جمعیت نهنگ اتریوم پس از Shapella کاهش می یابد – آیا قیمت ETH نیز کاهش می یابد؟


عرضه اتریوم در آدرس های نهنگ از مارس 2020 به طور پیوسته کاهش یافته است که با افزایش علاقه خرده فروشی جبران شده است.

سهم اتریوم (ETH) متعلق به آدرس‌های به اصطلاح نهنگ پس از ارتقای Shapella اتریوم در اواسط آوریل کاهش یافته است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران عمده ممکن است در آینده نزدیک در وضعیت نزولی قرار بگیرند.

جمعیت نهنگ ETH پس از Shapella کاهش می یابد

بر اساس داده‌های Glassnode، مقدار اتر موجود در آدرس‌های حاوی 1000-10000 ETH یا “نهنگ‌ها” در تاریخ 1 مه بیش از 14033 میلیون ETH بود. برای مقایسه، در 12 آوریل، زمانی که Shapella روی اتریوم راه اندازی شد، این عدد 14167 میلیون ETH بود.

تغییر موقعیت شبکه نهنگ اتریوم منبع: Glassnode

جالب اینجاست که یک هفته قبل از ارتقاء Shapella، گروه نهنگ Ethereum 14303 میلیون ETH داشت که بالاترین میزان در سال 2023 بود.

“میگو” فقط کسانی که ETH از Shapella خریدند

قیمت اتر از زمان ارتقاء Shapella بیش از 3.5٪ کاهش یافته است. این نشان می دهد که چند نهنگ ممکن است واقعا “خبر را فروخته باشند”.

جالب توجه است که سایر گروه‌های آدرس نیز کاهش یافتند، از جمله کوسه‌ها (100-1000 ETH)، ماهی (10-100 ETH)، خرچنگ (1-10 ETH)، و حتی نهنگ‌های بزرگ (10000+ ETH).

فقط میگوها (<1 ETH) در طول دوره انباشته شدند و موقعیت خالص آنها از 1.79 میلیون ETH در 12 آوریل به 1.80 میلیون ETH در 1 می افزایش یافت.

تغییر موقعیت خالص میگو اتریوم منبع: TradingView

Shapella به سرمایه گذاران اجازه داده است که ETH قفل شده را از طریق سهامداری برداشت کنند، که برخی ادعا می کنند فشار فروش را افزایش می دهد.

طبق گزارش Beaconcha.in، از زمان به‌روزرسانی Shapella، سرمایه‌گذاران 1.97 میلیون ETH به ارزش حدود 3.6 میلیارد دلار برداشت کرده‌اند. با این حال، تا به امروز، هیچ تغییر عمده‌ای در موجودی ETH صرافی‌های ارزهای دیجیتال ایجاد نشده است.

نهنگ های اتریوم در مقابل میگو

از لحاظ تاریخی، کمتر نهنگ های اتریوم معمولاً به معنای افزایش ریسک کاهش قیمت اتریوم است.

فعالیت نهنگ ها معمولاً به عنوان شاخص بازار پیشرو عمل می کند. بنابراین، انباشت سرمایه گذاران ثروتمند معمولاً مقدم بر افزایش قیمت است و بالعکس.

همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، همبستگی مثبت قیمت و نهنگ تا مارس 2020 وجود داشت. سپس، با کاهش کمی فدرال رزرو، جنون خرده فروشی فراگیر شد و همبستگی شکست.

تغییر موقعیت شبکه نهنگ اتریوم منبع: Glassnode

قیمت ETH از 110 دلار در مارس 2020 به بیش از 4950 دلار در نوامبر 2021 با وجود نهنگ های نزولی افزایش یافت. همبستگی معکوس در طول روند نزولی قیمت تا حدود 850 دلار در ژوئن 2022 ادامه داشت.

اما از آن زمان تاکنون، ذخایر نهنگ ها حدود 1 میلیون ETH افزایش یافته است. در همین حال، قیمت اتریوم بیش از دو برابر شده و به حدود 1850 دلار رسیده است که حاکی از معکوس شدن احتمالی همبستگی قیمت و نهنگ است که می تواند نشانه صعودی برای اتریوم باشد.

قیمت اتریوم بعدی کجا می‌تواند پیش برود؟

سطح 2000 دلار یک سطح مقاومت روانی کلیدی برای ETH/USD است که گاوها در بیش از یک بار تلاش در سال 2023 نتوانستند آن را بشکنند.

مطالب مرتبط: چشم انداز قیمت اتریوم ضعیف می شود، اما مشتقات اتریوم 1.6 هزار دلار را بعید می دانند

در نمودار روزانه، ETH/USD نزدیک به 1840 دلار است که بالاتر از حمایت کوتاه مدت ارائه شده توسط میانگین متحرک نمایی 50 روزه (EMA 50 روزه؛ موج قرمز) است. بازیابی موفقیت آمیز از اینجا بین 2000 تا 2125 دلار را به عنوان محدوده هدف صعودی بعدی در سه ماهه دوم باز می کند.

نمودار قیمت روزانه ETH/USD. منبع: TradingView

در مقابل، شکستن زیر میانگین متحرک نمایی 50 روزه خطر ارسال ETH به سمت متحرک متحرک نمایی 200 روزه (موج آبی) در 1670 دلار را به همراه دارد که حدود 10 درصد از سطوح قیمت فعلی کمتر است.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *