انحلال ارزهای رمزنگاری شده 3.4 میلیارد دلاری FTX: این چه معنایی برای بازارهای رمزنگاری دارد


صرافی ورشکسته کریپتو FTX برای انحلال حدود 3.4 میلیارد دلار دارایی های کریپتو تایید شده است که باعث ایجاد حس وحشت در بین سرمایه گذاران کریپتو شده است، اما کارشناسان می گویند برنامه انحلال مرحله ای ثبات بازار را تضمین می کند.

پرونده ورشکستگی FTX در هفته دوم سپتامبر پس از تایید دادگاه ورشکستگی ایالات متحده در ناحیه دلاور، فروش 3.4 میلیارد دلار دارایی های رمزنگاری شده را تأیید کرد.

دادگاه همچنین 1.3 میلیارد دلار کارگزاری و دارایی های بازیابی شده توسط دولت را به عنوان بخشی از فرآیند انحلال تایید کرد. 2.6 میلیارد دلار پول نقد، که مجموع دارایی های نقدی را به 7.1 میلیارد دلار می رساند.

در میان ارزهای دیجیتال مختلف که برای انحلال برنامه ریزی شده است، سولانا (SOL) با ارزش 1.16 میلیارد دلار در رتبه اول قرار دارد، در حالی که بیت کوین (BTC) با ارزش 560 میلیون دلار دومین دارایی بزرگ است.

نموداری از به‌روزرسانی سهامداران که ارزش دارایی‌ها را بر اساس قیمت‌های 31 اوت خلاصه می‌کند. منبع: دادگاه ورشکستگی ایالات متحده

سایر دارایی هایی که قرار است منحل شوند عبارتند از 192 میلیون دلار اتر (ETH)، 137 میلیون دلار Aptos (APT)، 120 میلیون دلار Tether (USDT)، 119 میلیون دلار XRP (XRP)، 49 میلیون دلار رمز ارز Biconomy Exchange (BIT)، 46 میلیون دلار در آن قرار دارد. در Stargate Finance (STG)، ۴۱ میلیون دلار در بیت کوین پیچیده (WBTC) و ۳۷ میلیون دلار در Wrapped Ethereum (WETH).

بیت کوین، اتر، و توکن های خودی تنها پس از 10 روز اطلاع رسانی به متولی ایالات متحده منصوب شده توسط وزارت دادگستری ممکن است فروخته شوند. دادگاه همچنین به گزینه های پوشش ریسک برای این دارایی ها اجازه داد.

کمک هزینه پوشش دهی مهم است زیرا FTX می تواند از ابزارهای مالی مختلفی مانند قراردادهای آتی، اختیار معامله و مبادلات دائمی برای جبران زیان استفاده کند.

این تصمیم به دلیل حجم قابل توجهی از دارایی‌های رمزنگاری تایید شده برای فروش، توجه صنعت را به خود جلب کرد و بسیاری از تأثیر بالقوه آن بر بازار کریپتو سؤال کردند.

جاشوا گارسیا، شریک شرکت حقوقی کتسال متمرکز بر وب 3، به کوین تلگراف گفت که تعیین اینکه آیا انحلال تصمیم درستی بوده یا خیر، دشوار است. او گفت که دادگاه های ورشکستگی باید بر آنچه برای طلبکاران خوب است تمرکز کنند و طلبکاران ممکن است به جای کاهش احتمالی قیمت دارایی های منحل شده، علاقه بیشتری به بازیابی وجوه داشته باشند.

“این که آیا این تصمیم بر قیمت توکن تاثیر می‌گذارد شاید دغدغه اصلی دادگاه نباشد. تأثیر بالقوه یا تصوری بازار ممکن است برای قاضی یا کمیته طلبکاران معنایی نداشته باشد، اگر حداقل از نظر دادگاه، طلبکاران را کامل نسازد. نگرانی در اینجا این است که میلیون ها کاربر به دلیل اقدامات FTX متحمل ضررهای قابل توجهی شوند. ساختن قربانیان تا حد امکان یک اولویت است.»

ظهور میلیاردها دلار دارایی نقد نیز باعث آسودگی بسیاری از طلبکاران این پرونده شد.

بلیک هریس، وکیل حفاظت از دارایی ها، معتقد است که کشف دارایی های نقدی می تواند یک تغییر بازی در پرونده ورشکستگی FTX باشد. او به کوین تلگراف گفت که دارایی‌های نقدی تازه کشف‌شده «ممکن است انعطاف‌پذیری بیشتری را در مدیریت دارایی ارائه دهد، و یک رویکرد استراتژیک را امکان‌پذیر می‌سازد که الزامات نظارتی فوری را با تأثیرات گسترده‌تر بازار متعادل می‌کند» و افزود که «کشف چنین دارایی‌هایی ممکن است از نظر رعایت مقررات فوری نظارتی کمی تسکین دهد. الزامات.” با این حال، در نظر گرفتن اینکه چگونه این دارایی ها در آینده برای جلوگیری از موقعیت های مشابه در آینده مدیریت می شوند نیز مهم است.

تحلیلگران بازار پیش‌بینی کردند که قیمت‌های سولانا و آپتوس بسته به حجم معاملات روزانه هر توکن، بیشترین شانس مواجهه با نوسانات قیمت پس از انحلال را دارند.

انحلال FTX خطر رشد بازار کریپتو را به همراه نخواهد داشت

دادگاه ورشکستگی اقداماتی را انجام داد تا اطمینان حاصل کند که انحلال دارایی های FTX به باری برای بازار ارزهای دیجیتال تبدیل نمی شود.

حکم دادگاه به FTX اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتال را در دسته های هفتگی از طریق یک مشاور سرمایه گذاری مطابق با قوانین از پیش تعیین شده بفروشد. وظیفه گلکسی دیجیتال تبدیل دارایی ها به پول نقد و به حداکثر رساندن بازده برای طلبکاران FTX و در عین حال تضمین ثبات بازار بود.

دادگاه همچنین به FTX اجازه داد تا «از طریق متولیان واجد شرایط خود، با استفاده از اعتبارسنجی‌های خصوصی مربوطه، گزینه‌های سهامداری موجود را اعمال کند، در صورتی که وام‌گیرندگان به طور منطقی از قضاوت تجاری خود برای تعیین اینکه چنین فعالیت‌هایی به نفع دارایی‌شان است استفاده می‌کنند».

یک سقف 50 میلیون دلاری برای فروش دارایی در هفته اول و پس از آن سقف 100 میلیون دلاری در هفته های بعدی وجود خواهد داشت. پس از تایید دادگاه، با تایید قبلی کتبی کمیته طلبکاران و کمیته ویژه می توان سقف را تا 200 میلیون دلار در هفته افزایش داد.

آنتونی پانبیانکو، وکیل دادگستری تجاری، به کوین تلگراف گفت که از نظر قانونی، دادگاه می تواند به بدهکار اجازه دهد تا دارایی های خود را «خارج از محدوده عادی تجارت» نقد کند تا ارزش حاصل از فروش را برای بازپرداخت طلبکاران به حداکثر برساند.

بخش جالب این است که دادگاه گام دیگری را برای بررسی بازار کلی برای دارایی هایی که اجازه انحلال داده بود، برداشت. بنابراین دادگاه با دستور فرآیند انحلال، هم از طلبکاران و هم از غیر طلبکاران FTX محافظت می کند.

او همچنین به استراتژی های مختلف انحلال برای BTC و ETH اشاره کرد. او گفت: «تدارکات پوشش‌دهی تایید شده توسط دادگاه برای بیت‌کوین و اتر تابع قوانین سرمایه‌گذاری خاصی است،» و افزود: «دادگاه سولانا را در این دارایی‌های واجد شرایط برای ترتیبات پوشش ریسک قرار نداده است، احتمالاً به دلیل موقعیت بزرگ FTX در سولانا». به نظر می رسد که هر سه مجدداً از ترتیبات نظارت شده سهامداری پیروی می کنند.

از میان تمام دارایی‌های کریپتو که قرار است FTX انحلال شود، سولانا به دلیل 1.1 میلیارد دلار دارایی در ترازنامه صرافی ارز دیجیتال ورشکسته به موضوع اصلی بحث تبدیل شده است. به گفته تحلیلگران بازار، افرادی که به دنبال یک موقعیت کوتاه هستند، باید مراقب زمان بازگشایی توکن های نگه داشته شده توسط FTX باشند. باز کردن قفل در سال 2028 انجام خواهد شد.

با نگاهی به برنامه بازگشایی SOL staking FTX، به نظر می رسد که بخش قابل توجهی از این توکن ها به تدریج از طریق اختصاص خطی یا باز کردن قفل برنامه ریزی شده تا سال 2028 راه اندازی می شوند و بزرگترین آنلاک برای مارس 2025 برنامه ریزی شده است. اکثر SOL ها در قراردادهای سهام قفل شده اند.

برنامه تخصیص خطی یک مکانیسم ساده برای آزادسازی تدریجی موجودی توکن در دوره‌های خاص ارائه می‌کند.

در حال حاضر، تنها 24 درصد از کل 1.16 میلیارد دلار توکن SOL باز شده است. به غیر از Solana، توکن‌های Aptos نیز 100% قفل هستند و در چند سال آینده به تدریج باز خواهند شد.

برنامه باز کردن قفل سولانا منبع: مقدمه یک میمون/X

صرافی کریپتو کوین‌بیس در تحلیل خود گفت که انحلال برنامه‌ریزی‌شده و مرحله‌ای بازار را ثابت نگه می‌دارد، و اشاره کرد که کنترل‌های سخت‌گیرانه‌ای بر روی فروش برخی توکن‌های «خودی» اعمال شده است و بخش عمده‌ای از دارایی‌های SOL FTX تا سال ۲۰۲۵ مسدود شده‌اند. به برنامه اعطای توکن

در حالی که بسیاری از کارشناسان می گویند بازارها در بحبوحه انحلال FTX کم و بیش امن هستند، حماسه صرافی هنوز به پایان نرسیده است و تیم حقوقی مدیر عامل سابق سام بنکمن-فرید با دادستان ها برای شرایط خاص پیش از محاکمه درگیر هستند.

علاوه بر این، رفتار غیرقانونی ادعایی صرافی ضربه قابل توجهی به اعتماد عمومی به اکوسیستم کریپتو وارد کرد.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید