فیجی، سیتیتینی رابوکا، نخست وزیر طرفدار بیت کوین را انتخاب کرد

فیجی، سیتیتینی رابوکا، نخست وزیر طرفدار بیت کوین را انتخاب کرد


فیجی با انتخاب نخست وزیر طرفدار بیت کوین، به آینده مثبتی برای پذیرش بیت کوین در این کشور جزیره ای اقیانوس آرام اشاره می کند.

نخست وزیر تازه منتخب طرفدار بیت کوین در جزایر اقیانوس آرام فیجی کار خود را آغاز کرد. رهبر جدید، سیتیتنی رابوکا، در 24 دسامبر این سمت را در فیجی به دست گرفت.

لرد فوسیتوآ، نجیب زاده تونگا و نماینده سابق پارلمان تونگا، اخبار کشور همسایه خود را در توییتر به اشتراک گذاشت. او به Fusitu’a توضیح داد که گام به گام به رابوکا توضیح داد که «چگونه فیجی می‌تواند بیت‌کوین را مانند تونگا قانونی کند» و ممکن است «دو اوراق قرضه قانونی برای اقیانوس آرام در سال 2023» وجود داشته باشد.

او در پیامی توییتری به لرد فوسیتو گفت: «نخست وزیر جدید کاملاً طرفدار بیت کوین است.

او می‌خواست با من در مورد اینکه چگونه می‌تواند مناقصه قانونی بیت‌کوین را بپذیرد، صحبت کند، کاری که ما از سال گذشته با بزرگنمایی او را به صورت گام به گام انجام داده‌ایم.

برنامه تونگا برای معرفی بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی عمومی است و می تواند تا فوریه 2023 اجرا شود. فیجی به دلیل موقعیت و تاریخ خود با چالش های اقتصادی و توسعه ای مشابه تونگا مواجه است. اما جمعیت فیجی با حدود 900000 نفر بیش از 9 برابر تونگا است.

پتانسیل بیت کوین برای بهبود شمول مالی در فیجی به ویژه با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقتصادی این کشور قابل توجه است. فیجی که در اقیانوس آرام واقع شده است از بیش از 330 جزیره تشکیل شده است. علیرغم طبقه بندی این کشور به عنوان یک کشور با درآمد متوسط، با چالش های توسعه قابل توجهی مانند نرخ بالای فقر، دسترسی محدود به خدمات مالی و وابستگی به انرژی مبتنی بر سوخت فسیلی مواجه است.

موقعیت فیجی و تونگا در اقیانوس آرام. منبع: نقشه

در واقع، بانک جهانی گزارش می دهد که حواله های ارسالی به فیجی بیش از 11 درصد تولید ناخالص داخلی است. همچنین، در حالی که استراتژی ملی فیجی برای شمول مالی رشد قوی در شمول مالی در سال‌های اخیر گزارش کرده است، تنها نیمی از جمعیت زنان به حساب بانکی دسترسی دارند. بیت‌کوین می‌تواند به عنوان ابزاری برای بهبود حواله‌ها و بانکداری افراد بدون بانک، به تبعیت از السالوادور، عمل کند.

همچنین، فیجی می تواند استخراج بیت کوین را در جزایر آتشفشانی امتحان کند. او به فوسیتو ادامه داد:

مانند تونگا، ما چگونه بیت کوین ملی شده، به ویژه آتشفشان زمین گرمایی را استخراج می کنیم تا آنها بتوانند همین کار را انجام دهند و از انرژی آبی عظیم و سایر انرژی های رشته ای تجدید پذیری که در اختیار دارند، استفاده کنند، که ما این کار را نمی کنیم.

برنامه توسعه ملی 20 ساله فیجی مستلزم آن است که تمام برق این جزایر تا سال 2030 از منابع تجدیدپذیر تولید شود. این کشور برای رسیدن به این هدف به 120 مگاوات انرژی تجدیدپذیر اضافی نیاز دارد. استخراج بیت کوین می تواند اهرمی باشد که قفل سود انرژی های تجدیدپذیر را باز می کند.

رویکرد فیجی به بیت کوین بر خلاف سایر کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه مانند وانواتو است که موضع محتاطانه تری نسبت به ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده اند. استفاده از ارزهای دیجیتال تا سال 2021 ممنوع بود، اما به نظر می‌رسید که پروژه رمزنگاری جزیره ساتوشی راه را برای پذیرش دارایی‌های دیجیتال هموار کند.

مربوط: آتشفشان ها، بیت کوین و حواله ها: یک ارباب تونگان امنیت مالی را برنامه ریزی می کند

به طور کلی، انتخاب یک نخست وزیر طرفدار بیت کوین در فیجی یک تحول مداوم است. اینکه چگونه حمایت به سیاستی ملموس تبدیل خواهد شد باید دید، اما پتانسیل بیت کوین برای بهبود شمول مالی در فیجی قابل توجه است.

لرد فوسیتو، یکی از همکاران قدیمی کوین تلگراف توضیح داد که بیت کوین می تواند با تضعیف اعتماد به خدمات انتقال پول پرهزینه مانند Western Union به حواله تولید ناخالص داخلی کمک کند. “بانکداری خرده فروشی تجاری جایگزین امور مالی شهروندان با نظارت جیبی BTC در کیف پول تلفن/سخت افزار به جای بانک تجاری می شود.”
نویسنده: Joseph Hall

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉