Examiner finds customer deception, ‘very Ponzi-like’ use of funds at Celsius

ممتحن متوجه کلاهبرداری مشتری، استفاده «بسیار پونزی» از وجوه در درجه سانتیگراد شد


بازرس منصوب شده توسط دادگاه، از بدو تأسیس، کاستی‌های عمدی و غیرعمدی زیادی را در وام‌دهنده رمزارز ورشکسته پیدا کرده است.

شوبا پیلای، بازپرس منصوب دادگاه، گزارش نهایی خود را در مورد برخی از جنبه‌های عملیات در ارز دیجیتال ورشکسته سلسیوس در ژانویه ارائه کرد. این سند در 29 سپتامبر تهیه شده است و 470 صفحه بدون احتساب 31 ضمیمه می باشد.

پیلای یک دادستان فدرال سابق و شریک شرکت حقوقی جنر اند بلاک است. مشتری به نحوه ذخیره ارز دیجیتال در درجه سانتیگراد، دقت بیانیه های عمومی شرکت، استفاده از سپرده های جدید برای پرداخت به مشتریان فعلی، وضعیت کسب و کار ماینینگ شرکت و رعایت مالیات پرداخت.

پیلای نوشت: «سلسیوس خود را به عنوان یک سازمان نوع دوست معرفی کرد. با این حال، “سلسیوس کسب و کار خود را در پشت صحنه از هر نظر کاملاً متفاوت از روشی که آن را برای مشتریانش بازاریابی می کرد، اداره کرده است.”

پیلای متوجه شد که فریب بلافاصله پس از آن شروع شد که عرضه اولیه سکه سلسیوس نتوانست مبلغ مورد انتظار 50 میلیون دلار را به 32 میلیون دلار در مارس 2018 برساند. به جامعه سلسیوس در مورد کمبود گفته نشد. بنیانگذار الکس ماشینسکی نیز به وعده خود مبنی بر خرید هیچ توکن فروخته نشده عمل نکرد.

علاوه بر این، پیلای نحوه اعمال کنترل شخصی شرکت و ماشینسکی بر روی قیمت توکن بومی CEL را مستند کرد. این تلاش تا حدی به دلیل کاستی های حسابداری کاملاً موفقیت آمیز نبود. در نتیجه:

«سلسیوس نتوانست بازدهی کافی از توزیع دارایی‌های رمزنگاری شده برای تأمین مالی کامل بازخریدهای CEL ایجاد کند. در نتیجه، شروع به استفاده از بیت کوین سپرده شده توسط مشتری (BTC) و اتر (ETH) برای تامین مالی خریدهای CEL کرد.”

در اوایل سال 2021، زمانی که قیمت بیت‌کوین (BTC) و اتر (ETH) افزایش یافت و مشتریان بیشتر ارز دیجیتال CEL را جذب کردند، سلسیوس استفاده از سپرده‌های مشتریان را برای پر کردن این شکاف در ترازنامه خود بر این اساس توجیه کرد که «مشتریان نمی‌فروشند. نه سپرده، بلکه قرض گرفتن سکه های ضروری.» به عنوان وثیقه ارسال کنید.

پیلای خاطرنشان کرد که متخصص توزیع سکه سلسیوس این اقدامات را در ارتباطات داخلی “پونزی مانند” توصیف کرد. به‌علاوه، نرخ‌های پاداش (بهره) شرکت به بازدهی دارایی‌های مشتری وابسته نبود، بلکه به گونه‌ای تنظیم شد که از پیشنهادات رقبا فراتر رود. تا ژوئیه 2021 هیچ سیاست جایزه ای وجود نداشت.

بین سال‌های 2018 تا 30 ژوئن 2022، این شرکت 1.36 میلیارد دلار بیشتر از درآمد حاصل از دارایی‌های مشتری پرداخت کرد.

از ماه می 2022، شرکت دیگر نمی تواند از قیمت CEL پشتیبانی کند زیرا قیمت استیبل کوین LUNA (LUNA) کاهش یافته است. در 13 ژوئن برداشت ها را متوقف کرد، اما به پرداخت پاداش ها ادامه داد. در این مرحله، شرکت اقدامات مشکوکی را انجام داد. پیلای نوشت:

“از 9 ژوئن تا 12 ژوئن درجه سانتیگراد مستقیماً از سپرده های جدید مشتریان برای تامین مالی درخواست های برداشت مشتریان استفاده کرد.”

سلسیوس در 13 جولای اعلام ورشکستگی کرد.

«توکن سلسیوس» جدید را می توان برای بازپرداخت بستانکاران استفاده کرد: گزارش

بررسی‌کننده دریافت که کسب‌وکار معدن سلسیوس، که به عنوان یک شرکت تابعه در اکتبر 2020 تأسیس شد، با چند استثنا «به‌طور کلی به‌روز» است. وی بدهی معوقه را به طور خلاصه بیان کرد:

قبض های معوق مربوط به برق معدن سلسیوس 13,982,152 دلار بود. با این حال، سرورهای ماینینگ سلسیوس ماینینگ دارای کل موجودی پیش‌پرداخت 46,809,756 دلاری هستند که می‌توان از آن برای انجام تعهدات سلسیوس ماینینگ استفاده کرد.

سلسیوس در ماه اکتبر نتوانست بدهی خود را به پیمانکار معدنی Core Scientific پرداخت کند.

تصویر مالیاتی کمتر گلگون بود. پیلای “شکاف های قابل توجهی در رعایت مالیات” یافت. این ممکن است تعجب آور نباشد، زیرا سلسیوس تا ژوئن 2021 هیچ کارشناس مالیاتی در کارمندان خود نداشت. حتی در آن زمان نیز سیستمی برای پرداخت به موقع مالیات استفاده و مالیات بر ارزش افزوده وجود نداشت.

پیلای سردرگمی گسترده در مورد نحوه محاسبه یا جمع‌آوری مالیات‌های قابل اعمال برای استخراج سلسیوس را توضیح داد. در نتیجه، ماینینگ سلسیوس ممکن است در ایالت‌های تگزاس، پنسیلوانیا و جورجیا، جایی که عملیات معدنی دارد، با مالیات بیش از 20 میلیون دلار مواجه شود. این مبلغ از طریق معافیت های ماسبق قابل کاهش است.

شبکه سلسیوس، یک سازمان مستقر در بریتانیا، با تعهدات بالقوه مالیات بر ارزش افزوده مواجه است. او 3.7 میلیون دلار برای پرداخت های خود کنار گذاشت.

پیلای گفت که مشکلات مالیاتی سلسیوس صرفاً به دلیل کمبود سیستم، ارتباطات و پیچیدگی است:

“این بررسی هیچ واقعیتی را نشان نداد که نشان دهد سلسیوس یا هر یک از نهادهای تجاری آن عمدا یا عمداً به تعهدات مالیاتی خود عمل نکرده اند.”
نویسنده: Derek Andersen

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉