارز دیجیتال انجام نمی دهد: سیستم مالی سنتی شکسته شده است. گران، حریص، پر از واسطه های غیراخلاقی، کند و غیر دموکراتیک است.

FTX و پیشینیان آن مانند سلسیوس و وویجر شکست خوردند زیرا اساساً مدل قدیمی بانک بزرگ را تحت پوشش کریپتو بازطراحی کردند. جای تعجب نیست که همان مشکلاتی که در زمان تولد سیستم بانکداری سنتی با آن مواجه شد – از جمله شیوه های تجاری مبهم، نشت بانکی، حساب های بیمه نشده و کلاهبرداری های پمپاژ و تخلیه – اکنون ظاهر می شوند.

بنابراین، پاسخ پایان کریپتو نیست، بلکه یک سرمایه‌گذاری جدید در فناوری است که دلیل وجودی کریپتو را برمی‌گرداند: مالی غیرمتمرکز (DeFi).

DeFi اکثر مشکلات صنعت را حل می کند. به‌جای تکیه بر رهبران شرکت‌ها برای اخلاقی، شفاف و پاسخگو بودن در عملکردشان (به نمایه‌های درخشان SBF مراجعه کنید)، DeFi آنها را به کلی حذف می‌کند. DeFi به جای آنها، بلاک چین باز، شفاف و تغییرناپذیر را قرار می دهد.

DeFi به جای انتقال کنترل وجوه شما به اشخاص ثالث – حتی اگر آنها در آنجا باشند – امکان تراکنش های مستقیم و فوری همتا به همتا را فراهم می کند.

کاربران به جای پرداخت پول به دیگران برای نگه داشتن پول خود، فرآیند را کنترل می کنند – وام دادن و دریافت مستقیم پرداخت.

مربوط: آیا SBF با عواقب سوء مدیریت FTX مواجه خواهد شد؟ بهش اعتماد نکن

در حالی که درست است که Terraform Labs’ Terra (LUNA2) یک محصول غیرمتمرکز به نظر می رسید، حقیقت این بود که این یک طرح هرمی بود که به عنوان یک بلاک چین غیرمتمرکز پنهان شده بود. درست مانند SBF، مدیر عامل آزمایشگاه Terraform، Do Kwon، موفق شده است از سرمایه‌گذاران بزرگ و مشهوری که در مورد شرکت یا محصولات آن دقت لازم را انجام می‌دهند، کمک مالی دریافت کند. اگر آنها می دانستند، آنها متوجه می شدند که سیستم لونا حاوی همان تله هایی است که در گذشته منجر به بسیاری از بحران های مالی سنتی شده است.

فروپاشی Terraform شکست DeFi نبود. این شکست به اصطلاح کارشناسان بود که باید بهتر می دانستند. Coinbase، Galaxy، 3AC و دیگران میلیون ها دلار در Luna سرمایه گذاری کرده اند و آن را به مخاطبان ارزهای دیجیتال معرفی کرده اند. با مهر زدن آرم این شرکت های بزرگ، Do Kwon توانست سرمایه گذاری بیشتری را در شرکت های هرمی انجام دهد.

جامعه کریپتو و به ویژه شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر که به عنوان دروازه بان عمل می کنند، باید از شرکت های خود مطالبه بیشتری داشته باشند.

برخی استدلال می کنند که تامین مالی واقعا غیرمتمرکز می تواند منجر به تکه تکه شدن، سرایت و فروپاشی بازار جهانی شود. اما قوی‌ترین پاسخ به DeFi بسیار ساده‌تر است: استفاده از آن یک کابوس است که می‌تواند باعث ایجاد کلاهبرداران شود. نرم افزار دست و پا گیر است. رابط ها پیچیده هستند. حتی متخصصان فناوری هم گیج شده اند. برای توده ها آماده نیست.

اما این دقیقاً فرصت است.

با سرمایه گذاری و توسعه مناسب، کیف پول های DeFi به محدود کردن اشتباهات رایج کمک می کند و کاربران را از کلاهبرداری دور می کند. برنامه‌های غیرمتمرکز که توسط کارشناسان حرفه‌ای امنیتی تحت آزمایش‌های استرس مداوم قرار می‌گیرند، بسیار ایمن‌تر و امن‌تر از همتایان متمرکز خود خواهند بود.

به نظر می رسد دولت سعی خواهد کرد برندگان و بازندگان را انتخاب کند و مقررات و اقداماتی را پیشنهاد کند که برخی از چیزهایی را که کریپتو را عالی می کند از بین می برد.

اما هیچ یک از اینها نمی تواند جامعه ارزهای دیجیتال را از ادامه جستجوی گزینه های مالی خارج از بخش مالی سنتی باز دارد. کریپتو در حال رشد و بلوغ است، نه در حال مرگ. ما فقط به یک پلتفرم DeFi ساده، ایمن و قوی نیاز داریم که روی آن تمرکز کنیم.

گیورگی خزرادزه او مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Aurox، یک شرکت پیشرو توسعه نرم افزار DeFi است. او از تگزاس تک با مدرک علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Giorgi Khazaradze

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید