اتحادیه اروپا یک مرکز تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل الگوریتم های هوش مصنوعی Big Tech ایجاد می کند


وظیفه این واحد تحقیقاتی نظارت بر الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل و متا استفاده می شود.

کمیسیون اروپا یک واحد تحقیقاتی جدید راه اندازی کرده است که تاثیر الگوریتم های ساخته و استفاده شده توسط پلتفرم های آنلاین و موتورهای جستجوی برجسته مانند فیس بوک و گوگل را بررسی می کند.

این واحد تحقیقاتی به نام مرکز اروپایی شفافیت الگوریتمی (ECAT) که در 18 آوریل راه اندازی شد، به کمیسیون کمک می کند تا خطرات احتمالی ناشی از این پلتفرم ها را شناسایی و رسیدگی کند.

ECAT در مرکز تحقیقات مشترک موجود اتحادیه اروپا (JRC) ادغام خواهد شد که تحقیقاتی را بر روی طیف گسترده ای از موضوعات از جمله هوش مصنوعی (AI) انجام می دهد.

این تیم متشکل از «دانشمندان داده، کارشناسان هوش مصنوعی، دانشمندان علوم اجتماعی و کارشناسان حقوقی» خواهد بود که الگوریتم‌های پشتیبانی شده از هوش مصنوعی مورد استفاده شرکت‌های فناوری بزرگ را تحلیل و ارزیابی خواهند کرد.

برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی با استفاده از مجموعه ای از الگوریتم های پیچیده ایجاد می شوند. این بدان معناست که ECAT همچنین به الگوریتم‌هایی که زیربنای چت‌ربات‌های هوش مصنوعی هستند، مانند ChatGPT OpenAI، که برخی معتقدند ممکن است در نهایت جایگزین موتورهای جستجو شود، نگاه خواهد کرد.

کمیسیون در وب سایت خود ادعا می کند که ECAT حسابرسی الگوریتمی و شفافیت را طبق قانون خدمات دیجیتال (DSA)، مجموعه ای از قوانین اتحادیه اروپا که از 16 نوامبر 2022 لازم الاجرا شده است، انجام خواهد داد.

به گفته تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا، ECAT نگاهی اجمالی به موتورهای جستجوی اصلی و پلتفرم‌های آنلاین خواهد انداخت تا ببیند الگوریتم‌هایش چگونه کار می‌کنند و چگونه به انتشار محتوای غیرقانونی و مضر کمک می‌کنند.

مرتبط با: وزیر ارشد می‌گوید بریتانیا می‌تواند ظرف یک سال مقررات مربوط به کریپتو داشته باشد

نزدیک به دوازده سیاستمدار اتحادیه اروپا در نامه ای سرگشاده که در 16 آوریل امضا شد، خواستار توسعه “ایمن” هوش مصنوعی شدند.

قانون‌گذاران از جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا خواستند تا نشستی در مورد هوش مصنوعی برگزار کنند و بر روی مجموعه‌ای از اصول حاکمیتی برای توسعه، کنترل و استقرار فناوری به توافق برسند.

ایلان ماسک، کارآفرین فناوری، همچنین با توسعه هوش مصنوعی با این استدلال که چت ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT سوگیری چپ دارند، در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز در 17 آوریل، گفت که جایگزینی به نام “TruthGPT” ایجاد کرده است.

آسیا اکسپرس: پیروزی بیت کوین در TikTok چینی، 30 میلیون کاربر سرزمین اصلی، حماسه جاستین سان
نویسنده: Luke Huigsloot

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *