قیمت 1.4 هزار دلار اتریوم معامله ای بود و صعود به 2000 دلار قدم بعدی به نظر می رسد.


رابطه اتریوم با سهام فناوری، ارزش فزاینده آن، و اقتصاد رمزی کاهش تورم نشان می دهد که مسیر 2000 دلار برنامه ریزی شده است.

قیمت اتر (ETH) در 10 مارس به 1,400 دلار رسید و ثابت شد که یک معامله بسیار مناسب است زیرا این ارز دیجیتال در زمان نوشتن این مقاله تا 21 مارس 27.1 درصد افزایش یافت. با این اوصاف، سه دلیلی که از افزایش قیمت حمایت می‌کنند، از جمله همبستگی با سهام فناوری، افزایش ارزش کل قفل شده و اقتصاد رمزی کاهش‌دهنده، نشان می‌دهد که راه رسیدن به 2000 دلار دشوار است.

افت 19.4 درصدی اتر در شش ماه گذشته دارای توضیحات متعددی است. ارتقاء هارد فورک شانگهای از مارس تا اوایل آوریل به تعویق افتاده است و پس از شانگهای، نقشه راه اتریوم شامل به‌روزرسانی‌های «Surge»، «Verge»، «Purge» و «Splurge» است. در واقع، هر چه این مراحل میانی برای دستیابی به مقیاس‌پذیری طولانی‌تر باشد، احتمال فعال شدن شبکه‌های رقیب و احتمالاً کسب مزیت رقابتی بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از مسائل بالقوه نگران کننده در ذهن معامله گران، شانس تاثیر قیمت واقعی است، زمانی که اعتبار سنجی ها در نهایت قادر به باز کردن 32 سپرده ETH پس از تکمیل هارد فورک Shappela هستند. اگرچه نمی توان پیش بینی کرد که چه تعداد از 16 میلیون ETH موجود در Beacon Chain در بازار به فروش می رسد. استدلال قانع‌کننده‌ای به نفع تغییر به پلتفرم‌های سهامداری مایع وجود دارد، زیرا آنها می‌توانند از مشتقات سهامداری مایع در سایر شبکه‌های مالی غیرمتمرکز استفاده کنند بدون اینکه بازده سهام را قربانی کنند.

معامله‌گران می‌توانند روایتی مبتنی بر عدم قطعیت نظارتی ایجاد کنند، به‌ویژه پس از اینکه گری جنسلر، رئیس SEC در سپتامبر 2022 اعلام کرد که رمزارزهای اثبات سهام ممکن است مشمول قوانین اوراق بهادار باشند. در فوریه 2023، SEC به توافقی رسید که صرافی کریکن کریپتو را مجبور به توقف ارائه خدمات استیکینگ کریپتو به مشتریان مستقر در ایالات متحده کرد و صرافی نیز 30 میلیون دلار پرداخت کرد.

همبستگی در مقابل شرکت های فناوری کاربردی گرا

برای درک اینکه چرا اتر در کمتر از سه روز پس از معامله کوتاه مدت زیر 1400 دلار در 10 مارس، 15 درصد افزایش یافته است، معامله گران باید از تجزیه و تحلیل مبتنی بر قیمت به مقایسه ارزش بازار حرکت کنند. در 10 مارس، ارزش بازار اتریوم به 175 میلیارد دلار بسته شد.

Oracle، SAP و Salesforce شبیه اتریوم هستند زیرا نرم افزار آنها به کاربران امکان دسترسی به منابع و منابع محاسباتی مشترک را می دهد. این برخلاف سازندگان تراشه NVidia و TSM است که به شدت به سخت افزار، ارائه دهندگان زیرساخت مایکروسافت و اوراکل و شرکت های فناوری اپل و سیسکو متکی هستند.

ETH و Oracle (ORCL)، SAP (SAP)، Salesforce (CRM). منبع: TradingView

ارزش بازار Oracle، Salesforce و SAP با اتر به ترتیب با 233 میلیارد دلار، 188 میلیارد دلار و 149 میلیارد دلار قابل مقایسه است. در نتیجه، راه‌حل‌های متمرکز و غیرمتمرکز به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا نرم‌افزار اختصاصی خود را ادغام کنند تا همه اشخاص ثالث و بخش‌های مربوطه بتوانند داده‌ها را بررسی، پردازش، اشتراک‌گذاری و ذخیره کنند.

با در نظر گرفتن داده های شش ماهه گذشته، قیمت اتر عملکردی مشابه این شرکت ها داشته است. اگر همبستگی بین سهام فناوری مبتنی بر برنامه و قیمت اتر معتبر باقی بماند، کاهش قیمت به زیر 1400 دلار در 10 مارس غیر منطقی بود.

کل ارزش قفل شده اتریوم در 30 میلیارد دلار باقی می ماند

مجموع ارزش قفل شده (TVL) شبکه اتریوم در 24 نوامبر 2022 24 میلیارد دلار بود و در 21 مارس 2023 با 30 درصد افزایش به 30 میلیارد دلار رسید. افزایش قیمت در این دوره شش ماهه. این مورد نبود، به جز زمانی که اتر در 10 مارس با قیمت 1400 دلار معامله می شد، که نشان دهنده افزایش 8 درصدی نسبت به شش ماه پیش بود و نشان دهنده قطع ارتباط بین ارزش سرمایه گذاری شده در قراردادهای هوشمند شبکه و قیمت ETH بود.

این اختلاف 22 درصدی بین افزایش 30 درصدی TVL و افزایش 8 درصدی قیمت اتریوم نشان داد که ارزش واقعی اتر باید نزدیک به 1700 دلار باشد، سطحی که در 13 مارس 2023 سه روز بعد به دست آمد. متغیرهایی که بر عرضه و تقاضا و در نتیجه سطح قیمت تأثیر می‌گذارند، تنها شاخصی بر اساس داده‌های تاریخی ارائه می‌دهند.

مرتبط با: کوین بیس دادخواستی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارسال کرده است که در آن توضیح داده است که شرط بندی یک امنیت نیست.

مکانیسم کاهش تورم اتر در قدرت کامل است

در 10 نوامبر 2021، قیمت اتر 4869 دلار بود که یک رکورد بالا برای این ارز دیجیتال بود. اما از آن زمان تاکنون چیزهای زیادی تغییر کرده است، از جمله سوزاندن 3,016,607 ETH از طریق EIP-1559 Improvement Proposal. این معادل 5.4 میلیارد دلار سرمایه اضافی است که در غیر این صورت ایجاد می شود، بنابراین به سمت عرضه و مهار رشد قیمت کمک می کند.

در حال حاضر، بیت کوین (BTC) رهبر بازار، نسبت به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی 69000 دلار، 59 درصد کاهش یافته است. این بدان معنا نیست که اتر باید شکاف را در برابر بیت کوین کاهش دهد، اما ETH تخفیف خورده در حال حاضر 1780 دلار است. استاندارد کاهش تورم راه را برای درک اتر به عنوان یک دارایی دیجیتال کمیاب هموار می کند که به ویژه در زمان تورم در اقتصاد جهانی امیدوارکننده است.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *