اتریوم سرمایه گذاری را متحول خواهد کرد


با سرمایه گذاری های سنگین در استخرهای سهام اتریوم، انتظار می رود اوراق بهادار توکن شده در سال های آینده افزایش یابد.

اتریوم اغلب به عنوان دشمن مالی سنتی در مبارزه مانوی خود برای تمرکززدایی به تصویر کشیده می شود. در واقع هیچ تعارضی وجود ندارد. اتریوم به جای از بین بردن صنعت مالی سنتی، در حال ساخت آن است. به زودی، این دو سیستم به طور جدایی ناپذیری در هم تنیده خواهند شد.

گزاره‌های ارزش اصلی اتریوم – نظارت بر خود، شفافیت و عدم واسطه‌گری – بسیار به موسسات مالی مرتبط هستند و می‌توانند در چارچوب‌های نظارتی موجود محقق شوند. اتریوم قبلاً اولین گام‌ها را برای پذیرش سازمانی برداشته است و با تمرکززدایی بی‌نظیر شبکه‌اش، مقدر شده است که لایه اصلی مسکونی برای تراکنش‌های مالی جهان باشد.

بی طرفی در دنیای چند قطبی

اتریوم اینجا نیست تا یک ارز جایگزین بدون دولت یا یک اقتصاد سایه ناشناس ارائه دهد. آنچه ارائه می دهد ساده است: بی طرفی.

اتریوم اولین داور واقعاً بی‌طرف سیستم مالی جهانی است و ورود آن نمی‌تواند به موقع باشد. ثبات ژئوپلیتیکی حاصل از برتری ایالات متحده در حال فرسایش است و سیاست داخلی در اقتصادهای بزرگ به طور فزاینده ای بی ثبات شده است. در دنیای چندقطبی، سیستم مالی نیاز فوری به حفظ قوانین قابل اعتماد جاده دارد.

مرتبط با: به لطف اتریوم، «آلت کوین» دیگر یک لک نیست

سیستمی که اتریوم برای پردازش تراکنش ها و ذخیره داده ها استفاده می کند عملاً شکست ناپذیر است. این تا حد زیادی به دلیل تمرکززدایی بی‌رقیب لایه اجماع است که شامل بیش از 500000 اعتبارسنجی است که در بیش از 10000 گره فیزیکی در ده‌ها کشور توزیع شده‌اند. علیرغم نگرانی‌هایی که برعکس وجود دارد، اتریوم در طول زمان به سمت تمرکززدایی بیشتر حرکت می‌کند، نه کمتر.

مطمئن باشید، اتریوم هرگز جایگزین قراردادهای سنتی یا مقامات قانونی برای میانجیگری اختلافات نخواهد شد. آنچه که با رمز خدشه ناپذیر و خنثی خود وعده می دهد جلوگیری از درگیری های بی شماری است که در وهله اول به وجود می آیند.

حل مشکل اصلی – نماینده

رویدادهای منتهی به “زمستان رمزنگاری”، از درجه سانتیگراد تا FTX و Silvergate، بیشتر از ناکامی های ارزهای دیجیتال، در مورد کاستی های مالی سنتی صحبت می کنند. در هر صورت، مشکل کلاسیک عامل اصلی با نظارت ضعیف و تمرکز بیش از حد تشدید شده است.

از لحاظ تاریخی، رویکرد پیش فرض برای این مشکل ویرایش بوده است. نظارت بیشتر کاملا ضروری است، اما اتریوم راه حل های اساسی تری ارائه می دهد. قراردادهای هوشمند غیرقابل اعتماد و دفتر کل توزیع شده می توانند جنبه های خاصی از مشکل اصلی-نماینده را کاملاً از بین ببرند.

به زودی، اتریوم و زنجیره‌های مقیاس‌پذیری در بانکداری سنتی و مدیریت ثروت نفوذ خواهند کرد. از حساب‌های پس‌انداز گرفته تا پرتفوی بازنشستگی، تقریباً هر سرمایه‌گذاری دارایی‌های خود را در قراردادهای هوشمند امانی ذخیره می‌کند و رمپ‌های با دقت تنظیم شده، توکن‌سازی ارزهای فیات را عملاً یکپارچه می‌سازد.

ارزش بازار اتریوم، 2016-23. منبع: CoinGecko

در همین حال، سرمایه‌گذاران و در نهایت تنظیم‌کننده‌ها اصرار دارند که مدیران دارایی عملکرد صندوق را با استفاده از اوراکل‌های زنجیره‌ای که مبتنی بر اعتماد نیستند گزارش دهند. در این زمینه ها، اتریوم با مقررات مغایرتی ندارد، بلکه آنها را تقویت می کند. در پایان مسئولان به مشخصات فنی قراردادهای هوشمند و همچنین ذخایر نقدینگی لازم توجه خواهند کرد.

آینده اتریوم بدون مجوز نیست. مجوز مبتنی بر هویت کرایه استاندارد خواهد بود، اما در عمل بیش از حد یکپارچه خواهد بود که مورد توجه قرار نگیرد. با گسترش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، سانسور دولت یک نگرانی جدی خواهد بود. قوانینی که از مسدود کردن خودسرانه دارایی های دیجیتال توسط دولت ها جلوگیری می کند، شتاب سیاسی قابل توجهی به دست خواهد آورد.

به طور خلاصه، اتریوم پتانسیل کاهش قابل توجه سوء استفاده مالی خصوصی را دارد، اما تأثیر آن بر سانسور دولت محدودتر خواهد بود.

پذیرش شرکتی در حال ظهور

آینده اتریوم ممکن است هنوز خیلی دور باشد، اما بلوک های سازنده در حال حاضر اینجا هستند. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال 2021 بیش از حد به یک آتش سوزی سوداگرانه تبدیل شد، اما این فعالیت دیوانه کننده باعث نوآوری قابل توجهی شده است. این فناوری اکنون برای ایجاد طیف گسترده ای از بازارهای بدون واسطه و ابزارهای مالی نمادین وجود دارد.

آنچه گم شده است، ارتباط با سیستم مالی گسترده تر است. این تمرکز کلاسی از لانچرهای فیات به کریپتو تنظیم شده و متولیان مانند Circle است. این شرکت مستقر در ایالات متحده با دلار توکن شده خود، USD Coin (USDC) پایه های اقتصاد دیجیتال را بنا نهاد. Circle اکنون در حال ساخت زیرساخت های حیاتی اضافی مانند حساب های فیات هیبریدی و کریپتو است که مستقیماً به اتریوم و زنجیره های مقیاس پذیر آن می روند.

مرتبط با: تنظیم کننده های فدرال در حال آماده شدن برای تصمیم گیری در مورد اتریوم هستند

انتظار می‌رود که در سال‌های آینده شاهد گسترش اوراق بهادار توکن‌شده باشیم، که از دارایی‌های با درآمد ثابت بدون ریسک شروع می‌شود. همچنین سرمایه گذاری سنگینی در استخرهای سهام اتریوم انجام خواهد شد که به عنوان یک دارایی استراتژیک حیاتی در بازار ارزهای دیجیتالی سازمانی ظاهر می شود. سایر زمینه‌های تمرکز شامل گزارش‌دهی مالی زنجیره‌ای، جریان‌های کاربر ساده برای انطباق با مقررات، و مشتقات توکن‌سازی شده در سطح سازمانی خواهد بود.

البته اقدامات تحریمی اخیر فعالیت های توسعه ای را در ایالات متحده کاهش داده است، اما بازار مهمی برای موج بعدی پروتکل های تنظیم شده باقی خواهد ماند.

نگاه کردن به باغ بی پایان

افزایش فشار نظارتی بر رمزارزها، به ویژه DeFi، پایان یک دوره را نشان می دهد. مناطق وسیعی از اکوسیستم اتریوم، به‌ویژه پروتکل‌هایی که نمی‌توانند یا قادر به انطباق با چشم‌انداز در حال تغییر نیستند، به طور موثری از بین خواهند رفت. اما بقیه به خوبی با سیستم مالی موجود سازگار خواهند شد. تاثیر تحول آفرین اتریوم بر امور مالی سنتی به تازگی آغاز شده است.

الکس اودانل او بنیانگذار و مدیر عامل Umami Labs است و یکی از اولین مشارکت کنندگان Umami DAO بود. قبل از Umami Labs، او به مدت هفت سال به عنوان خبرنگار مالی در رویترز کار می کرد و در آنجا M&A و IPO ها را دنبال می کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Alex O’Donnell

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *