Ethereum L2s بر اساس TVL: جزئیات عملکرد بهتری از سایر بلاک چین ها دارد


جاش استارک، مشارکت‌کننده بنیاد اتریوم به موفقیت بزرگی در اکوسیستم شبکه لایه دوم مبتنی بر اتریوم اشاره کرد. در سال 2021، 20 درصد از فالوورهای او مطمئن بودند که این “تلنگر” هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

L2 های اتریوم (ETH) به نقطه عطف تاریخی می رسند

در روزهای اولیه سال 2024، مجموع مقادیر قفل شده در پروتکل های L2 مبتنی بر اتریوم از تمام بلاک چین های غیر اتریوم بیشتر شد. همانطور که استارک امروز، 4 ژانویه 2024، متوجه شد، اتریوم L2s 20.7 میلیارد دلار بود، در حالی که بلاک چین های باقی مانده 19.6 میلیارد دلار جمع آوری کردند.

در همین حال، وی همچنین با تاکید بر اینکه نمی توان با معیارها کاملاً مشابه برخورد کرد، گفت: برای شبکه های لایه دوم، این اندیکاتور به مجموع دارایی ها در L2 از جمله توکن های بومی اشاره دارد. معیارهای L1 منعکس کننده مجموع دارایی های قفل شده در dApps در این یا آن بلاک چین است.

این تحلیلگر از داده های L2Beat برای نظارت بر بلاک چین های لایه دوم و DefiLlama برای تجزیه و تحلیل آنچه در L1 های غیر اتریوم اتفاق می افتد استفاده کرد.

جالب اینجاست که در سپتامبر 2021، او از مخاطبان خود در مورد تاریخ این تلنگر “L2-over-L1” پرسید. اکثر فالوورهای آنها مطمئن بودند که این اتفاق می تواند در سال 2022 رخ دهد، در حالی که 20٪ پاسخ دادند که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

اکوسیستم L2 در تاریخ اولین رای 20 برابر کوچکتر از اکوسیستم L1 بود. در طول زمستان کریپتو، این تفاوت حتی چشمگیرتر شد. اوج در طی سقوط Terra/Luna در سه ماهه اول سال 2022 به دست آمد.

تسلط Arbitrum (ARB) دوباره به 50٪ نزدیک شد

همانطور که L2Beat نشان می دهد، اکوسیستم L2 اتریوم رکورد جدیدی را در TVL در تاریخ 2 ژانویه 2024 به ثبت رساند. این معیار به بیش از 20.78 میلیارد دلار در ارزش معادل افزایش یافته است که تنها در یک سال بیش از 330 درصد افزایش یافته است.

صحنه L2 تا حد زیادی “متمرکز” باقی می ماند: فقط پنج شبکه – Arbitrum (ARB)، OP Mainnet (Optimism، OP)، Base، Metis Andromeda و Manta Pacific – مسئول بیش از 90٪ TVL هستند.

Arbitrum (ARB)، بزرگترین L1 مبتنی بر اتریوم، پس از کاهش جزئی، در حال بازسازی سلطه خود است. تا زمان انتشار، ما یک قدم با مانع 50 درصد فاصله داریم.

طبق داده های L2Beat، برای نزدیک ترین رقیب OP Mainnet، این شاخص برابر با 28.65٪ است.


نویسنده: Vladislav Sopov

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید