یک هفته سوء استفاده و عدم اطمینان برای DeFi: Finance Redefined


DeFi هفته گذشته شاهد یک فرش چند میلیون دلاری دیگر بود و حماسه Multichain همچنان از کنترل خارج می شود.

به Finance Redefined خوش آمدید، دوز هفتگی شما از بینش های ضروری مالی غیرمتمرکز (DeFi)، خبرنامه ای که مهم ترین تحولات هفته گذشته را برای شما به ارمغان می آورد.

پس از یک آوریل، ماه می ماه دیگری از سوء استفاده ها، تقلب ها و هک ها بود که عدم اطمینان را به DeFi بازگرداند. برجسته ترین علامت تیتر هفته گذشته پروتکل Multichain بود. ارتقاء گره با تاخیر پروتکل DeFi زنجیره ای متقابل اثر مارپیچی داشت و قیمت توکن را تا 30 درصد کاهش داد.

حماسه پروتکل چند زنجیره ای چندین پروتکل DeFi را تحت تأثیر قرار داد و بایننس را مجبور کرد تا پس از چند روز تراکنش، سپرده های ده توکن پل شده را در 25 می به حالت تعلیق درآورد.

گذشته از چند زنجیره، هفته تحت سلطه هک ها، سوء استفاده ها و تقلب ها بوده است. ظاهراً یک پروژه رمزنگاری 32 میلیون دلار از وجوه مشتری را به سرقت برده است، پروتکل DeFi WDZD Swap به قیمت 1.1 میلیون دلار مورد سوء استفاده قرار گرفت و یک اشکال در Aave v2 در Polygon منجر به مسدود شدن برخی از دارایی‌های قرارداد شد.

100 توکن DeFi برتر هفته نزولی دیگری داشتند، با تغییر جزئی نسبت به هفته قبل و اکثر توکن‌های DeFi در نمودارهای هفتگی قرمز معامله می‌شوند.

توکن Multichain 30 درصد در تأخیر ارتقاء Backend کاهش یافت

در 24 ماه مه، قیمت توکن MULTI بومی پروتکل روتر زنجیره‌ای متقاطع Multichain طی 24 ساعت 30 درصد کاهش یافت و زمانی که Cointelegraph گزارش داد به 4.97 دلار معامله شد. از آن زمان به زیر 4 دلار کاهش یافته است. این فروش پس از آن صورت می گیرد که کاربران گزارش دادند که وجوه چند زنجیره ای آنها به دلیل ارتقاء گره پشتیبان که “بیش از حد انتظار طول می کشد” دریافت نمی شود.

در همان زمان، یک آدرس کیف پول وابسته به بنیاد Fantom توسعه دهنده بلاک چین لایه 1، گزارش شده است که 449740 MULTI (2.4 میلیون دلار) را از نقدینگی در صرافی غیرمتمرکز SushiSwap حذف کرده است. به نظر می رسد شایعات نیز به فروش دامن می زند. داخل چهچهچه از زمان انتشار بیش از 300000 بار مشاهده شده است و یکی از کاربران نوشته است: “گفته می شود تیم چند زنجیره ای توسط پلیس چین با 1.5 میلیارد دلار بودجه قراردادی تحت کنترل آنها دستگیر شده است.” در همان روز، شرکت تحلیلی بلاک چین Lookonchain گزارش داد که حداقل 3 میلیون دلار خروج MULTI مرتبط با حساب های پول هوشمند است.

به خواندن ادامه دهید

بایننس سپرده‌ها را برای توکن‌های پل‌شده به حالت تعلیق در می‌آورد و به دنبال شفافیت از تیم Multichain است.

در 25 می، صرافی رمزارز بایننس پس از چند روز تراکنش گیر کرده که ابهامات پیرامون پروتکل Multichain را برانگیخت، سپرده‌های 10 توکن پل‌شده را به حالت تعلیق درآورد.

جفت توکن‌های تحت تأثیر عبارتند از Polkastarter (POLS)، Alpaca Finance (ALPACA)، Travala.com (AVA)، Spell (SPELL)، Phantom (FTM)، Alchemy (ACH)، Beefy (BIFI)، SuperVerse (SUPER)، Harvest Finance ( FARM) و DeXe (DEXE). این حرکت روی کاربران توکن پل شده در شبکه‌های زنجیره بلوکی BNB، Fantom، Ethereum و Avalanche تأثیر می‌گذارد.

به خواندن ادامه دهید

پروژه با 31.6 میلیون دلار برای کلاهبرداری ادعایی خروج آغاز شد

به گفته کارآگاه زنجیره ای ZachXBT، یک پروژه رمزنگاری به نام Fintoch که گفته می شود توسط شرکت بانکداری سرمایه گذاری مورگان استنلی پشتیبانی می شود، به نظر می رسد با حدود 32 میلیون دلار سرمایه گذاری کاربران راه اندازی شده است.

در یک موضوع، کارآگاه رمزارز نموداری را نشان داد که حرکت وجوه را با جزئیات نشان می‌داد. کارآگاه زنجیره ای ادعا کرد که این پروژه احتمالاً در حال اجرای یک کلاهبرداری خروج است. این صندوق وعده سود روزانه 1 درصدی سرمایه گذاری کاربران را داده است. با این حال، کاربران این پلتفرم گزارش داده اند که دیگر نمی توانند وجوه خود را از فینتوچ برداشت کنند.

ادامه خواندن

CertiK: پروتکل DeFi WDZD Swap با قیمت 1.1 میلیون دلار مورد سوء استفاده قرار گرفت

بر اساس گزارشی که در ۲۱ می از شرکت امنیتی بلاک چین CertiK منتشر شد، در ۱۹ می، پروتکل DeFi WDZD Swap برای توکن‌های بایننس-پگ اتریوم به ارزش ۱.۱ میلیون دلار مورد سوء استفاده قرار گرفت. توکن Binance-Peg Ethereum نشان دهنده اتر (ETH) متصل به زنجیره هوشمند BNB است.

بر اساس این گزارش، یک مهاجم 9 تراکنش مخرب انجام داده است که 609 توکن بایننس-پگ اتریوم به ارزش 1.1 میلیون دلار در زمان حمله را از قراردادی مرتبط با پروژه WDZD مصرف کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اشکال در Aave v2 در Polygon باعث می‌شود برخی از دارایی‌ها در قراردادها گیر کنند

یک اشکال در نسخه قدیمی‌تر پروتکل وام رمزنگاری Aave مانع از تعامل کاربران با استخرهای Wrapped Ether (WETH)، Tether (USDT)، Wrapped Bitcoin (WBTC) یا Wrapped Matic (WMATIC) در Aave v2 در Polygon می‌شود. بر اساس پیشنهادی در 19 می که تلاش می‌کرد تا باگ را از طریق یک پچ برطرف کند، از آنها عقب‌نشینی کرد. این پیشنهاد می‌گوید که کاربران در حال حاضر نمی‌توانند «بیش از این دارایی‌ها را ارائه، وام، بازپرداخت یا برداشت کنند».

در حالی که برداشت‌ها در حال حاضر غیرممکن است، تیم خاطرنشان کرد که وجوه “کاملا امن” هستند زیرا می‌توان این خطا را پس از رای مدیریت برطرف کرد.

به خواندن ادامه دهید

نمای کلی بازار DeFi

ارزش کل بازار DeFi طی هفته گذشته افزایش اندکی داشته است. داده های Cointelegraph Markets Pro و TradingView نشان می دهد که 100 توکن برتر DeFi بر اساس ارزش بازار یک هفته دیگر نزول داشته اند و بیشتر سکه ها در قرمز معامله می شوند. کل ارزش قفل شده در پروتکل های DeFi زیر 50 میلیارد دلار باقی مانده است.

از شما برای خواندن خلاصه این هفته از تأثیرگذارترین تحولات DeFi سپاسگزاریم. جمعه آینده برای داستان‌ها، بینش‌ها و آموزش‌های بیشتر در این زمینه پویا در حال پیشرفت به ما بپیوندید.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید