ویتالیک بوترین: هوش مصنوعی ممکن است از انسان پیشی بگیرد و به عنوان “گونه برتر”


ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم هشدار می دهد: «حتی مریخ هم ممکن است ایمن نباشد» اگر هوش مصنوعی فوق هوشمند علیه بشریت باشد.

به گفته ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، هوش مصنوعی فوق پیشرفته «شانس جدی» برای تبدیل شدن به «گونه تپه‌ای» بعدی سیاره را دارد و در صورت عدم کنترل، انسان‌ها را پشت سر می‌گذارد.

اما او گفت که این موضوع در مورد چگونگی مداخله بالقوه انسان در تحولات هوش مصنوعی است.

بوترین، که توسط برخی به عنوان یک رهبر فکری در فضای ارزهای دیجیتال شناخته می شود، در یک پست وبلاگی در 27 نوامبر استدلال کرد که هوش مصنوعی با سایر اختراعات جدید مانند رسانه های اجتماعی، کنترل تولد، هواپیما، اسلحه، چرخ و غیره “به طور اساسی متفاوت است”. چاپخانه – از آنجایی که هوش مصنوعی می تواند نوع جدیدی از “ذهن” ایجاد کند که می تواند با منافع انسان مخالفت کند، او می افزاید:

“هوش مصنوعی […] “نوع جدیدی از ذهن به سرعت در حال کسب هوش است و این احتمال جدی وجود دارد که انسان ها از توانایی های ذهنی خود پیشی بگیرند و برترین گونه های جدید روی کره زمین شوند.”

بوترین استدلال کرد که برخلاف تغییرات آب و هوایی، یک بیماری همه گیر ساخته دست بشر، یا جنگ هسته ای، هوش مصنوعی فوق هوشمند می تواند به طور بالقوه به بشریت پایان دهد و هیچ بازمانده ای از خود باقی نگذاشته است، به خصوص اگر شروع به تلقی انسان ها به عنوان تهدیدی برای بقای خود کند.

یکی از راه‌هایی که هوش مصنوعی اشتباه می‌کند (تقریبا) بدترین راه ممکن است، می‌تواند جهان را بدتر کند: به معنای واقعی کلمه می‌تواند به انقراض بشریت منجر شود.»

بوترین افزود: «حتی مریخ ممکن است ایمن نباشد».

بوترین به نظرسنجی آگوست 2022 از بیش از 4270 محقق یادگیری ماشین اشاره کرد که احتمال کشتن بشر توسط هوش مصنوعی را 5 تا 10 درصد تخمین زد.

اما در حالی که بوترین تاکید کرد که چنین ادعاهایی “افراطی” هستند، راه هایی برای غلبه مردم وجود دارد.

رابط های مغزی و خوش بینی فنی

بوترین ادغام رابط های مغز و کامپیوتر (BCI) را پیشنهاد کرد تا به انسان کنترل بیشتری بر اشکال قدرتمند محاسبات و شناخت مبتنی بر هوش مصنوعی بدهد.

BCI مسیر ارتباطی بین فعالیت الکتریکی مغز و یک دستگاه خارجی مانند رایانه یا اندام روباتیک است.

بوترین گفت که این چرخه ارتباط دو طرفه بین انسان و ماشین را از ثانیه به میلی ثانیه کاهش می دهد و مهمتر از آن، انسان ها را قادر می سازد تا به درجه ای از “عملکرد معنی دار” در سراسر جهان دست یابند.

نموداری که دو حلقه بازخورد احتمالی بین انسان و هوش مصنوعی را نشان می دهد. منبع: Vitalik.eth

مرتبط با: هوش مصنوعی چگونه کریپتو را تغییر می دهد: هایپ در مقابل واقعیت

بوترین پیشنهاد کرد که این مسیر، که در آن انسان‌ها می‌توانند در هر تصمیمی که توسط دستگاه هوش مصنوعی گرفته می‌شود، مشارکت داشته باشند، «ایمن‌تر» خواهد بود.

“ما [can] این امر انگیزه واگذاری مسئولیت برنامه ریزی در سطح بالا به خود هوش مصنوعی را کاهش می دهد، بنابراین احتمال اینکه هوش مصنوعی به تنهایی کاری را انجام دهد که کاملاً با ارزش های بشریت سازگار نیست، کاهش می یابد.

بنیانگذار اتریوم همچنین از “نیت فعال انسان” برای سوق دادن هوش مصنوعی به سمتی که به نفع بشریت باشد، تبلیغ کرد، زیرا به حداکثر رساندن سود همیشه انسان ها را به مطلوب ترین مسیر هدایت نمی کند.

بوترین نتیجه گرفت که “ما انسان ها درخشان ترین ستاره در جهان هستیم” زیرا هزاران سال است که در حال توسعه فناوری برای گسترش پتانسیل انسانی بوده ایم و امیدواریم در آینده بیشتر شود:

دو میلیارد سال بعد، اگر زمین یا هر بخشی از جهان هنوز زیبایی های حیات زمینی را در خود داشته باشد، این چیزهای ساخته دست بشر مانند سفرهای فضایی و مهندسی زمین خواهند بود که این اتفاق را رقم خواهند زد.

مجله: موارد استفاده واقعی از هوش مصنوعی در کریپتو، شماره 1: بهترین ارز برای هوش مصنوعی کریپتو است
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید