فروپاشی FTX می تواند استانداردهای حاکمیت صنعت کریپتو را برای همیشه تغییر دهد


پس از سقوط FTX، کارشناسان بر این باورند که صرافی‌های متمرکز با نظارت‌های نظارتی بیشتری مواجه خواهند شد و به‌طور بالقوه بسیاری از بازیکنان را از میدان خارج خواهد کرد.

بازار کریپتو اغلب به عنوان غرب وحشی دنیای مالی شناخته می شود. با این حال، رویدادهای اخیر در این منطقه می تواند حتی سرسخت ترین گاوچران های دوران قدیم را شرمنده کند.

به عنوان یک یادآوری سریع، FTX، دومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال جهان تا حدود یک ماه پیش، پس از اینکه در 8 نوامبر فاش شد که این شرکت معاملات مشکوک را با شرکت مرتبط Alameda تسهیل کرده است، با بحران نقدینگی بی‌سابقه‌ای مواجه شد. پژوهش.

در این زمینه، در حالی که سال 2022 همچنان برای اقتصاد جهانی چالش برانگیز است، بخش کریپتو به ویژه توسط یک سری از فروپاشی های مربوط به این بخش در حال بلوغ ویران شده است که تأثیر زیادی بر چشم انداز مالی و اعتماد سرمایه گذاران داشته است. تا این لحظه، تعداد فزاینده‌ای از پروژه‌های بزرگ مرتبط با این حوزه، مانند سلسیوس، سه پیکان کپیتال، وویجر، وولد، و ترا در عرض چند ماه از ماه مه سقوط کرده‌اند.

سقوط FTX به‌ویژه برای صنعت ویران‌کننده بوده است، همانطور که این واقعیت نشان می‌دهد که قیمت اکثر دارایی‌های رمزنگاری شده به شدت به دنبال انحلال شرکت کاهش یافته است، که تاکنون هیچ نشانه‌ای از بهبودی نشان نداده است. به عنوان مثال، تنها در 72 ساعت پس از توسعه، ارزش بیت کوین از 20،000 دلار به نزدیک به 16،000 دلار کاهش یافت و بسیاری از کارشناسان معتقدند که این ارز دیجیتال پرچمدار می تواند نزدیک به محدوده 10،000 تا 12،000 دلار پایین بیاید. دارایی های.

چه چیزی در انتظار صرافی های ارزهای دیجیتال است؟

یکی از سوالات مرتبطی که با آشفتگی های اخیر مطرح شد این است که در حال حاضر آینده مبادلات دارایی دیجیتال، به ویژه صرافی های متمرکز (CEX) چه خواهد بود. برای داشتن یک دید کلی بهتر، کوین تلگراف با دنیس جارویس، مدیر عامل صرافی بیت کوین و توسعه دهنده کیف پول ارزهای دیجیتال Bitcoin.com تماس گرفت.

اخیرا: ماینرهای بیت کوین به دنبال نرم افزاری هستند که به تثبیت شبکه تگزاس کمک می کند

به گفته وی، CEX ها در حال حاضر با یک نبرد سخت بزرگ روبرو هستند، به ویژه با درآمدهای کم و مقررات سخت گیرانه تر که در گوشه و کنار منتظر هستند. وی افزود: با توجه به سناریوی کنونی، تعداد بیشتری از مردم به استفاده از راه حل های خود ذخیره سازی روی آورده اند و ادامه خواهد یافت.

واضح است که نمی توان به این واسطه های متمرکز اعتماد کرد. همیشه جایی برای CEX ها وجود خواهد داشت، اما من معتقدم که آنها در درازمدت نقش اقلیت را در اکوسیستم کریپتو ایفا خواهند کرد. قطعا هیچ چیز مانند نقش بزرگی که تا به حال از آن لذت برده اند، نیست.

الکس آندریونین، مدیر عامل شرکت تولیدکننده بازار ارز Gotbit، به کوین تلگراف گفت که در حال حاضر یک موج عظیم از علاقه نهادی به تجارت مبادلات غیرمتمرکز (DEX) وجود داشته است. او تاکید کرد که تا این لحظه، فقط چند ماه پیش (مثلا سپتامبر)، سود مشتریانش با محوریت DEX 8 میلیون دلار بود، اما در ماه‌های بعد به 11.8 میلیون دلار رسید که نشان‌دهنده افزایش 50 درصدی علی‌رغم حمام خون در سراسر جهان است. . صنعت کریپتو اضافه:

“من فکر می کنم مدل های کسب و کار Binance، Coinbase، Kucoin، و Kraken از آشفتگی های جاری جان سالم به در خواهند برد. اما حتی سازمان های بزرگی مانند Coinbase در حال حاضر با Binance رقابت نمی کنند. این شرکت هیچ رقیب اصلی دیگری ندارد. حتی در بازار ایالات متحده، Binance US در حال رشد است، در حالی که Coinbase، Gemini، و Crypto.com از سه ماهه سوم سال 2022 در DAU کاهش می یابد.”

گریسی چن، مدیر عامل صرافی بیت‌گت، معتقد است که اکنون شاهد ورود اکوسیستم‌های تجاری به مرحله یکپارچگی خواهیم بود و این پلتفرم‌ها بیش از هر زمان دیگری تحت نظارت قرار دارند. به گفته وی، این فرصتی را برای مبادلات با ترازنامه قوی و شیوه های صحیح مدیریت ریسک ایجاد می کند تا سهم بازار خود را تثبیت کنند.

او به کوین تلگراف گفت: «در نهایت، ما معتقدیم که بیش از 10 صرافی متمرکز در صنعت با رقابت قوی وجود نخواهد داشت.

رابرت کوارتلی-ژانیرو، مدیر ارشد استراتژی در صرافی ارزهای دیجیتال Bitrue، دیدگاه مشابهی دارد. او به کوین تلگراف گفت که فروپاشی FTX می تواند و باید به عنوان یک لحظه تاریخی برای صنعت تلقی شود که صرافی ها را مجبور می کند تا در فعالیت های روزانه خود حرفه ای تر و شفاف تر شوند.

این وظیفه صرافی ها است که تجربه بهتری را برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال فراهم کنند. آنها باید به مکان های بهتر و قابل اعتمادتری برای تجارت تبدیل شوند. همه موفق نخواهند شد، اما آن شجره نامه های واقعی زنده خواهند ماند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که نقش صرافی ها محافظت از سرمایه سرمایه گذاران و ارائه یک بازار است – نه یک بازار. او افزود که FTX اشتباه کرده است.

آیا DEX ها می توانند شکاف را پر کنند؟

اکثر کارشناسان بر این باورند که تا زمانی که صرافی های متمرکز مانند بایننس و کوین بیس به حفظ ترازنامه های معقول ادامه دهند، دلیلی وجود ندارد که از رقابت غبارگیر خود استفاده نکنند. با این حال، جارویس بر این باور است که این دارایی‌های ارزهای دیجیتال گرمای رقابت را از طریق پروتکل‌های DeFi احساس خواهند کرد، به‌ویژه که بسیاری از آنها اکنون با مشکلات ذاتی مرتبط با کارگزاران مورد اعتماد بیدار می‌شوند. وی در ادامه افزود:

“من فکر می کنم شما شاهد سرمایه گذاری بیشتر CEX در نسخه های DeFi محصولات CeFi خواهید بود. اما این برای شرکت ها دشوار خواهد بود زیرا آنها مدت هاست محصولاتی را طراحی کرده اند که برای نظارت شخصی و DeFi طراحی شده اند.”

به طور مشابه، چن معتقد است که در کوتاه مدت فرصت‌های جدیدی برای تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود خواهد داشت و اشاره می‌کند که مدل وام‌دهی CeFi ثابت شده است، و اضافه کرد که بخش بزرگی از تمام خدمات رمزنگاری متمرکز، به‌ویژه خدمات وام‌دهی/قرض‌گیری ارائه خواهد شد. به پایان برسد. در این مرحله نسبتاً غیر قابل اعتماد است.

او گفت: “DeFi فرصت های توسعه بزرگی را ارائه می دهد. خدمات نظارتی، شفافیت و سیاست های مدیریت ریسک در سطح بالا به یک هنجار برای خدمات متمرکز تبدیل خواهد شد.”

با این حال، Andryunin اضافه کرد که بیشتر پروتکل‌های DeFi هنوز برای معامله‌گران خرده‌فروشی مناسب نیستند، و افزود که امروزه تقریباً هیچ DEX با کیفیتی با ویژگی‌هایی مانند سفارش‌های محدود وجود ندارد. اگر این کافی نیست، اکثر پلتفرم‌هایی که امروزه در این فضا کار می‌کنند، تجربه کاربری بسیار ضعیفی را ارائه می‌دهند.

“کاربران باید مفاهیم مرتبط با متاماسک و سایر برنامه های افزودنی را درک کنند و بسیاری از آنها با ورود فیات/کریپتو مشکل دارند. حتی اگر تاجر خرده فروشی متوسط ​​از DeFi استفاده کند، احتمالاً از برخی CEX ها با رتبه اثبات ذخیره بالا عقب نشینی می کند. “

آینده Crypto در ازدواج CeFi و DeFi نهفته است

به گفته جولیان هاسپ، بنیانگذار صرافی غیرمتمرکز DefiChain، شفافیت نقش کلیدی در تضمین ادامه انتخاب صرافی های مشتریان از این پس خواهد داشت. او اضافه کرد:

بازارهای سهام قوی می توانند قدرت خفقان خود را افزایش دهند. با این حال، پلتفرم‌های بیشتری را خواهیم دید که DeFi و CeFi را با CeDeFi ترکیب می‌کنند، جایی که مشتریان همان تجربه کاربری عالی را از CeFi تجربه می‌کنند اما شفافیت DeFi را. این راه رو به جلو برای کریپتو خواهد بود.”

او با تشریح دیدگاه‌های خود در مورد این موضوع با جزئیات بیشتر، اضافه کرد که در ماه‌ها و سال‌های آینده، نقدینگی DeFi دیگر در یک بلاک چین غالب متمرکز نخواهد شد و احتمالاً در اکوسیستم‌ها و پروتکل‌های متعدد گسترش خواهد یافت، همانطور که در گذشته این دهه نشان داده شد. بازار.

در نهایت، چن معتقد است که در یک سناریوی ایده‌آل CeFi می‌تواند محصولات بهتری را با حاشیه‌ها و اهرم‌های بهتر ارائه دهد، در حالی که DeFi می‌تواند خدمات امانتداری ارائه دهد. با این حال، از آنجایی که همه چیز در فضای CeFi است، نه خدمات حضانت در زنجیره وجود دارد و نه مقررات بالغی مانند آنچه در صنعت مالی سنتی وجود دارد.

در آینده، ضروری است که پارادایم‌های قدیمی و جدید رمزنگاری مالی گرد هم آیند تا بزرگراه نقدینگی طراحی کنند که پلتفرم‌های DeFi بتوانند از آن بهره ببرند. این امر به ویژه مهم است زیرا این بازار از کمبود سرمایه متمرکز رنج می برد. اما برای تحقق این امر، بازیگران موجود از هر دو بخش متمرکز و غیرمتمرکز باید گرد هم آیند و با یکدیگر همکاری کنند.

تاریخ باید آموزش دهد

بدون شک، فاجعه اخیر FTX یادآور این است که مردم باید از ذخیره ثروت خود در مبادلات مبهم اجتناب کنند. در این زمینه، Nana Obudadzie Oduwa، خالق ارز دیجیتال Oduwacoin، به کوین تلگراف گفت که ضروری است که علاقه مندان به ارزهای دیجیتال اهمیت مطلق ذخیره دارایی های خود را در راه حل های ذخیره سازی سرد و کیف پول سخت افزاری درک کنند و افزود:

شکی نیست که ارزهای دیجیتال آینده پول هستند و فناوری‌های مبتنی بر بلاک چین نقش خود را در تعریف مجدد تراکنش‌ها انجام می‌دهند، درست همانطور که اینترنت با صنعت مخابرات انجام داده است. با این حال، مردم نمی توانند پول خود را به دست دیگران، مانند بازار سهام، بسپارند، مگر اینکه با اثبات وجوه بیمه شده تنظیم شود.»

Quartly-Janeiro معتقد است که داشتن سطحی از اعتبار و قابلیت نهادی در محیط کریپتو در ادامه حرکت رو به جلو مهم است و می‌افزاید که نقدینگی می‌تواند در هر طبقه دارایی مشکل‌ساز باشد، دقیقاً مانند آنچه با Lehman Brothers و Barclays در سال 2008 اتفاق افتاد. .

آخرین: خانه روی تپه: بهترین کشورها برای خرید املاک و مستغلات با ارزهای دیجیتال

او گفت: «اگرچه کوین‌بیس و سایرین همچنان به جذب مشتری ادامه می‌دهند، اما اندازه یک دارایی به تنهایی آن را از ریسک معاف نمی‌کند.

در نهایت، جارویس ادعا می‌کند که در چند سال گذشته، اصول اساسی ارزهای دیجیتال به دلیل پول، سهم بازار و مصلحت‌های تکنولوژیکی به خطر افتاده است. به گفته او، این آخرین موج ورشکستگی، دوره‌ای دردناک در تکامل کریپتو، احتمالاً بهترین است زیرا این صنعت را در مسیر بهتری قرار می‌دهد – یعنی مسیری که مبتنی بر اخلاق تمرکززدایی و شفافیت است. بنابراین، همانطور که ما به سمت آینده ای حرکت می کنیم که توسط فناوری غیرمتمرکز کریپتو هدایت می شود، جالب است که ببینیم از این به بعد بازار چگونه به تکامل و رشد ادامه می دهد.


نویسنده: Shiraz Jagati

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید