استراتژی بیت کوین السالوادور با بازار نزولی سال 2022 تکامل یافت

استراتژی بیت کوین السالوادور با بازار نزولی سال 2022 تکامل یافت


السالوادور پس از تبدیل قانونی بیت کوین به عنوان ارز قانونی در این کشور، با سال سختی از انتقادات و سقوط بی امان قیمت بیت کوین مواجه شد.

پذیرش ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر در السالوادور در حال افزایش بوده است و این کشور اولین کشوری است که بیت کوین (BTC) را به عنوان یک ابزار قانونی پرداخت پذیرفته است. این تصمیم مهم توجه جامعه جهانی ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد و بحث هایی را در مورد مزایا و چالش های بالقوه پذیرش گسترده به راه انداخت.

حرکت بحث برانگیز السالوادور برای پذیرش ارز دیجیتال بدون رئیس جمهور نایب بوکله، که پس از اعلام برنامه پذیرش بیت کوین خود توجه بین المللی را به خود جلب کرد و آن را به اجرا درآورد، امکان پذیر نبود. این قانون تمام مشاغل داخل کشور را ملزم می کند که بیت کوین را به عنوان نوعی پرداخت برای کالاها و خدمات بپذیرند. بیت‌کوین به‌عنوان یک مناقصه قانونی، اکنون وضعیتی مشابه ارزهای فیات سنتی دارد که دیگر تنظیم‌کننده‌ها، اقتصاددانان و مردم عادی سالوادور را نگران می‌کند.

پذیرش بیت کوین در این کشور به عنوان یک پول قانونی، ارسال پول برای خانواده های خود در این کشور را برای مردم سالوادور که در خارج از کشور زندگی می کنند آسان تر کرده است. Chivo Wallet، کیف پول رسمی دولت سالوادور، پس از اعلام بیت کوین به عنوان پول قانونی، ادعا کرد که شامل 2.2 میلیون سالوادور در ماه می شود.

این امر به طور بالقوه می تواند شمول مالی را برای کسانی که قبلاً به معاملات نقدی یا خدمات مالی غیررسمی متکی بودند، افزایش دهد. هر کاربری که با موفقیت برنامه را دانلود کرد، بلافاصله 30 دلار بیت کوین دریافت کرد. اما این پذیرش انبوه آن‌طور که انتظار می‌رفت آسان نبوده است، زیرا با موانع متعددی مانند سرمایه‌های از دست رفته، مشکلات سیستمی و بی‌تفاوتی شهروندان عادی مواجه شد.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

Bukele همچنین پیشنهاد ایجاد یک شهر بیت کوین با مالیات کم در پایه آتشفشان Conchagua را ارائه کرد که زیرساخت های شهر و عملیات استخراج ارز دیجیتال را تامین می کند. این پروژه از طریق فروش اوراق قرضه به ارزش یک میلیارد دلار، معروف به اوراق قرضه بیت کوین یا اوراق آتشفشانی، با نرخ بهره سالانه 6.5 درصد و برای مدت 10 سال در نظر گرفته شده است.

پذیرش بیت کوین در السالوادور علاقه زیادی را ایجاد کرده است و این پتانسیل را دارد که راه را برای پذیرش گسترده تر این ارز دیجیتال در کشورهای دیگر هموار کند، اما هنوز مشخص نیست که این آزمایش چگونه انجام خواهد شد.

چه کار کرد و چه نشد؟

تصمیم السالوادور برای تبدیل بیت کوین به یک ارز قانونی به دلیل ماهیت بی ثبات ارز دیجیتال و موفقیت نامطمئن این طرح باعث نگرانی شهروندانش شده است. در حالی که برخی از بخش‌های پیاده‌سازی بیت‌کوین به‌عنوان یک ابزار پرداخت قانونی طبق برنامه پیش رفت، بسیاری از آنها طبق برنامه پیش نرفتند که پیامدهای ناخواسته‌ای داشت.

رتبه اعتباری السالوادور و پیوندهای آن با صندوق بین المللی پول (IMF) در نتیجه پذیرش بیت کوین آسیب دیده است. از آنجایی که سرمایه گذاران تمایل کمتری به وام دادن به کشور پیدا کردند، وام گیرندگان محلی مجبور شدند نرخ های بهره بالاتری را دریافت کنند. همچنین، به دلیل خطرات قابل توجهی برای یکپارچگی مالی و بازار، ثبات مالی و حمایت از مصرف کننده، صندوق بین المللی پول به السالوادور توصیه کرد که وضعیت وام دهنده قانونی خود را به دلیل نوسانات بیت کوین و همچنین استفاده از آن در کلاهبرداری و سایر فعالیت های مجرمانه لغو کند.

اخیراً: هدف شرکت‌های کریپتو ایجاد اعتماد در محصولات و خدمات آینده است

بانک جهانی همچنین درباره اثرات منفی زیست‌محیطی ارزهای دیجیتال، که استراتژی بیت‌کوین السالوادور آشکار کرد، ابراز نگرانی کرد.

اکثر مردم سالوادور هنوز از بیت کوین اطلاعی ندارند. علیرغم وعده‌های آزادی اقتصادی و خدمات به افراد بدون بانک، فناوری بلاک چین می‌تواند از نظر تجربه کاربری دست و پا گیر باشد و بسیاری ادامه معاملات با دلار آمریکا را آسان‌تر می‌دانند.

همچنین، السالوادور کشوری فقیر با یکی از پایین ترین نرخ های استفاده از اینترنت در آمریکا است. فروشندگان، دستفروشان و کشاورزان زیادی وجود دارند که برای انجام تراکنش های ارزهای دیجیتال مجهز نیستند. بنابراین، با وجود فشار زیاد دولت، استفاده از بیت کوین برای معاملات روزانه کم است.

با این حال، تصمیم برای باز کردن اقتصاد به روی بیت کوین توانست سرمایه گذاری خارجی را به کشور جذب کند. کارلوس جی آلفارو، مدیر فروش فنی شرکت نرم‌افزار بلاک چین کویبانکس، به کوین تلگراف گفت:

من توانستم با چندین سرمایه‌گذار خارجی ملاقات کنم که به دلیل قانون بیت‌کوین آمده‌اند، اما نه تنها در صنعت بلاک چین سرمایه‌گذاری می‌کنند، بلکه در زمینه‌های مختلفی مانند هتل‌ها، املاک و مستغلات و شرکت‌های فرانشیز سرمایه‌گذاری می‌کنند.»

قبل از قانون بیت کوین، اکثر مردم سالوادور فاقد مکانیزمی برای نگهداری پول خود به صورت دیجیتالی و تراکنش با یکدیگر بودند. بنابراین، این پروژه بسیاری از ساکنان را با ایده پس‌انداز و سرمایه‌گذاری آشنا کرد.

در حالی که مشارکت عمومی و استفاده از بیت کوین نسبتاً کم است، آلفارو خاطرنشان کرد که پاداش 30 دلاری بیت کوین از کیف پول Chivo به عنوان یک کاتالیزور برای مشارکت بیشتر شهروندان در پس انداز و سرمایه گذاری عمل می کند و افزود:

من فکر می‌کنم یک شهروند عادی به تدریج نحوه استفاده از آن را پیدا می‌کند، از داشتن یک حساب بانکی کوچک، ارسال پول هم به صورت شخصی و هم بین شرکت‌ها و کشورها، توانایی پس‌انداز کردن مقداری پول و یادگیری نحوه کار سرمایه‌گذاری.»

استراتژی سرمایه گذاری این کشور نیز معتدل تر شده است. بر اساس توییت های ارسال شده توسط Bukele، این کشور 11 بار بیت کوین را در مقادیر مختلف و با قیمت خرید خریداری کرده است. آخرین خرید از این نوع 80 BTC به مبلغ 1.5 میلیون دلار در 30 ژوئن 2022 بود، اما اکنون السالوادور با استفاده از استراتژی میانگین هزینه یک دلاری روزانه 1 بیت کوین می خرد تا تاثیر نوسانات بیت کوین را بر اقتصاد کشور به حداقل برساند.

انتظارات برای سال 2023 و پس از آن

تقاضای بیت کوین هنوز در السالوادور وجود دارد و با برنامه های اعلام شده برای ساخت یک شهر بیت کوین، این کشور امیدوار است در سال های آینده به جذب سرمایه گذاران بیت کوین ادامه دهد.

انتظار می‌رود السالوادور در سال 2023 ظرفیت‌های اداری خود را برای مقابله با استفاده از ارزهای دیجیتال در اقتصاد خود، از جمله رسیدگی به فعالیت‌های مجرمانه احتمالی، گسترش دهد. گیلرمو کنترراس، مدیرعامل DitoBanx به کوین تلگراف گفت:

از این نظر، باز بودن، همکاری و ارتباطات زیادی بین سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی مختلف که تحت این عنوان فعالیت می‌کنند وجود داشته است و اکنون با افتتاح دفتر ملی بیت‌کوین، این موضوع بیشتر تقویت می‌شود. به عنوان یک نهاد مرکزی برای رسیدگی به همه مسائل مرتبط عمل می کند.

قانون جدید صدور دارایی دیجیتال که در سال 2023 اجرا می شود، به انتشار اوراق قرضه بیت کوین السالوادور اجازه می دهد تا زیرساخت های شهر بیت کوین را تامین مالی کند و بیت کوین های بیشتری خریداری کند. این قانون همچنین امکان توسعه مدل های کسب و کار مبتنی بر بلاک چین را در یک محیط کنترل شده فراهم می کند.

آخرین: استفاده از NFT های فیزیکی: گفتن از انجام آن آسان تر است؟

السالوادور به برداشتن گام‌های مشخص برای گنجاندن بیت کوین در برنامه‌های سواد مالی در سراسر کشور ادامه می‌دهد. در سال 2023، انتظار می رود که وزارت آموزش کشور به طور گسترده به نگرانی های آموزشی با یک ماژول آموزشی در آموزش مالی که شامل محتوای به روز شده مانند ارزهای دیجیتال و کیف پول های الکترونیکی است، رسیدگی کند.

Contreras نتیجه گیری کرد: “پیاده سازی بیت کوین و کیف پول های دیجیتال به بیش از چهار میلیون نفر این امکان را داده است که از پول خود محافظت کنند، پول را به صورت امن و فوری از حواله ها و سایر منابع دریافت کنند. البته در ابتدا احساس ترس از ناشناخته ها وجود داشت. ، اما خوشبختانه در السالوادور، ستون های سالوادور قبلاً چیزی مشابه را تجربه کرده بودند که ما دلار آمریکا را به عنوان پول قانونی به جای دلار آمریکا پذیرفتیم. این فرآیندی است که مدتی طول می کشد، اما در نهایت کاربران توانستند تأیید کنند که این پول واقعی است. هر ارز دیگری، و در حالی که هنوز چالش‌هایی برای غلبه بر آن وجود دارد، مسیر به خوبی مشخص شده و چشم‌انداز خوبی دارد.»


نویسنده: Inigo Vaca

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉