نظارت مالی، حریم خصوصی و CBDC ها: چرا دولت ها با کمبود نقدینگی مواجه هستند؟


مارتا بلچر، وکیل دادگستری، به پادکست The Agenda پیوست تا زیرساخت های گسترده نظارت مالی را افشا کند و در مورد عواقب بالقوه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هشدار دهد.

هنگامی که اکثر مردم به نظارت فکر می کنند، احتمالاً به دوربین های گوشه و کنار خیابان، سازمان های دولتی در حال جمع آوری ایمیل ها یا گوشی های هوشمند و دستگاه های خانه هوشمند که مکالمات را شنود می کنند، فکر می کنند. اما نوع دیگری از نظارت دولتی و شرکتی وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته اما به همان اندازه رایج است: نظارت مالی.

در قسمت 12 دستور جلسه در پادکست، مارتا بلچر، یک وکیل ارز دیجیتال و آزادی های مدنی که رئیس و رئیس بنیاد Filecoin و مشاور عمومی و رئیس سیاست در Protocol Labs است، به Jonathan DeYoung ملحق می شود که به توسعه پروتکل Filecoin کمک کرد. این دو طیف گسترده ای از موضوعات را مورد بحث قرار می دهند، از زیر و بم نظارت مالی در ایالات متحده گرفته تا اینکه چرا دولت ها پول نقد را به نفع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) کنار می گذارند.

نظارت مالی چیست و چرا اهمیت دارد؟

برای درک اینکه چگونه نظارت مالی در ایالات متحده انجام می شود، ابتدا باید قانون اساسی ایالات متحده را درک کرد. اصلاحیه چهارم اساساً می گوید که اگر اطلاعاتی در مورد شخصی در ایالات متحده می خواهید، باید یک حکم بازرسی امضا شده توسط یک قاضی بر اساس این واقعیت داشته باشید که به عنوان مجری قانون شما دلایل احتمالی برای مظنون شدن آنها به ارتکاب جرم دارید. بلچر توضیح داد.

با این حال، آنچه به عنوان “دکترین شخص ثالث” شناخته می شود، دولت ایالات متحده استدلال می کند که هر اطلاعاتی که داوطلبانه به یک “شخص ثالث” مانند یک بانک داده می شود، می تواند بدون هیچ گونه ضمانت یا دلیل احتمالی جمع آوری شود. با توجه به میزان اطلاعات مشتریانی که بانک ها باید تحت قانون رازداری بانکی جمع آوری کنند، دولت حجم قابل توجهی از اطلاعات را در مورد زندگی مالی شهروندان عادی جمع آوری می کند.

مرتبط با: چه کسی تماشاگر را تماشا می کند؟ مت میچل، بنیانگذار CryptoHarlem توضیح می دهد که چرا نظارت دشمن است

وقتی به دنیای امروز فکر می کنید، ما تمام زندگی خود را از طریق اشخاص ثالث می گذرانیم. ما حجم عظیمی از داده ها را در هر زمان به انواع اشخاص ثالث ارسال می کنیم.

دولت اساساً می تواند انواع اطلاعات را در مورد ما به دست آورد و این باعث شده است که اصلاحیه چهارم بی فایده باشد».

با این حال، همه اهمیت نمی دهند که چنین حجم زیادی از اطلاعات در مورد آنها جمع آوری شود – اما آیا باید این کار را انجام دهند؟ “به عنوان یک مدافع حریم خصوصی و آزادی های مدنی، من اینگونه گفتم، “خوب، اما چرا باید اهمیت بدهم؟” او توضیح داد: «من با یک ترفند رایج روبرو شدم. من چیزی برای پنهان کردن ندارم و برایم مهم نیست که دولت تراکنش های مالی من را ببیند.

به گفته وکیل حقوق مدنی، این یک دیدگاه محدود است:

“شاید فکر کنید که در حال حاضر چیزی برای پنهان کردن ندارید، اما در هر زمان ممکن است قانون متفاوت باشد. در هر زمانی ممکن است یک دولت تغییر کند. من فکر می کنم مهم است و مردم شروع به درک می کنند که چرا مهم است که بتوانیم اقداماتی را انجام دهیم. دولت نمی تواند ببیند.”

CBDC ها: دلیلی برای نگرانی؟

CBDC ها بحث برانگیز هستند، برخی از کشورها استدلال می کنند که باید ارزهای خود را دیجیتالی کنند تا رقابتی باقی بمانند، در حالی که برخی دیگر این را محکوم می کنند که دولت ها کنترل بیشتری بر امور مالی مردم عادی دارند. بلچر معتقد است که دلیل اصلی ایجاد CBDC توسط دولت‌ها در سراسر جهان تسهیل نظارت مالی است و این برنامه‌ها بخشی از ابتکارات گسترده‌تر برای حذف تدریجی پول نقد و سایر معاملات غیرقابل ردیابی است.

«جامعه بدون پول نقد واقعاً یک جامعه نظارتی است. و آنچه در سرتاسر جهان شاهد آن هستیم این فشار برای قابل ردیابی تراکنش هاست. این شامل مواردی مانند فشار دادن ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است.

به گفته بلچر، پیامدهای بالقوه پذیرش CBDC ها بسیار فراتر از نظارت گسترده است: “آنها همچنین در مورد کنترل هستند.” او توضیح داد که دولت‌ها، علاوه بر کنترل نحوه و مکان خرج کردن افراد، از نظر تئوری نه تنها می‌توانند پول ایجاد کنند، بلکه آن را لغو کنند.

“این برای من وحشتناک است، اینطور نیست؟” بلچر گفت. برای دولت واقعاً ترسناک است که نه تنها همه تراکنش‌های مالی شما را مشاهده کند و دیگر راه‌های بالقوه را برای چنین تراکنش‌هایی ببندد، بلکه این واقعیت است که دولت می‌تواند این پول را لغو کند.»

برای شنیدن بیشتر از سخنرانی بلچر دستور جلسه – به قسمت کامل در صفحه پادکست کوین تلگراف، پادکست های اپل یا Spotify گوش دهید – از جمله تجربه مصاحبه با ادوارد اسنودن، مزایای سکه های حریم خصوصی، و کارهایی که مردم می توانند برای به چالش کشیدن نظارت انجام دهند. فراموش نکنید که تمام برنامه های دیگر Cointelegraph را نیز بررسی کنید!

مجله: آسیا اکسپرس: ریپل، ویزا، هنگ کنگ به پایلوت CBDC، اتهامات Huobi، توکن GameFi 300 درصد افزایش یافته است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Jonathan DeYoung

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید