آمار انتخابات: آیا بلاک چین بر صندوق های رای ضربه می زند؟


با توجه به اینکه یکپارچگی انتخاباتی در ایالات متحده و جاهای دیگر مورد حمله قرار گرفته است، آیا فناوری بلاک چین بخشی از راه حل است؟ گرینلند در حال بررسی گزینه های رأی گیری است.

در ماه اکتبر، گزارش شد که در حال بررسی امکان سنجی یک پلت فرم رای گیری آنلاین برای انتخابات ملی گرینلند است. از جمله گزینه های در نظر گرفته شده، یک سیستم مبتنی بر بلاک چین است.

این کاملاً تعجب آور نیست. رأی‌گیری الکترونیکی یا رأی‌گیری الکترونیکی، مدت‌هاست که به عنوان یک مورد استفاده امیدوارکننده برای فناوری بلاک چین در نظر گرفته می‌شود. الکس تاپسکات در مقاله ای در نیویورک تایمز در سال 2018 نوشت: «زمان رای دادن آنلاین فرا رسیده است. با استفاده از فناوری بلاک چین، رای گیری آنلاین می تواند مشارکت رای دهندگان را افزایش دهد و به بازگرداندن اعتماد عمومی به روند انتخابات و دموکراسی کمک کند.

با توجه به اینکه بخش بزرگی از جمعیت جهان سؤالاتی را در مورد یکپارچگی انتخاباتی مطرح می کنند، به نظر می رسد که زمان مناسبی برای این کار نیز باشد، به ویژه در ایالات متحده و کشورهای دیگر مانند برزیل.

تیم گوگین، مدیر عامل شرکت Horizon State، معتقد است که انتخابات مبتنی بر بلاک چین نشان دهنده یک “پیشرفت قابل توجه” نسبت به روشی است که اکثر انتخابات امروز برگزار می شود. ماشین‌های رای‌گیری خراب می‌شوند، نرم‌افزار از کار می‌افتد، و بی‌نظمی‌های انتخاباتی اغلب باعث ایجاد تردید و تردید در بین مردم رای‌دهنده می‌شود.

گوگین به کوین تلگراف گفت که با یک بلاک چین عمومی، برای رای دهندگان بسیار ساده تر است که آرای خود را ردیابی کنند و خودشان یک انتخابات را حسابرسی کنند.

علاوه بر این، اگر اتفاق نامطلوبی در فرآیند رای‌گیری رخ دهد، تشخیص آن در یک دفتر کل غیرمتمرکز حاوی هزاران گره آسان‌تر از سیستم‌های صفحه‌گسترده موجود است که در آن «شمارش پشت درهای بسته انجام می‌شود». در انتخابات ۲۰۱۹ استرالیای جنوبی، فناوری بلاک چین برای اولین بار در فرآیند رای گیری برای آن ایالت استرالیا مورد استفاده قرار گرفت.

با این حال، مدتی است که پتانسیل فناوری بلاک چین در مواجهه با انتخابات عمومی گهگاه برجسته شده است. هیچ کشوری هنوز از فناوری بلاک چین در انتخابات ملی استفاده نکرده است.

Marta Piekarska، استراتژیست ارشد DAO ConsenSys به یاد می آورد که در سال 2016 در Hyperledger کار می کرد و در مورد رای گیری بلاک چین به عنوان یک مورد استفاده امیدوارکننده بحث می کرد. او به کوین تلگراف گفت: «شش سال بعد و ما هنوز در مورد آن صحبت می کنیم. حداقل در یک انتخابات سراسری، ما هنوز تا موقعیتی که در آن دفتر کل توزیع شده در نظر گرفته شود، فاصله داریم.

چند کشور، به‌ویژه استونی، سیستم‌هایی را آزمایش می‌کنند که به مردم اجازه می‌دهد به صورت آنلاین رای دهند. از سوی دیگر، “هلند به دلیل برخی نگرانی ها در مورد امنیت و صحت آرا، ایده رای گیری الکترونیکی را کنار گذاشت.”

سپس گرینلند کم جمعیت است، جایی که فواصل زیاد رای دادن را برای مردم دشوار می کند. طبق بیانیه مطبوعاتی Concordium، گروهی از محققان از Concordium Blockchain، دانشگاه آرهوس، موسسه الکساندرا و دانشگاه IT به زودی بررسی خواهند کرد که آیا یک سیستم مبتنی بر بلاک چین انتخاب الکترونیکی قابل اعتمادتری در بزرگترین جزیره جهان خواهد بود یا خیر. .

ایجاد اعتماد حیاتی است

کاره کیلستروم، مدیر ارشد فناوری کنکوردیوم، به کوین تلگراف گفت، هر سیستم رای‌گیری به تعدادی ویژگی برای اعتماد و اطمینان نیاز دارد که هر یک از آنها بسته به شرایط ممکن است دشوار باشد. برای رای گیری حضوری، این موارد عبارتند از: در لیست سفید: اطمینان از اینکه فقط رای دهندگان واجد شرایط شرکت می کنند. شناسایی: رای دهندگان باید هویت خود را هنگام رای دادن ثابت کنند. ناشناس بودن: آرا به صورت خصوصی داده می شود و تا زمانی که رای دهندگان قابل ردیابی نیستند. امنیت: مکان ها توسط دولت تضمین می شوند. و تغییرناپذیری: آرای داده شده قابل تغییر نیستند.

Kjelstrøm توضیح داد: “هر سیستم دیجیتالی که جایگزین سیستم رای گیری دستی شود باید حداقل به همان مسائل برای ایجاد اعتماد رسیدگی کند، و ثابت شده است که دستیابی به این امر بسیار دشوار است.” اما بلاک چین می تواند بخشی از راه حل باشد.

یک بلاک چین غیرمتمرکز عمومی به طور پیش‌فرض تغییرناپذیری را تضمین می‌کند، پس از همه، “هر تراکنش نوشته شده هرگز نمی‌تواند حذف شود.” Kjelstrøm افزود که سیستم توسط رمزنگاری محافظت می شود و “تراکنش ها ناشناس هستند اما برای بررسی دقیق توسط هر کسی در جهان باز است.”

ترفند این است که حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در حالی که اطمینان حاصل شود که هر رأی دهنده واجد شرایط فقط یک بار می تواند رأی دهد. […] این یک موضوع تحقیقاتی فعلی در موسسات برتر است.”

زنجیر مجاز یا عمومی؟

مشکل اصلی من در انتخابات مردمی، به جای حاکمیت شرکتی، نمی تواند انتخابات غیرمجاز باشد. [blockchain] آمریتا دیلون، استاد اقتصاد در بخش اقتصاد سیاسی در کینگز کالج لندن، به کوین تلگراف گفت: «از آنجایی که اطلاعات رأی‌دهندگان خصوصی است و ما نمی‌توانیم به همه اشخاص ثالث اعتماد کنیم».

وی افزود: «مشکل دوم مربوط به ورود آرا در یک مکان انتخابی است: ما نمی‌توانیم کسی را از اعمال فشار بر نقطه‌ای که رای‌دهندگان رای الکترونیکی می‌دهند جلوگیری کنیم.»

اخیراً: آیا DOGE واقعاً ارزش اغراق دارد، حتی پس از اینکه ماسک توییتر را خرید؟

برخی دیگر می گویند که زنجیره های مجاز راه حل نیستند زیرا توسط یک نهاد واحد یا گروهی از نهادها اداره می شوند که کنترل کامل سیستم را اعمال می کنند. Kjelstrøm گفت: «در بدترین حالت، این بدان معناست که یک بلاک چین خصوصی می‌تواند توسط همان نگهبانان دستکاری شود و در انتخابات تقلب شود. این موضوع در کشورهای غربی چندان مطرح نیست، “اما در بیشتر کشورهای جهان این درست نیست.”

از سوی دیگر، اگر بتواند هویت مستقل (SSI) را به پروتکل اصلی بپیوندد، همانطور که Concordium، یک بلاک چین عمومی لایه 1 می‌خواهد انجام دهد، می‌تواند دقیقاً فناوری مناسبی برای قدرت بخشیدن به انتخابات عمومی باشد. کیلستروم.

با این حال، گوگین خاطرنشان کرد که بسیاری از دولت‌ها احتمالاً استفاده از بلاک چین‌های خصوصی را مطابق با قوانین حریم خصوصی/داده‌های خود انتخاب می‌کنند و راه‌های زیادی برای راه‌اندازی بلاک چین‌های مجاز وجود دارد. با این حال، اگر حداقل ردپای قابل بازرسی از سوابق رای را در اختیار عموم قرار ندهند، بعید است که اعتماد عمومی به سلامت انتخابات را افزایش دهند. او خود را “طرفدار بزرگ” بلاک چین های عمومی و توزیع شده می نامد.

مسئله حریم خصوصی به ویژه در مورد انتخابات عمومی پیچیده است. ویتالیک بوترین، “رای گیری بلاک چین در میان افراد ناآگاه بیش از حد ارزیابی می شود، اما در میان افراد آگاه دست کم گرفته می شود.” از طرف دیگر، شما می خواهید مطمئن شوید و در صورت لزوم ثابت کنید که فقط رای دهندگان واجد شرایط رای می دهند، بنابراین ممکن است نیاز به جمع آوری برخی از اطلاعات مانند آدرس ها و وضعیت شهروندی باشد. بوترین رمزگذاری را راهی برای دور زدن معمای رازداری می دانست.

گوگین چیزی مشابه را پیشنهاد می کند. Horizon State ممکن است از مشتری بخواهد که شناسه های رای دهنده مناسب را قبل از ارائه به ما «رمزگذاری کند»، به عنوان مثال، رمزگذاری یا درهم کند، و سپس آن شناسه ها را دوباره صادر کنیم. این بدان معنی است که نه مشتری و نه ایالت Horizon نمی توانند به راحتی تعیین کنند که چه کسی رای داده است یا چگونه رای داده است. اضافه:

رای دهندگان می توانند آرای خود را در زنجیره ببینند، اما از آنجایی که می توانند آرای دیگر را در زنجیره بلوکی ببینند، هیچ راهی برای رای دهندگان وجود ندارد که ثابت کنند این رای آنها بوده است.

به نوبه خود، دیلون مصالحه ای را پیشنهاد می کند که در آن “بخش هایی از فرآیند متمرکز است”، به این معنی که رای دهندگان به کابینه ای می آیند که هویت آنها بررسی می شود و آنها رای خود را ارائه می دهند، “اما بخش های بعدی زنجیره می تواند غیرمتمرکز شود”. امن تر و ضد دستکاری تر.»

محدودیت های فنی؟

در سال 2014، پلتفرم رای گیری الکترونیکی شهروند فعال شهر مسکو ایجاد شد تا مسکوئی ها بتوانند در تصمیمات غیرسیاسی شهرداری نظر داشته باشند و در سال 2017 از بلاک چین اتریوم برای یک سری نظرسنجی استفاده کرد. بزرگترین آنها به 220000 شهروند گوش دادند و نتایج رای گیری می توانست به طور عمومی مورد بررسی قرار گیرد. برخی محدودیت‌های مقیاس‌بندی را نشان داد.

پلتفرم Proof of Work-based در حدود 1000 تراکنش در دقیقه به اوج خود رسید. [16.7 transactions per second]. به گفته نیر کشتری، استاد دانشکده تجارت و اقتصاد برایان دانشگاه نورث، این بدان معناست که اگر نسبت بیشتری از 12 میلیون شهروند مسکو در رای گیری شرکت کنند، کنترل حجم برای پلت فرم آسان نخواهد بود. کارولینا در گرینزبورو است. از این، کشتری و دیگران به این نتیجه رسیدند که این نسخه PoW بلاک چین اتریوم “برای مدیریت انتخابات ملی کافی نیست”.

با این حال، زمانی که اتریوم 2.0 اشتراک گذاری را در سال 2023 اجرا می کند، ممکن است اوضاع متفاوت باشد. او به کوین تلگراف گفت: این می تواند سرعت زنجیره را تا 100000 TPS افزایش دهد که “جذابیت بلاک چین اتریوم برای رای دادن را افزایش می دهد.”

با این حال، در حالی که از نظر کشتری این امر قابل مدیریت است، بلاک چین ها احتمالا هنوز باید قبل از اینکه برای انتخابات عمومی آماده شوند، ایمن تر باشند. بلاک چین ها با افزایش بلوغ احتمالاً ایمن تر می شوند.

بوترین گفت که امنیت هنوز در مواجهه با انتخابات سال 2021 یک مسئله است. بنابراین، «در کوتاه‌مدت، هر شکلی از رأی‌گیری بلاک چین باید به شدت به آزمایش‌های کوچک محدود شود. […] مطمئناً امنیت در حال حاضر به اندازه کافی خوب نیست که برای همه چیز به رایانه تکیه کنیم.»

Kjelstrøm اضافه کرد که برخلاف سیستم‌های دستی، تراکنش‌های آنلاین «می‌توانند در یک چشم به هم زدن اتفاق بیفتند» و حملات مبتنی بر نرم‌افزار علیه یک سیستم رأی‌گیری الکترونیکی می‌تواند «به طور بالقوه سیستم یا رأی‌گیری را مسدود یا به آن آسیب برساند». بنابراین، “هر سیستم جدید باید به تدریج معرفی شود تا اطمینان حاصل شود که سیستم رای گیری دست نخورده و کاملاً کاربردی باقی می ماند.” او گفت که دولت ها می توانند در مقیاس کوچک شروع کنند و ابتدا برای انتخابات منتخب غیر حساس، اثبات مفاهیم را اجرا کنند.

در دسترس بودن حیاتی است

فناوری تنها مانعی نیست که باید قبل از پذیرش گسترده رای گیری بلاک چین برطرف شود. چالش های سیاسی و اجتماعی نیز وجود دارد.

پیکارسکا گفت: «تکنولوژی وجود دارد. “در حال حاضر ما می توانیم. منظورم این است که سازمان های خودمختار غیرمتمرکز اکنون با رای گیری آنلاین اداره می شوند و تریلیون ها دلار را مدیریت می کنند. اما او پیشنهاد کرد که انتخابات ملی حیوان دیگری است، زیرا:

در سطح دولت، مشکل شما این است: چگونه سیستمی ایجاد می کنید که شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند؟

پیکارسکا افزود، نه اعضای دانای فناوری حوزه انتخابیه یک DAO، “بلکه افرادی مانند مادرم که هنوز با بانکداری آنلاین مبارزه می کنند.”

چقدر طول می کشد تا اولین انتخابات ملی با رای گیری بلاک چین؟ کیلستروم گفت: “امیدوارم دهه ها نگذرد، اما مطمئناً هنوز به آن نقطه نرسیده ایم.”

پیکارسکا گفت: “این ممکن است فردا باشد، ممکن است 50 یا 60 سال آینده باشد، زیرا چیزهای زیادی وجود دارد که باید هماهنگ شوند.” اکثر مردم در اروپا به دولت های خود اعتماد دارند و کیفیت رای گیری واقعاً مشکلی نیست، بنابراین فشار برای دفاتر حسابرسی رمزگذاری شده ممکن است آنقدر فوری نباشد. برعکس، در کشورهایی با حکمرانی ضعیف‌تر که در آن انتخابات اغلب دستکاری می‌شود، چرا قدرت‌ها اجازه می‌دهند که رای‌گیری بدون دستکاری بلاک چین انجام شود؟

یک استثنا می تواند گرینلند باشد که در شرکت در انتخابات عمومی خود در درجه اول به دلیل مسافت زیادی که شهروندانش برای رای دادن باید طی کنند، با مشکلاتی مواجه است.

پیکارسکا گفت: «بله، برخی از دولت‌های قوی می‌خواهند کار درست را انجام دهند، اما آنها با دسترسی به رأی‌گیری رودررو مبارزه می‌کنند». احتمالاً اینجا جایی است که می‌توانیم اولین محرک‌ها را ببینیم زیرا انگیزه بسیار بالایی برای انجام این کار برای آنها وجود دارد. اما اینها موقعیت‌های منحصربه‌فردی هستند.»

آخرین: اثبات ذخیره: آیا چک های رزرو می توانند از یک لحظه مشابه FTX جلوگیری کنند؟

در نتیجه، بسیار مهم است که مردم به سیستم های رأی گیری، چه دستی، چه الکترونیکی یا مبتنی بر بلاک چین اعتماد کنند، و ایجاد اعتماد می تواند زمان بر باشد. با این حال، از آنجایی که افراد بیشتری به دسترسی به خدمات عمومی آنلاین عادت می‌کنند، رای‌گیری الکترونیکی باید فضای بیشتری را در نقاط مختلف جهان اشغال کند، و زمانی که این اتفاق می‌افتد، با توجه به مزایای مستند، افراد خودشان رای می‌دهند.

انتخابات سراسری با قدرت بلاک چین در مقیاس بزرگ احتمالاً چند سال دیگر باقی مانده است. با وجود این، گوگین اخیراً وارد بحث «تأمین انتخابات در این مقیاس» شده است و می افزاید:

اگرچه هنوز عادی نشده است، اما دولت ها شروع به ارزیابی ارزشی که سیستم های رای گیری بلاک چین آنلاین می توانند از نظر کارایی، دسترسی، سرعت، امنیت و شفافیت ارائه دهند، کرده اند.


نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید