بانکداران اروپایی در مورد یورو دیجیتال: “ECB به اطلاعات شخصی کاربران علاقه ای ندارد”


در حالی که ناشناس ماندن موضوع اصلی CBDC اروپا است، رقابت اجتناب ناپذیر با بانک های خصوصی نیز سوالاتی را ایجاد می کند.

در حالی که سهامداران مختلف در اتحادیه اروپا به کشف پتانسیل یک ارز دیجیتال بانک مرکزی واحد (CBDC) ادامه می دهند، نمایندگان موسسات بانکی خصوصی و دولتی نظرات خود را در مورد یورو دیجیتال به اشتراک می گذارند.

در شماره جدید مجله Views که دو بار در سال در ماه آوریل منتشر می شود، موضوع یورو دیجیتال توجه بسیاری از سخنرانان را به خود جلب کرد.

Evelien Witlox، مدیر برنامه یورو دیجیتال در بانک مرکزی اروپا (ECB)، سه مورد استفاده از یورو دیجیتال را که توسط بانک مرکزی اروپا در اولویت قرار گرفته اند، ارائه می دهد. پرداخت های شخص به فرد بین افراد انجام می شود. پرداخت‌های مشتری به کسب و کار، از جمله تجارت الکترونیک و خرید فروشگاه فیزیکی؛ پرداخت به/توسط دولت

موارد استفاده یک حوزه حساس برای بانکداران خصوصی است. همانطور که ژروم گریو، معاون مدیر عامل بانک فرانسوی Crédit Agricole SA می گوید:

ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند مدل کسب‌وکار بانک‌های سنتی را با رقابت با فعالیت‌های مجموعه‌ای آنها و آسیب رساندن به ظرفیت تامین مالی آنها تهدید کند.

برای جلوگیری از این امر، گریوت اصرار دارد که از یورو دیجیتال به‌جای ذخیره‌سازی ارزش، به عنوان روش پرداخت استفاده شود. بورکهارد بالز، عضو هیئت‌مدیره دویچه بوندس‌بانک نیز با این موضوع موافق است. بالز تأکید می کند که در حالی که بخش خصوصی توزیع یورو دیجیتال را مدیریت می کند، بانک مرکزی اروپا و بانک های مرکزی ملی باید از گسترش بیش از حد ردپای خود در اکوسیستم اجتناب کنند. به گفته بالز، مشوق های اقتصادی برای مشارکت دادن واسطه ها بسیار مهم است:

بنابراین، آنها نباید ارائه خدمات دیجیتال یورو را نوعی تعهد بدانند، بلکه با توسعه و رقابت با راه حل های خلاقانه، پتانسیل های اقتصادی را کشف کنند.»

یکی دیگر از جنبه های پروژه که واقعاً باید در مورد استفاده از CBDC متقاعد شود، خود مشتریان است. گریوت با ذکر یک مثال نه چندان موفق از پذیرش یوان دیجیتال چین، یادآوری می‌کند که پیش‌بینی اینکه مشتریان چگونه به این شکل جدید پول بانک مرکزی واکنش نشان خواهند داد و تا چه حد عموم مردم آن را اتخاذ خواهند کرد، دشوار است. Witlox از بانک مرکزی اروپا از این نگرانی آگاه است و قول می دهد که CBDC کاربرپسند خواهد بود و کسانی را که نمی توانند کارت اعتباری تهیه کنند یا حساب بانکی ندارند، در خود جای می دهد:

با توجه به ماهیت منافع عمومی، یورو دیجیتال نیز اساسا رایگان خواهد بود.

در مورد مسائل احتمالی ناشناس بودن، Witlox ادعا می کند که ECB با داده های شخصی کاربران سروکار ندارد. به همین دلیل است که راه حل هایی را برای محافظت از حریم خصوصی به صورت پیش فرض و طراحی در نظر می گیرد.

مرتبط با: با تصویب MiCA توسط پارلمان اروپا، صنعت کریپتو اتحادیه اروپا چه خواهد شد؟

این مجله همچنین شامل چندین مصاحبه با مقامات آمریکایی و آسیایی در مورد چشم انداز مقررات ارزهای دیجیتال به طور کلی است. با این حال، بدون هیچ اطلاعات جدید خاصی.

به عنوان مثال، کریستین جانسون، کمیسر کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) خاطرنشان می‌کند که اقتصاد دیجیتال باید مطابق با استانداردهای نظارتی مشابه مالی سنتی تنظیم شود که به اعتقاد او مؤثر است. جانسون همچنین تنوع شعار “بلاک چین، نه رمزنگاری” را تکرار می کند، و در مورد “حوزه ارتباط” همه مزایای بالقوه فناوری دفتر کل توزیع شده و ارزهای دیجیتال خصوصی تردید دارد.

توموکو آمایا، معاون وزیر امور بین‌الملل در آژانس خدمات مالی ژاپن (FSA)، در مورد «آسیب‌پذیری‌های استیبل کوین‌های خودخوانده»، عدم تطابق نقدینگی و سررسید، اهرم بیش از حد، سوء استفاده از دارایی‌های مشتری و تضاد منافع صحبت می‌کند. آمایا با تاکید بر اهمیت یک چارچوب سختگیرانه بین المللی، نمونه کشورش از مقررات سختگیرانه را به عنوان نمونه موفقیت آمیز ذکر می کند.

در 24 آوریل، ECB سومین گزارش پیشرفت خود را در مورد طراحی یورو دیجیتال منتشر کرد. این شامل مشارکت ارائه دهندگان خدمات پرداخت (PSP)، فروش بدون تماس در فروشگاه، قابلیت آنلاین و برون مرزی است. مقاله تحلیلی کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا که چند روز پیش منتشر شد، ارزیابی متفاوتی از یورو دیجیتال ارائه کرد و در مورد اثرات مخرب احتمالی این پروژه هشدار داد.

مجله: آیا گری جنسلر، رئیس SEC حرف آخر را می زند؟


نویسنده: David Attlee

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید