از نیویورک تایمز گرفته تا WaPo، رسانه‌ها بر سر بنکمن-فرید می‌چرخند

از نیویورک تایمز گرفته تا WaPo، رسانه‌ها بر سر بنکمن-فرید می‌چرخند


به نظر می‌رسد رسانه‌های اصلی نمی‌توانند جلوی سرکشی به بنیان‌گذار بدنام FTX را بگیرند.

Bankman-Fried علناً اذعان کرده است که FTX سپرده های مشتریان را به صندوق سرمایه گذاری خواهر FTX Alameda Research قرض داده است، اما آن را به عنوان یک خطا ناشی از “برچسب گذاری گیج کننده داخلی” توصیف کرده است. شرایط خدمات FTX به وضوح بیان می کند که وجوه مشتری هرگز به موسسات مالی دیگر قرض داده نمی شود یا توسط FTX برای معاملات اختصاصی استفاده نمی شود. سام در توییتی که اکنون حذف شده است، علناً گفت: “ما در دارایی های مشتری (حتی گنج ها) سرمایه گذاری نمی کنیم.

بازارهای ارزهای رمزنگاری گسترده‌تر در واکنش به این اتفاق دچار خونریزی شدند و دیگر فعالان صنعت اکنون در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند، زیرا این بیماری به Genesis، Grayscale و بسیاری دیگر از شرکت‌هایی که دارایی‌هایی در FTX دارند یا توسط Alameda Research بدهکار هستند، در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند.

مربوط: سقوط FTX و Sam Bankman-Fried می تواند برای ارزهای دیجیتال خوب باشد

جان ری سوم، مدیر عامل تحول جدید FTX، در اسناد دادگاه گفت: “در دوران حرفه ای خود، هرگز مانند اینجا شکست کامل کنترل های شرکتی و فقدان کامل اطلاعات مالی قابل اعتماد را ندیده ام.” در همان اسناد دادگاه، FTX اعتراف کرد که می تواند بیش از 1 میلیون طلبکار داشته باشد، که بسیاری از آنها کاربرانی بودند که وقتی SBF آن را گرفت و آن را به Alameda Research برای تجارت تجاری اختصاصی خود وام داد، ضرر کرده بودند.

عمیقاً وحشتناک است که در پی اقدامات بانکمن-فرید، وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، فوربس، و بسیاری دیگر از رسانه های جریان اصلی رسوایی FTX و فروپاشی آن را با دستکش های کودکان پوشش دادند و از این کار خودداری کردند. انجام دهید. بانکمن-فرید و همکارانش را به استفاده و سوء استفاده از سرمایه مشتری متهم کنید.

در عوض، این نشریات فاجعه FTX را به عنوان مجموعه ای از اشتباهات صادقانه توسط کارآفرینان بیش از حد جاه طلب و عجیب و غریب که عمدتاً متعهد به جنبش تأثیرگذار نوع دوستی بودند، توصیف کردند. افراد داخلی مانند بانکمن-فرید و کارولین الیسون، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ، صرفاً در تلاش برای انجام کارهای خیر برای جهان بودند و دیگر آرزوهای خیرخواهانه خود را نخواهند دید.

به عنوان مثال، وال استریت ژورنال، در حالی که این واقعیت را که Bankman-Fried از وجوه مشتری سوء استفاده کرده است را نادیده می گیرد، مقاله ای منتشر کرد که عمدتاً بر روی آرمان های بشردوستانه Bankman-Fried متمرکز بود:

بانکمن-فرید گفت که والدینش، استادان حقوق، علاقه به سودگرایی را در او القا کردند، فلسفه تلاش برای انجام بیشترین خیر برای تعداد زیادی از مردم. او گفت که استفاده از این ایده‌آل‌ها را همزمان با تحصیل در رشته فیزیک در MIT آغاز کرد. او گفت که نگران رنج حیوانات در مزارع کارخانه است و از خوردن گوشت خودداری کرده است.

WSJ همچنین به بررسی بنیاد FTX و صندوق آینده آن (یک بازوی غیرانتفاعی FTX) پرداخت و در مورد اینکه چگونه بسیاری از دلایل خوب دیگر نمی توانند کمک های مالی وعده داده شده را جمع آوری کنند، بحث کرد:

مربوط: آیا SBF با عواقب سوء مدیریت FTX مواجه خواهد شد؟ بهش اعتماد نکن

فروپاشی امپراتوری آقای بنکمن-فرید بسیار فراتر از پایگاه او در باهاما، در سالن‌های دانشگاهی و در آزمایشگاه‌های پیشگام در سراسر جهان طنین انداز شد. چندین دریافت کننده کمک هزینه […] به گفته افرادی که با این موضوع آشنا هستند، او هنوز بدهکار بود که FTX شکست خورد.

یک بار هم WSJ بانکمن-فرید را به خاطر اقداماتش محکوم نکرد. هنگام بحث در مورد ضررهای چند میلیون دلاری مؤسسات خیریه، او به میلیاردها دلار دزدیده شده از مشتریان FTX که سپرده های آنها وعده داده شده بود که امن باشد اشاره نکرد.

به طور مشابه، واشنگتن پست گزارش داد که سام بنکمن-فرید و برادرش گیب می خواستند در سال 2020 پس از همه گیری جهانی که جهان را تکان داد، تغییری ایجاد کنند:

بررسی واشنگتن پست از افشای لابی ها، سوابق فدرال و سایر منابع نشان داد که برادران و شبکه های آنها حداقل 70 میلیون دلار از اکتبر 2021 برای پروژه های تحقیقاتی، کمک های مالی کمپین و سایر ابتکارات با هدف بهبود امنیت زیستی و جلوگیری از همه گیری بعدی هزینه کرده اند.

این نشریه این واقعیت را حذف کرد که کمک های خیریه در واقع از طریق پولی که SBF از مشتریان جمع آوری می کند تأمین می شود. این مقاله همچنین از این شکایت داشت که برادران دیگر نمی توانند هزینه های بشردوستانه خود را برای مقابله با این بیماری همه گیر تامین کنند:

اما فروپاشی ناگهانی FTX، که جمعه گذشته به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از سرمایه مشتری برای حمایت از یک شرکت تجاری خواهر، اعلام ورشکستگی کرد، به یک آشفتگی مالی منجر شد که انتظار می‌رفت دستور کار برادران ضد همه‌گیری را خراب کند.

متأسفانه، تأثیر فروپاشی FTX بسیار فراتر از تأثیر منفی بودجه ضد همه‌گیری است. میلیون ها نفر با اتکا به FTX برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود پول خود را از دست داده اند. شرکت هایی که از FTX برای نگهداری گنجینه های شرکتی خود استفاده می کنند اکنون در حال شکست هستند. صندوق‌های تامینی، سرمایه‌های خطرپذیر و پلت‌فرم‌های مالی متمرکز به شدت فلج شده‌اند و برخی از سرمایه‌گذارانی که در غیر این صورت عملکرد بهتری از بازار داشتند، اکنون به دلیل اختلاس از وجوه خود با زیان 50 درصدی مواجه هستند.

شاید ترسناک ترین خبر از نیویورک تایمز بود. نویسنده در یک پست پفکی که به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفت، تصویری از یک کارآفرین جاه طلب اما بیش از حد غیرتمند را ترسیم کرد که اشتباه می کند اما این کار را قانونی انجام می دهد. آنها پیشنهاد کردند که با کمی نظارت بیشتر، یا شاید یک تیم بزرگتر، می توان از این اشتباهات پرهزینه جلوگیری کرد. آنها حتی SBF را به عنوان بشردوستی توصیف کردند که اجازه داد جاه طلبی های بشردوستانه بیش از حد بزرگ شود:

با وجود ادامه استخدام، آقای Bankman-Fried یک عملیات بشردوستانه جاه طلبانه ایجاد کرده است، در ده ها شرکت رمزنگاری دیگر سرمایه گذاری کرده، سهام شرکت تجاری Robinhood را خریداری کرده، به کمپین های سیاسی کمک مالی کرده، مصاحبه های رسانه ای انجام داده و میلیاردها دلار به ایلان ماسک پیشنهاد داده است. به تامین مالی تصاحب توییتر توسط پادشاه کمک کنید. آقای بنکمن-فرید گفت: ای کاش کمتر گاز می گرفتیم.

گزارش‌های توهین‌آمیز مستقیم، مدیر عامل سابق را به‌عنوان فردی به تصویر می‌کشد که بیش از حد شلوغ بود و نمی‌توانست به درستی آنچه را که در شرکتشان می‌گذرد نظارت کند.

FTX و Alameda Research به عنوان ارتباط نزدیک توصیف می شوند. با این حال، آنها به عنوان اشخاص مرتبطی که باید محدودیت های واضحی برای انجام تجارت با یکدیگر داشته باشند، تعریف نمی شوند. در حالی که دارایی های FTX در درجه اول وجوه مشتری بود، به هیچ وجه مناسب نبود که وجوه بین دو طرف ترکیب شود. در عوض، مقاله دفاع بانکمن-فرید از این رابطه گل آلود را توضیح می دهد و به این نکته اشاره می کند که Alameda یک بازارساز و تامین کننده نقدینگی مهم برای FTX است.

مربوط: داستان من از گفتن “من به شما گفتم” به SEC در FTX

در یک پست بعدی، نیویورک تایمز به کمک های سیاسی و بشردوستانه SBF پرداخت و این کارآفرین شرم آور را به عنوان دومین کمک کننده بزرگ حزب دموکرات پس از جورج سوروس توصیف کرد و تأثیر گسترده او را بر سیاست و مقررات توصیف کرد:

شبکه‌ای از کمیته‌های اقدام سیاسی، سازمان‌های غیرانتفاعی، و شرکت‌های مشاوره که توسط FTX یا مدیران آن تأمین مالی می‌شوند، تلاش کرده‌اند تا سیاستمداران، تنظیم‌کننده‌ها و سایرین در مدار سیاست را به دادگاه بکشانند تا او را وادار کنند. صنعت و دلایل دیگر، با توجه به مصاحبه‌ها، تبادل ایمیل و چت گروهی رمزگذاری‌شده توسط نیویورک تایمز.

در میان جنجال بر سر کمک‌های بی‌شمار او، این مقاله یک بار هم نشان نداد که بودجه سخاوتمندانه بانکمن-فرید از کجا آمده است. ناگفته نماند که FTX و Alameda اکنون ورشکست شده اند و زندگی بسیاری از بین رفته است. وجوهی که از کاربران به سرقت رفته و سپس برای کمک های مالی و خیریه استفاده می شود باید برای حمایت از ارزش سهام FTX یا قیمت FTT بازیابی شود. به بیان ساده، این بانکمن-فرید نبود که قرار بود پول را بدهد.

فوربس پست مشابهی درباره کارولین الیسون، دشمن دیگر سقوط FTX و مدیر عامل سابق Alameda Research نوشت. با تعریف و تمجیدهای مشتاقانه برای مدیر اخراج شده شروع شد:

کارولین الیسون، مدیرعامل Alameda Research یک نابغه ریاضی است که عاشق هری پاتر است، فلسفه سیاسی را محدود می‌کند و ریسک‌های بزرگی می‌پذیرد. او همچنین در فاجعه FTX سام بنکمن-فرید همبازی است.

این مقاله در ادامه به معرفی او از دانشجوی ستاره دار در استنفورد به تحقیقات آلامدا پرداخت، جایی که او در نهایت کنترل شرکت تجاری اختصاصی خود را به دست گرفت. او در مورد علاقه اش به ریاضیات، چندهمسری و البته نوع دوستی موثر صحبت کرد. او همچنین پیشنهاد کرد که او ممکن است قربانی سقوط آلامدا بوده باشد:

اکثر افرادی که برای دفاع از الیسون هجوم آورده‌اند، در Urbit، یک پلت فرم همتا به همتا جمع می‌شوند. […]یکی از حامیان آنلاین آن به فوربس گفت. آنها فکر می کنند الیسون قرار است ساقط کننده باشد و ادعا می کنند که سام ترابوکو، مدیر عامل سابق آلامدا، که به طعنه از او به عنوان “سام تاباسکو” یاد می کنند، پشت این انفجار بوده است.

فوربس اشاره کرده است که الیسون می تواند از هنگ کنگ به مقصد دبی فرار کند، اما در پاسخگویی به مدیر عامل سابق کاری انجام نداده است. او آشکارا این واقعیت را که مسئولیت معاملات فاجعه بار و مدیریت ریسک در Alameda را برعهده داشت، از جمله نقش او در انتقال وجوه مشتریان FTX به Alameda برای جلوگیری از ضررهای معاملاتی را نادیده گرفت.

رسانه های جریان اصلی باید نسبت به استانداردهای روزنامه نگاری بالاتری نسبت به آنچه در این داستان می بینیم پاسخگو باشند. شاید بسیاری از رسانه‌ها صحت گزارش‌های خود را به خطر انداخته‌اند، زیرا خبرنگاران آن‌ها در سیاست‌های چپ‌گرایانه بانکمن-فرید سهیم بودند.

واضح است که نفوذ Bankman-Fried بسیار فراتر از صنعت کریپتو گسترش یافته و به رسانه های اصلی گسترش یافته است. ما به روزنامه‌نگاری شهروندی قوی‌تری برای کشف حقیقت کامل نیاز داریم و باید به طور جمعی اطمینان حاصل کنیم که میلیاردر سابق در قبال اقدامات خود پاسخگو باشد.

متیو لیو او یکی از بنیانگذاران Origin Protocol است، یک پلتفرم بلاک چین که NFT و DeFi را از طریق دو محصول شاخص خود، Origin Story (story.xyz) و Origin Dollar (ousd.com) به توده‌ها می‌آورد. یک کارآفرین سریالی که قبلاً PriceSlash (خریداری شده توسط BillShark) و Unicycle Labs را تأسیس کرده بود. او یکی از اولین PM های یوتیوب قبل از اینکه توسط گوگل خریداری شود، بود و همچنین به عنوان معاون محصول در Qwiki (خریداری شده توسط Yahoo!) و Bonobos (خرید شده توسط Walmart) خدمت می کرد. او اولین بیت کوین خود را در سال 2012 خرید و در سال 2014 در فروش جمعی اتریوم شرکت کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نزدیک به سه هفته از زمانی که سام “SBF” بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، اعلام کرد که بازار سهام او با بحران نقدینگی عمیق مواجه شده است، نمی تواند کمک مالی لحظه آخری پیدا کند و مجبور است برای فصل 11 ورشکستگی پرونده کند، می گذرد. ورشکستگی میلیون ها سرمایه گذار را تحت تأثیر قرار داد و بسیاری از پرتفوی ها را کاملاً از بین برد.


نویسنده: Matthew Liu

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉