یوروپل گزارش داد که 19.5 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده در تحریم بیتزلاتو توقیف شده است

یوروپل گزارش داد که 19.5 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده در تحریم بیتزلاتو توقیف شده است


این عملیات، که توسط مقامات اروپا و ایالات متحده انجام شد، منجر به دستگیری 5 نفر از افراد مرتبط با صرافی، از جمله بنیانگذار Bitzlato، آناتولی لگکودیموف شد.

آژانس همکاری اجرای قانون اتحادیه اروپا یا یوروپل گزارش داد که مقامات کنترل کیف پول های رمزنگاری حاوی بیش از 19 میلیون دلار ارزهای دیجیتال را به عنوان بخشی از اقدامات تحریمی علیه شرکت رمزنگاری Bitzlato در دست گرفتند.

در اطلاعیه ای در 23 ژانویه، یوروپل گزارش داد که تقریباً 46 درصد از دارایی های منتقل شده از طریق Bitzlato (1 میلیارد یورو یا 1.09 میلیارد دلار در زمان انتشار) به فعالیت های غیرقانونی مرتبط است. تجزیه و تحلیل آژانس دولتی حاکی از آن است که بیتزلاتو بیش از 2.1 میلیارد یورو در ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین (BTC)، دش (DASH) و دوج کوین (DOGE) دریافت کرده است که بیشتر آنها به روبل روسیه تبدیل شده است.

یوروپل گفت: «در حالی که تبدیل دارایی های رمزنگاری شده به ارزهای فیات غیرقانونی نیست، تحقیقات در مورد اپراتورهای جرایم سایبری نشان داده است که حجم زیادی از دارایی های مجرمانه از این پلت فرم عبور می کند. بسیاری از تراکنش‌های مشکوک به سازمان‌های مورد تایید دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) مرتبط هستند، در حالی که برخی دیگر به کلاهبرداری سایبری، پولشویی، باج‌افزار و مواد سوء استفاده از کودکان مرتبط هستند.

مقامات ایالات متحده اعلام کردند که بنیانگذار Bitzlato آناتولی لگکودیموف را در 18 ژانویه در فلوریدا به عنوان بخشی از اقدامات یک تیم اجرایی متمرکز بر ارزهای دیجیتال دستگیر کرده اند. یوروپل اضافه کرد که این عملیات که شامل حمایت آژانس‌هایی در بلژیک، قبرس، پرتغال، اسپانیا و هلند می‌شود، منجر به دستگیری 4 نفر مرتبط با صرافی ارز دیجیتال، 1 نفر در قبرس و 3 نفر در اسپانیا شد.

مربوط: Bitzlato خود را پایین نگه داشت، اما قبل از اقدام DOJ کاملاً مورد توجه قرار نگرفت.

علاوه بر دستگیری‌ها، یوروپل گزارش داد که مقامات کیف پول‌هایی به ارزش تقریبی 18 میلیون یورو یا 19.5 میلیون دلار را توقیف کردند و بیش از 100 حساب را در سایر صرافی‌های ارز دیجیتال که 50 میلیون یورو را کنترل می‌کردند مسدود کردند. مقامات ایالات متحده همچنین در تلاش برای توقیف سرورهای Bitzlato شرکت کرده اند و ادعا می کنند که این یک “نگرانی اولیه پولشویی” مرتبط با تامین مالی غیرقانونی روسیه است.

گزارش شده است که لگکودیموف پس از دستگیری در 18 ژانویه در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی فلوریدا محاکمه شد. مشخص نیست که شرکای او در بیتزلاتو در اروپا با چه اتهاماتی روبرو خواهند شد.
نویسنده: Turner Wright

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉