فیلسوف مشهور یووال نوح هراری بیت کوین را محکوم کرد


فیلسوف مشهور اسرائیلی یووال نوح هراری، که اخیراً به خاطر کتاب پرفروش خود “Sapiens” شناخته شده است. هدف گرفت او از بیت کوین به عنوان «ارز ناامنی» انتقاد می کند.

هراری استدلال می کند که در حالی که حامیان بیت کوین دلایل خوبی برای بی اعتمادی به بانک ها دارند، ترجیح آنها برای ارز دیجیتال پیشرو همچنان بر اساس بی اعتمادی به نهادهای انسانی است.

این روشنفکر معروف ادعا می کند که این یک “تحول نگران کننده” است، با توجه به اینکه پول قرار است بین غریبه ها اعتماد ایجاد کند.

وی گفت: من دلایل این بی اعتمادی را درک می کنم، اما این یک تحول نگران کننده است.

مرتبط با

او امیدوار است که بشریت به جای اتخاذ فناوری های بی اعتمادی، راهی برای ایجاد نهادهای انسانی قابل اعتماد پیدا کند. این فیلسوف همچنین اضافه کرد که مردم دقیقاً به این دلیل جهان را کنترل می کنند که یاد گرفته اند به یکدیگر اعتماد کنند. او هشدار داد که اگر مردم تمام اعتماد خود را به الگوریتم ها بگذارند، می توانند جهان را کنترل کنند.

هراری می گوید: “کشاورزان غذا می کارند. کفاشان کفش تولید می کنند. عملکرد سیستم مالی چیست؟ امور مالی اعتماد ایجاد می کند.” او می افزاید که سیستم های مالی متنوع باید بین افراد غریبه که می توانند در پروژه های مشترک همکاری کنند، اعتماد ایجاد کند.

مرتبط با

او گفت: “در ابتدا اعتماد چندانی به موسساتی مانند بانک ها و دولت ها وجود نداشت، بنابراین پول با طلا چاپ می شد. چون طلا کمیاب بود، این امر باعث محدود شدن حجم پول و محدود شدن همکاری های اقتصادی شد.” امروزه 90 درصد پول را داده های رایانه ای تشکیل می دهد که انسان به راحتی نمی تواند آنها را درک کند.

در ماه مارس، هراری نیز با استفاده از این روش مخالفت کرد. هوش مصنوعی (AI) در زمینه امور مالی. این فیلسوف هشدار داد که این فناوری می تواند مقررات مالی را برای مردم نامطمئن تر کند. مردم ابتدا باید بدانند که هوش مصنوعی چگونه کار می کند و آن را تنظیم می کند، نه اینکه آن را در سیستم مالی ادغام کند.

طبق فلسفه هراری، بشریت عمدتاً توسط اسطوره هایی هدایت می شود که امکان همکاری جمعی در مقیاس بزرگ را فراهم می کند.


نویسنده: Alex Dovbnya

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید