همبستگی اتریوم و بیت کوین: آیا قیمت اتر افزایش می یابد؟


تصویر جلد از طریق www.freepik.com

سلب مسئولیت: نظرات بیان شده توسط نویسندگان ما متعلق به خود آنها است و دیدگاه های U.Today را نشان نمی دهد. اطلاعات مالی و بازار ارائه شده در U.Today فقط برای اهداف اطلاعاتی است. U.Today مسئولیتی در قبال خسارات مالی وارد شده در طی معاملات ارزهای دیجیتال ندارد. قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، تحقیقات خود را با تماس با کارشناسان مالی انجام دهید. ما معتقدیم که تمام محتوا تا تاریخ انتشار دقیق است، اما برخی از پیشنهادات ذکر شده ممکن است دیگر در دسترس نباشند.

پس از تایید SEC از ETF های اتریوم در روز پنجشنبه، 23 مارس، اتر هنوز نشانه هایی از رشد را نشان نداده است. برای بیت کوین، تقریباً یک ماه پس از تایید ETF طول کشید تا قیمت یک روند صعودی بزرگ را آغاز کند و در تاریخ 14 مارس به بالاترین سطح تاریخ 73738.00 دلار رسید.

در سپتامبر 2022، اتریوم به Proof of Stake (PoS) منتقل شد، یک سری ارتقاء به هم پیوسته که اتریوم را ایمن تر و پایدارتر می کند. اثبات سهام، قدرت محاسباتی را با سهام‌گذاری جایگزین می‌کند (که انرژی را کمتر می‌کند) و ماینرها را با اعتبارسنجی‌هایی جایگزین می‌کند که دارایی‌های ارزهای دیجیتال را به اشتراک می‌گذارند تا توانایی ایجاد بلاک‌های جدید را فعال کنند.

مرتبط با

محبوبیت فزاینده اتر dApps، معامله گران را تشویق می کند تا سبدهای خود را متنوع کنند. نگاهی دقیق تر به همبستگی BTC/ETH ممکن است به احتمال افزایش سرعت قیمت اتریوم در نهایت اشاره کند.

ضریب همبستگی BTC/ETH

همبستگی BTC/ETH به رابطه قیمت بین بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) اشاره دارد و معمولاً در BTC بیان می شود. به عنوان مثال، اگر بیت کوین 60000 دلار و اتریوم 3000 دلار قیمت داشته باشند، نرخ آن 0.05 است، به این معنی که خرید یک ETH 0.05 BTC هزینه دارد. اگر قیمت ETH سریعتر از BTC افزایش یابد، نرخ افزایش می یابد، که نشان می دهد برای خرید اتریوم هزینه بیت کوین بیشتری دارد.

منبع: IntoTheBlock

معیار دیگر این رابطه ضریب همبستگی است که بین 1- و 1 متغیر است. ضریب 1 نشان می دهد که BTC و ETH در یک جهت حرکت می کنند، -1 نشان می دهد که آنها در جهت مخالف حرکت می کنند و 0 نشان می دهد که هیچ همبستگی وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر قیمت BTC در دوره های همبستگی منفی افزایش یابد، قیمت ETH کاهش می یابد و بالعکس.

مرتبط با

بنابراین، همبستگی BTC/ETH رابطه قیمت بین دو دارایی را نشان می‌دهد، در حالی که ضریب همبستگی نحوه حرکت قیمت‌های آنها را نسبت به یکدیگر اندازه‌گیری می‌کند. هر دو معیار برای تجارت موثر همبستگی BTC/ETH بسیار مهم هستند.

همبستگی تاریخی

داده های تاریخی نشان می دهد که اتریوم در بازارهای صعودی قیمت بالاتری دارد. به عنوان مثال، ETH در طول دوره های صعودی در سال های 2018 و 2021 بیش از 0.05 BTC قیمت داشت. پس از سال 2021، سطح 0.05 BTC به طور مداوم به عنوان یک منطقه پشتیبانی قوی عمل کرده است. در مقابل، سطح 0.08 BTC به عنوان مقاومت قابل توجهی در سه موقعیت جداگانه عمل کرد.

این همبستگی در طول دوره صعودی BTC به طور پیوسته در حال افزایش بود و در 14 مارس زمانی که قیمت BTC به ATH رسید به اوج خود رسید.

منبع: IntoTheBlock

نمودار نشان می دهد که اتریوم در بازارهای صعودی بهتر از بیت کوین و در بازارهای نزولی عملکرد ضعیفی دارد. اگرچه عملکرد گذشته نتایج آینده را تضمین نمی کند، اما اطلاعات ارزشمندی را برای تصمیم گیری آگاهانه تر ارائه می دهد.

گزارش اخیر Coinbase نشان می دهد که ارتباط بین بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) از اوایل سال 2023 کاهش یافته است، به ویژه پس از هارد فورک اتریوم در شانگهای (شاپلا) در 12 آوریل، که امکان برداشت اتر سهامدار را فراهم کرد. این تغییر همبستگی نورد 40 روزه را از 0.95 به 0.82 کاهش داد.

از لحاظ تاریخی، BTC و ETH با هم حرکت کرده‌اند، اما عواملی مانند افزایش پذیرش برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (dApps)، محبوبیت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، و انتقال اتریوم به اثبات سهام (PoS) اتفاق نظر دارند. باعث واگرایی مکانیسم می شوند.

چشم انداز ETF های اتریوم

طبق تحقیقات IntoTheBlock، 95٪ از موقعیت های ETH موجود اکنون سودآور هستند و قیمت آن در هفت روز گذشته 30٪ افزایش یافته است. این سطح از سودآوری از نوامبر 2021، زمانی که قیمت ETH به بالاترین حد خود رسید، مشاهده نشده است.

حداقل مقاومت در برابر حجم ETH خریداری شده در قیمت های بالاتر از سطوح فعلی وجود دارد. به طور خاص، 3.57 میلیون اتریوم در محدوده قیمتی 3800 تا 4800 دلار در مقایسه با 53.54 میلیون اتریوم بین 2160 تا 2650 دلار خریداری شد.

پس از افزایش احتمال تایید ETF، نهنگ های ETH شروع به حرکت های قابل توجهی کردند. در روز سه شنبه بیست و یکم، ETH حجم تراکنش های زنجیره ای 15.98 میلیارد دلار را ثبت کرد که بالاترین حجم ثبت شده از 13 ژوئن 2022 بود.

از 15.98 میلیارد دلار حجم معاملات ثبت شده، 14.33 میلیارد دلار از معاملات بیش از 100000 دلار است که اغلب توسط نهنگ ها انجام می شود. این نشان دهنده 90 درصد از کل حجم معاملات در روز است. می‌توان انتظار داشت که با تأیید ETFها، این روند سرعت بگیرد.

تایید ETF های ETH نقطه عطف قابل توجهی در پذیرش ارزهای دیجیتال است که احتمالاً بر افزایش فعالیت در میان نهنگ های ETH که در تراکنش های با حجم زیاد اخیر منعکس شده است، تأثیر می گذارد. چشم انداز در حال تغییر، که با حجم قابل توجه معاملات روی زنجیره برجسته شده است، نشان دهنده اعتماد نهادی و سرمایه گذاران رو به رشد به اتریوم است.


نویسنده: Dan Burgin

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید