کلاهبرداری های پیشرو در یوتیوب، افزایش 500 درصدی در سال 2022: CertiK


این کلاهبرداری قربانیان را فریب می‌دهد تا ربات‌های فرانت‌اند جعلی را دانلود کنند که دارایی‌های آن‌ها را هنگام شروع معامله به سرقت می‌برند.

طبق گزارش جدیدی از شرکت امنیتی بلاک چین CertiK، ربات های کلاهبردار پیشرو در یوتیوب توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده اند و تعداد ویدیوهای مشکوک در سال 2022 شش برابر شده است.

در گزارش اول دسامبر این شرکت، CertiK بررسی می‌کند که چگونه موجی از کلاهبرداری‌های ربات‌ها وعده داده بودند که تا ۱۰ برابر بازده رایگان در روز داشته باشند، اما در نهایت سرمایه‌های مردم را به سرقت بردند.

به طور خاص، تجزیه و تحلیل CertiK نشان داد که 84٪ از ویدیوهایی که از یک “ربات جلویی” در YouTube نام می برند کلاهبرداری بودند، که این تعداد 500٪ از 28 ویدیو در سال 2021 به 168 ویدیو در سال 2022 افزایش یافت:

“همه این ویدئوها دارای مضامین مشترک هستند: کد رایگان و بازدهی بزرگ. دوندگان موفق کدهای رایگان را در یک سایت رسانه اجتماعی ارائه نمی کنند، آنها با مبالغ هنگفتی در انجمن های زیرزمینی فروخته می شوند.”

این کلاهبرداری اغلب قربانیان را به سمت نرم‌افزار ربات سرکش بارگیری شده هدایت می‌کند که برای سرقت دارایی‌های آن‌ها طراحی شده است، زمانی که می‌خواهند فرآیندی را آغاز کنند.

حتی زمانی که ربات‌های خط مقدم کلاهبردار نیستند، مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، زیرا می‌توانند در شرایط خاص مزیت مشخصی را نسبت به سایر معامله‌گران ارزهای دیجیتال به توسعه‌دهنده بدهند.

ربات‌ها اغلب بلاک چین‌ها را برای تراکنش‌های تایید نشده اسکن می‌کنند و سپس برای اجتناب از تراکنش‌های گفته شده، هزینه گاز بیشتری می‌پردازند، «در اصل همه سود ارائه شده از یک معامله را جمع‌آوری می‌کنند و می‌گیرند».

گزارش، “نشت ربات رمزنگاری 15000 دلاری!” ویدیوها را با استفاده از عناوین مشکوک مانند – 50 برابر بازگشت بزرگ! و “Uniswap Front Running Bot 2022 – آموزش آسان (برنده های بزرگ)” که در آن کلاهبرداران آموزش های جعلی در مورد دانلود و استفاده از ربات ها ارائه می دهند.

البته بخش نظرات ویدیوها مملو از نظرات ربات های بی شماری است که محتوا را ستایش می کنند، بنابراین نظرات واقعی که زنگ خطر را به صدا در می آورند در اثر سر و صدا خفه می شوند.

در اینجا نمونه ای از نظرات معمولی موجود در ویدیوهای کلاهبرداری ربات های پیشرو است. منبع: CertiK

گزارش‌های مربوط به کلاهبرداری اخیراً زیاد شده است، زیرا Cointelegraph در 22 نوامبر گزارش داد که ویدیوهای دیپ‌فیک با استفاده از شباهت Sam Bankman-Fried در تلاش برای فریب افرادی که تحت تأثیر ورشکستگی FTX قرار گرفته‌اند، به صورت آنلاین در حال پخش است.

مربوط: سوء استفاده و سوء استفاده از متاورس در سال 2023 افزایش خواهد یافت: کسپرسکی

CertiK گزارش جداگانه ای را در 17 نوامبر منتشر کرد که در آن اظهار داشت که کلاهبرداران رمزارز از هویت های خریداری شده در بازار سیاه برای قرار دادن نام و چهره خود در پروژه های کلاهبرداری استفاده می کنند. CertiK که به عنوان “بازیگران حرفه ای KYC” توصیف می شود، کشف کرد که شناسه آنها را می توان با حداقل 8.00 دلار خریداری کرد.

در Reddit در 1 دسامبر، اعضای انجمن r/Metallica هشدارهایی در مورد پخش زنده جعلی متالیکا که شامل همه اعضای گروه و مرتبط با کلاهبرداری‌های اعطای ارزهای دیجیتال بود، ارسال کردند.

حتی برخی از اعضا ادعا کردند که الگوریتم یوتیوب ویدیوهایی را به آنها توصیه می کند.

نظر در مورد r/Metallica: Reddit


نویسنده: Brian Quarmby

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید