رئیس سابق بانک مرکزی چین می گوید استفاده از یوان دیجیتال کم است

رئیس سابق بانک مرکزی چین می گوید استفاده از یوان دیجیتال کم است


یکی از بانک های مرکزی سابق چین گفت که تراکنش های انباشته با CNY تنها در دو سال از 14 میلیارد دلار گذشت و نتایج “ایده آل” نبودند.

یکی از مقامات سابق بانک مرکزی این کشور، بانک خلق چین (PBOC)، ناامیدی خود را از استفاده اندک از یوان دیجیتال چین ابراز کرد.

طبق گزارش 28 دسامبر Caixin، شی پینگ، مدیر تحقیقات سابق PBOC و استاد فعلی امور مالی در دانشگاه Tsinghua، در کنفرانس اخیر دانشگاه نظرات انتقادی عمومی درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی چین (CBDC) ارائه کرد.

زی خاطرنشان کرد که تراکنش‌های یوان دیجیتال انباشته تنها در ماه اکتبر، دو سال پس از راه‌اندازی، از 14 میلیارد دلار (100 میلیارد یوان) فراتر رفت. او گفت: «نتایج ایده‌آل نیست» و افزود که «استفاده کم است، نه چندان مؤثر».

علیرغم اینکه دولت به سرعت آزمایش‌ها و ویژگی‌های جدید کیف پول را برای جذب کاربران گسترش می‌دهد، گزارش PBOC که در ژانویه منتشر شد بیان کرد که تنها ۲۶۱ میلیون کاربر کیف پول الکترونیکی CNY را راه‌اندازی کرده‌اند.

بر اساس گزارش UnionPay در سال 2021، این در مقایسه با 903.6 میلیون نفری است که از پرداخت های تلفن همراه در چین استفاده می کنند.

رئیس سابق بانک مرکزی گفت که مورد استفاده از e-CNY “باید” از استفاده فعلی آن به عنوان یک جایگزین پول نقد تغییر کند و برای استفاده های دیگر مانند پرداخت برای محصولات مالی یا اتصال به پلتفرم های پرداخت بیشتر برای افزایش پذیرش باز شود.

این یوان دیجیتال را با سایر سیستم‌های پرداخت شخص ثالث در کشور مقایسه کرد که امکان سرمایه‌گذاری، وام دادن یا وام دادن را فراهم می‌کنند، مانند WeChat Pay، Alipay و QQ Wallet. وی گفت که آنها ساختار بازار پرداختی را ایجاد کرده اند که نیازهای مصرف روزانه آنها را برآورده می کند.

برخی از برنامه‌های مالی شخص ثالث با e-CNY سازگار هستند، اما همانطور که Xie می‌گوید، کاربرد چندانی ندارد زیرا مردم به استفاده از سرویس اصلی «عادت کرده‌اند» و تغییر «دشوار» است.

چنین انتقاداتی از ابتکارات دولت چین از سوی مقامات سابق نادر است و نشان می دهد که این کشور ممکن است در نبردهای جدی برای جلب توجه در ابتکار CBDC بجنگد.

مربوط: بر اساس وایت پیپر ملی، بیش از 1400 شرکت چینی در صنعت بلاک چین فعالیت می کنند

دولت به سرعت مسیرهای e-CNY را به چهار شهر جدید گسترش داد، آخرین مورد در دسامبر. قبلاً این استان به استان گوانگدونگ که پرجمعیت ترین بود و سه استان دیگر در ماه سپتامبر گسترش یافته بود.

به منظور جذب کاربران به موقع برای سال نو چینی، ویژگی‌های جدیدی به اپلیکیشن کیف پول e-CNY اضافه شده است که قابلیت ارسال نسخه‌های دیجیتال بسته‌های قرمز سنتی حاوی پول یا پاکت‌های قرمز (هنگ‌بائو) حاوی پول را اضافه می‌کند. سنت در جشن ها


نویسنده: Jesse Coghlan

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉